SMD vs COB/HP LED

Indította etfLED, 2012. augusztus 18., 15:52:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

etfLED

A saját termékeim között a COB és a Power LED es lámpákat preferálom , van valakinek tapasztalata az SMD LEDes termékekkel kapcsolatban

Könyves Kálmán

Mi az a COB??? Tudom, gugli a barátom.

JUVILL

Idézetet írta: etfLEDA saját termékeim között a COB és a Power LED es lámpákat preferálom , van valakinek tapasztalata az SMD LEDes termékekkel kapcsolatban

Gondolom elõbb - utóbb írsz róluk valami mûszaki jellemzõt is.
Mert az, hogy kínai, és te forgalmazod, és a saját mûhelyedben vizsgálod, hogy jók-e.
Lehet, hogy kevés információ. ;)

Novill

Én a magam részérõl csak kész termékeket építetek be. Gondolom a villanyszerelõ társadalom tagjai többnyire kész termékeket szerel be. Vagyis nem foglalkozunk, nem szerelünk a nyáklapokra ledeket, összeszerelünk és bekötünk.
Vannak szakmai kifejezések COB , stb. Jó volna ha ezeket a kifejezéseket aki feldobja meg is magyarázná. Ez hasznos lenne, mert azon kollégák akik nem ismerik a kifejezést, ezzel a tudásunk, ismereteink bõvülnének.

etfLED

nos erre voltam kíváncsi
hamarosan bõvítem az infókat

Novill

Egyébként te is kész terméket árulsz, vagyis nem te helyezed be a ledeket a nyáklapra?

etfLED

kész termékeket árulok de javítok is (vagy inkább tuningolok)

Novill

Ha kész terméket árulsz, akkor miért kell javítani. A tuningolást bõvebben is kifejtenéd?

etfLED

Van hogy a saját termékem közül is tönkremegy néhány darab , (ezek 750ftos 3w  fényforrások) ezeket szoktam kijavítani (driver csere, vagy kicserélem a LEDet egy jobbra)

Üzenet összefûzve: 2012. augusztus 19., 06:58:08 DÉLELŐTT

Az SMD LED egy felületre szerelhetõ fényforrás a hagyományos LEDek után
Mivel a DIP LEDek hûtése nem volt megfelelõ , és sok LEDet kellett ráépíteni a lámpára így kitalálták az SMD LEDet (aDIP LEDes 15W os lámpák már elég jól világítanak de olyan a formájuk mint a tölcsér)
Az SMD LED felületre szerelhetõ és nagyon sok méretben kapható , ezért a hagyományos kialakítást használva ilyenek kerültek a lámpákba (tölcsér alakú lámpák,vagy kukorica lámpa)
A hûtését csak egy vékony lemez biztosítja.A fény színe változó de inkább a kékes szín felé hajlik (a legtöbb erõs fényû hideg fehér , mint anno a kompakt fénycsõ)
A fény ereje elég csekély ezért próbálnak minél többet elhelyezni a lámpán , viszont így a kinézete elég borzalmas és csak dekor lámpának használható
A lámpa élettartama viszont elég jó , igaz ez még mindig elég csekély fényerõ.
Az SMD (felületre szerelhetõ dióda) után következett a Power LED
Ezeket a lámpákat ÉN már közel másfél éve használom
Az elsõ LED ek 1w teljesítményûek úgy hogy kb 70 -80 lumen a fényerejük ,jelenleg ezek az úgynevezett common chipek
A legjobb chipeket Tajvanon gyártják (közel van Kínához) az EPISTAR chip 110Lm/w míg az amerikai CREE vagy Bridgelux chipek 90-100Lm/W
Innen lehet számolni azzal hogy a lámpába milyet építettek és milyen a fénye
Ezek a chipek már igénylik a hûtést ezért a lámpa felsõ része egy alumínium hûtõborda is
A sugárzási szög a LEDnél általában 180fok ez csökkentik lencsék segítségével 120, 60,45 fokos sugárzási szögre
Ezek a lámpák már alkalmasak beltéri világításra mert van fény erejük , viszont ahol folyamatosan kell , hogy világítson a lámpa érdemes komplett lámpát venni ami jobb hûtéssel rendelkezik mint egy gu10 foglalatú fényforrás
Ezzel a LEDel is próbálkoztak még nagyobb fényû lámpát készíteni úgy hogy több chipet helyeztek el a felületen ezek a PAR30 PAR38 lámpák nagyon drágák viszont jól világítanak
A PowerLED et lassan felváltja a COB LED (chip on board) felületre integrált chip LED
Ezek a legújabbnak mondható LED ek
igaz ezek is már lassan egy éve a piacon vannak de a használatuk korlátozott volt az ára miatt , jelenleg  az ára  korrekt
Azért mindegyik LED megmaradt valamennyire a piacon hiszen a LED szalagok fénycsövek még mindíg  csak SMD LEDbõl építik mert az az olcsóbb
A Power LED ek nagyon jó szpot izzók (igaz van néhány kialakítás ami tükrözi az emberi leleményességet ezek a 4 vagy 5 chipes lámpák ezeket nem ajánlom)
A COB LED lámpákat használhatóak a nagy fényerejû lámpák helyett (igaz a fém halogén nagy vetélytársa igaz csak addig amíg nem számít az hogy a LED lámpa nem tûzvaszélyes)



Könyves Kálmán

Hogy lesz vetélytársa mondjuk egy 12m magasságba szerelt 400 Wattos fémhalogén mélysugárzó csarnokvilágító lámpának?