FMV

Indította Fecó, 2018. március 11., 12:09:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

Sokan gondolják, hogy a terveket elkészíteni a megrendelő feladata, és ha nincsenek olyanok, egy villanyszerelő akkor is meg tudja csinálni a munkát. Sőt, nem is biztos hogy kell kiviteli terv. Nos, a 191/2009 alapján ha meghaladjuk a kritériumokat, vagy a munka építési engedély köteles, akkor bizony kell kiviteli terv. A fenti rendelet 12. § alapján, a munkát megkezdeni többek között csak akkor lehet ha:

"ad) a kivitelezési dokumentáció készítési kötelezettség esetén a kivitelezési dokumentáció az építési munkaterületen rendelkezésre áll"

Tehát a kivitelező is hibás lehet! Hogy éle legyen a dolognak íme néhány összegszerűség az építéshatósági oldaláról is a hiányzó tervek alapján történő kivitelezésnek:

-    az építtetőt: A bírság 80 ezer forint + a számított építményérték 20 millió forintot meghaladó részének 0,3 százaléka, de legfeljebb 300 ezer forint.
-    a műszaki ellenőrt (80 ezer Ft + a számított építményérték 20 millió forint feletti részének 0,3 százaléka, de legfeljebb 300 ezer Ft)
-    a kivitelezót (100 ezer Ft + a számított építményérték 20 millió forint feletti részének 0,5 százaléka, de legfeljebb 500 ezer Ft)
-    a felelős műszaki vezetőt (80 ezer Ft + a számított építményérték 20 millió forint feletti részének 0,3 százaléka, de legfeljebb 300 ezer Ft)

Természetesen ha csak rendszerleírás kell, és az meg is van, akkor nem szükséges kiviteli terv ha nem érjük el a 190/2009 általi követelményeket.

És még egy kis fűszer. Ha a tervező nem jól tervez, az nem az én hibám, akkor is megcsinálom ha hülyeség, mert neki tudnia kellene mit tervez? Beszúrok egy idézetet egy építési folyóiratból:

"Nem lehet hibás tervek alapján az épületet rosszul megépíteni, mondván, hogy majd az építész elviszi a balhét. Egyáltalán nem biztos, hogy csak ő viszi el, Azokért a hibákért, amelyeket a kivitelező - kellő gondosság esetén – felismerhetett volna, együtt felel az építészért, Ezt a jogi nyelvben úgy hívják, hogy egyetemleges felelősség. Ez azt jelenti, hogy ha többen közösen okoznak a kárt, akkor károsult bármelyik károkozóval szemben érvényesítheti a kárigényét, Méghozzá a teljes összeget. Nem arról van szó, hogy a kivitelezőként tudnunk kell ellenőrizni a terv minden részletét. A generál nyilván nem fogja tudni ellenőrizni a gépészet méretezését, vagy a statikai számításokat. De ha nagyon kilóg a lóláb, azt észre kell venni! A kivitelező ugyanis szakember, akiről feltételezik, hogy ismeri szakmája szabályait.   "

Még egy érdekesség, ha építési engedélyköteles a munka, kivitelezőként azt is ellenőrizni kell, hogy amit mi kaptunk kiviteli tervek, azok megegyezzenek az engedélyeztetésre beadott tervekkel. Mert ha nem, akkor bizony ismét dá-dá a kivitelezőnek...





Fecó

Változások történtek az E-naplóval és az egyszerű bejelentéssel kapcsolatban (244/2009). Van talán jó oldala és rossz oldala is. A változások most október 24-én életbe léptek, módosult a 191/2009 is. Egyszerű bejelentésnél nem kell e-napló abban az esetben, ha az építtető magánszemély, aki saját lakhatására épít. Elég  az ÉTDR rendszerbe bejelenteni ügyfélkapun keresztül. Az egyszerű bejelentéshez szükséges dokumentumoknak továbbra is lenniük kell, esetünkben a lényeges az épületvillamossági rendszerleírás. Komoly változás, hogy engedi a saját vagy hozzátartozó részére a szakirányú munkavégzést vállalkozás és kötelező biztosítás nélkül is. De innentől azért nehezebb is lesz minden. Az elszámolási és minőségi problémák rendezésénél támpont lehetett az e-napló, sok vitás eset eldönthető volt belőle, hiszen csatolni lehetett képeket, bizonylatokat, felülvizsgálatokat. És ha a megrendelő nem fizetett, akkor nem volt visszaadva a munkaterület. A mérnöki kamara nem örül, várható hogy lesz folytatás...

tothgyula

Köszönet a (Tőled megszokott) precíz információkért!