PEN vezetõ

Indította JUVILL, 2012. július 22., 09:07:06 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

petike199600

Köszönöm!
Akkor a TN-C-S rendszert már értem ,de mivan ha TN-C rendszer van és PEN csatlakozik a fém testre?
Ekkor ott van az üzemi áram nem?
Bocsánat ha értetlen vagyok! és nagyon szépen köszönöm!

JUVILL


A PEN jelölés a PE és a N vezetők jelölésének összevonása.
A PEN-vezető egy vezetőként látja el a védőföldelést közvetítő védővezető és az üzemi áramot vivő nullavezető funkcióját, róla egyaránt leágaztatható PE és N vezető (a szükséges számban). Igen lényeges, hogy PEN vezetőről beszélünk és nem NPE vezetőről, mivel a vezető két funkciója közül a védővezető funkció az elsődleges.
A PEN vezető védővezetőként való felhasználása biztonsági szemponthoz kapcsolódik, ezért nagyobb súlyú, a N vezető funkció a másodlagos. Ez könnyen megérthető, hiszen ha a PEN vezető folytonosságával nincs semmi probléma, akkor funkciója természetesen N vezetőként is zavartalan. Fordítva ez egyáltalán nem igaz. 

Novill

Egy kicsit ehhez hozzáfűzök.  Petike a TN-C rendszernél a nulla vezető és a védő vezető közös az egész rendszerben. Ebben az esetben is a PEN vezetőt  több helyen földelik le. Üzemi áram szerintem csak a fogyasztón keresztül folyik, a fogyasztó fém testén keresztül csak hiba áram folyik hiba esetén. Vagyis nem üzemi áram!

petike199600

Jólvan tehát akkor sehol nem folyik üzemi áram a fém testen.
Köszönöm szépen!

Villanyreszelő

Sziasztok!
Elnézést a belekottyantásért.
Üzemi áram a védendő test felületén akkor folyna,ha az sorba lenne kötve az áramot szállító vezetővel,de mivel a védendő test egy elszigetelt rész,így a rá kerülő testzárlati áramok haladhatnak csak át rajta,amit a PEN vezető elvezet,és normális esetben lekapcsolja a védelmi szervet.
A PEN vezető több helyen földelését,annak szakadása miatt kell eszközölni,mert ha az megszakad,a védelem is megszűnik,de több földelő esetén a trafó földelt csillagpontján keresztül még képes lehet ellátni a védelmi feladatát.
Én így képzelem el.
Ha jól emlékszem MSZ HD 60364-4-41 szabvány foglalkozik ezzel.
Ami azt is kimondja,hogy PEN rendszereken tilos RCD-ket alkalmazni.

nyaki

Pont ezt akartam én is tegnap megírni, de vártam a reakciókat, mert én sem akartam belekotnyeleskedni.
Ami Petikét megtévesztette szerintem az volt, hogy Juvill hurokellánállási rajzain a  TN-rendszernél nem volt feltüntetve a PEN szétválasztásakor a helyi földelés és mivel a PEN ugyanazon a potenciálon van, mint a leágaztatott PE, így következtetett belőle helytelenül, hogy ott a testen keresztül is folyik áram.
Kíváncsi vagyok arra, hogy mikor fog leesni neki a tantusz, mert gyanítom, hogy ez PEN kérdés még elő fog nála kerülni. ;)

JUVILL


Igazad van Nyaki.
Nem rajzoltam be a helyi földelést a TN rendszernél, mert nem tartottam indokoltnak feltüntetni.
TT rendszernél be van rajzolva, mert ott az érintésvédelem kimondottan a klasszikus védőföldelésen alapul.
Petikének javasolnám, hogy ezt a hosszú PEN vezető témát elejétől olvassa végig, és úgy gondolom megérti az érintésvédelem egy részét.
Remélem azt is, hogy a PEN vezető szakadása miért jelenti az érintésvédelem megszűnését, és azt is, hogy a PEN vezetőt miért kell a védővezető sínen fogadni a
betáplálásoknál.
A másik.
Ha valaki hozzászól egy témához, azt én nem kotnyeleskedésnek veszem, még akkor sem, ha Petike most konkrétan engem szólított meg.

petike199600

Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat!
Már naggyából értem!

balzsi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. január 29., 20:08:08 DÉLUTÁN
Juvill!
Köszönöm a válaszodat!
TN-C-S rendszerben a szétválasztott szakaszon akkor a fém felületen nincsen üzemi áram ugye?
De miért?

Szerény véleményem szerint a TN-C-S rendszerben addig nem folyik keresztül áram  a földelt fémtesten, amíg az nem érintkezik olyan tárgyal, vagy élőlénnyel, mely összeköttetést biztosít a fémtest és föld között. Az már egy másik kérdés, hogy mennyi áram folyik rajta keresztül. Természetesen optimális esetben (nincs PEN szakadás) nagyon minimális, de azt nem jelenthetjük ki, hogy egyáltalán nem megy keresztül áram rajta az említett esetben.

nyaki

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. február 01., 13:47:14 DÉLUTÁN
Szerény véleményem szerint a TN-C-S rendszerben addig nem folyik keresztül áram  a földelt fémtesten, amíg az nem érintkezik olyan tárgyal, vagy élőlénnyel, mely összeköttetést biztosít a fémtest és föld között. ...


Balzsi!
Ez igen jó meglátás, különösen akkor, ha monnyuk a bejövő TN-C-t a lakásban választjuk szét TN-C-S-re és ott nem alakítunk ki helyi földelést, mint pl. egyes társasházaknál, mert nincs is rá lehetőség, viszont a gáz- és vízcsőrendszer földelt, illetve a pincében valahol össze van kötve a földeléssel és a bejövő PEN-nel, vagy éppen nincs a PEN-nel összekötve.
Ilyen esetben előfordulhatnak anomáliák.