Franciaorszag

Indította tdezo, 2011. február 08., 17:57:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tdezo

Villanyszerelo vallakozo vagyok Floridaban. van itt egy Francia ceg, dolgozok mar nekik tobb eve.  Akarnek epiteni egy szallodat Franciaorszagban es kerdezik hogy akarok e arat adni erre a munkara. Jo lenne mert itt nalunk az epitoipar osszeomlott, senki sem epit semmit.
A szabvanyoktol felek.  Amikor MO-n laktam volt villanyszerelo iparos jogositvanyom de ez 25 evvel ezelott volt.Mar nem nagyon emlekszem az akkori eloirasokra , teljesen atalltam az ittenire.
Kerdesem az hogy egyseges -e a szabvany Europaban ?   Meg lehet e csinalni hogy nekiallni megint atolvasni  a magyar szabvanyokat  es hasznalni azokat Franciaorszagban?  Tudom hogy ilyen gyorsan nem lehet ezt megtanulni de legalabb nem lennek teljesen hulye.

A masik az anyagok. Lehet Magyarorszagon gyartott elosztokat hasznalni Franciaorszagban?
Vagy vezetekek. Egysegesek ezek mindenhol?

Elore is koszonom a segitseget    ,   Dezso

nova

Elvileg a magyar szabványok alapjai megegyeznek. Mivel közös energia rendszer van Európában. De minden országnak megvannak a sajátosságai. Magyarország is a szabványosított EU szabványokra tért át. MSZ HD, MSZ EN, MSZ IEC ez a megnevezésük, ha megnézed az összes magyar szabvány így kezdõdik.

Idéz
A másik az anyagok. Lehet Magyarországon gyártott elosztókat használni Franciaországban?
Vagy vezetékek. Egységesek ezek mindenhol?

Hát ha belegondolsz az energiaipar két nagy szereplõje a Francia és Német nagyvállalatok. Az õ termékeiket lehet kapni nagy részben nálunk is. Én azt mondanám, hogy igen.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

tdezo

Kossz nova , remelem az anyagokkal konnyu lehet a helyzet.

A szabvany az mas.

Ugy nez ki tobb eloiras van most mint regebben. En meg 1600 ,172 re emlekszem.  Az uj szabvanyok  bonyolultabbak mint itt.
  Nincs peldaul erintesvedelmi, szabvanyossagi , tuzvedelmi ellenorzes. Azt ellenorzik hogy a foldelo vezetek folyamatos -e.
Ha igen es a betap foldelesi ellenallas kevesebb mint 25 ohm , akkor majdnem minden jo. Ezutan meg aramvedokapcsolo ellenorzes van az uj epuleteknel. Ezek altalaban be vannak epitve a konnektorokba. Kulteren , vizes helyeken , konyhaban , furdoben ezeket kell hsznalni.   EPH az kell. Iitt is van magasabb feszultseg a hazakban . 120-208-240-277-480V.
Az itteni eloirasok eleg jol le vannak egyszerusitve.

Kulonosen a villamvedelem. Altalaban nem hasznalnak villamvedelmet, csak kiemelt kategotianal vagy magas hazaknal.
Csaladi haznal vagy 1-2-3 szintes epuletnel a villamvedelem nagyon ritka.  Ha van valami nagy fem azt lefoldelik es kesz.
Ha en feltennek egy kiemelt felfogot egy hazra itt valoszinuleg azt hinnek elment az eszem.
Pedig Florida a villamcsapas vilagelsoje. Itt van a legtobb villamcsapas / Km2 a vilagon.
Tulfeszultsegvedelem az van mindenhol.

Varok a rajzokra , aztan majd meglatjuk  Meg nem tudom eldonteni hogy erdemes -e ezzel foglalkozni.

Novill

A hozzászólásokat végig olvasva meg kell jegyeznem , hogy ezek szerint Európában   szigorúbbak a mûszaki elõírások. A magyar szabványok a régebbi idõkben sokkal szigorúbbak voltak a külföldieknél , sok külföldi berendezést át kellett szerelni, hogy megfeleljen a magyar elõírásoknak. Az MSZ 1600 és MSZ 172 szabványok tartalma nagy részt az MSZ EN 2364 illetve az MSZ HD 60364 szabványokban megtalálható. Régi szakemberek szokták mondani, hogy az MSZ 1600 és MSZ 172 szerint szerelt épület meg fog felelni az új szabványoknak.  Az új Európai szabványok értelmezése nehézkes a régi szabványokhoz képest. A villanyszerelésben használt villanyszerelési anyagok nagy részt már külföldi termékek. Nálunk a villámvédelemre nagy hangsúlyt helyeznek a régi MSZ 274 és az új MSZ EN 62305 szabvány része a túlfeszültségvédelem. És így az érintésvédelem és a villámvédelem egységet képez. A túlfeszültségvédelem az többlépcsõs kivitelû.

tdezo

Van egy kerdesem

Itt vannak a kepek arrol hogy milyenek lesznek a szobak szerkezetei.

Az elso szint az rendes beton lesz , utana pedig ezekbol  az elore legyartott elemkbol rakjak ossze a hotelt.
Keszen odaviszik es csak egymas tetejere rakjak. Persze lesz egy kozpont a felszloknak meg a liftnek.

egy elem 3 reszbol all . Ket vegen a szoba lesz , kozepen a folyoso.
Egy szoba kb 24 m2

Ez lesz bent

Egy kis eloszto
A beajatnal kapcsolo , 1 sullyesztett lampa
Furdoben 1 oldalfali lampa , 1 konnektor
Kis konyhaban 2 sullyesztett lampa , 3 konnektor a hutonak , rezsonak meg a kavefozonek
haloban 5-6 konnektor , 2 kapcsolt fali lampa.

Tehat az a kerdes hogy szerintetek mennyi ido kell  a csovezeshez es vezetekezeshez  1 egysegre.  Ugy ertwm 1 szobara
Szerelvenyek nelkul , ez csak ami a falban lesz
A cso lehet a falban , a padloban , a mennyezetben vagy alatta ahol almennyezet van

nova

Tisztára olyan mint egy konténerházakat raknának össze, legalábbis a technikai megoldás.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Ezeket fémszerkezetek elnézve, tényleg olyannak néz, ki mint a konténerek.
Hogy mennyi idõ megy, rá a szerelésre kérdezed. Erre nem könnyû a válasz.  Nálunk léteznek az úgynevezett normagyûjtemények, amelyek eléggé jónak mondható. Megfelelõ gyakorlattal lehet használni és ki lehet az idõnormából jönni. Igaz vannak olyan tételek, amelyek alá, míg más tételek felfelé vannak méretezve. De összességének jó megközelítéssel lehet vele számolni.  Vannak, akik ettõl eltérõen kiállásonként, vagy négyzetméter áron számolnak. Én személy szerint a normagyûjtemény híve vagyok.
Néhány normaidõ: csövezés (11-20mm-ig) 0,11-0,15ó. doboz elhelyezése 0,1-0,3 ó, vezeték behúzás kötéssel 0,02ó, kapcsoló szerelés 0,42ó, lámpaszerelés 0,8-1,52ó, elosztó szerelés általában 2,73ó, kismegszakító szerelés 0,66ó, Ehhez viszont meg kell határozni az anyag szükségletet.  Ez alapján meg lehet közelíteni a ráfordítandó idõ szükségletet. Az órát (ó) szorozzuk a rezsióradíjjal + szorozva az általános forgalmi adóval. Így ez a bruttó díj számlázva

tdezo

Ezt nem ertem pontosan.

Pl:   csovezes 0.11-0.15/ o  . Ez hany meterre?   Ez 6-9 perc.  nem hinnem hogy 2-3 pecnel tobb kell egy meterre konnyuszerkezetnel
Vagy kapcsolo szereles.  0.42 ora . 25 perc.   Ez  10 kapcsolora kicsit szoros  lenne de 1 hez meg lehetetlenul sok . Nem tudom hogy a norma mennyit hataroz meg.

Normakat en nem szeretem , szinte soha nem hasznalom oket. En altalaban azt nezem hogy hasonlo munkakhoz tenylegesen mennyi ido kellett.   Pl egy szallodai szoba itt nalunk villanyba $ 5-6 ezerbe kerul.
     Vagy kisebb meloknal csak elkepzelem a munkat mintha en csinalnam es kb tudom hogy mihez mennyi idokell ,ezt adom ossze es szorzom a rezsiora dijjal. Itt nincs forgalmi ado.

Novill

Ezt úgy kell érteni például 1 méter csõ elhelyezése 20mm-ig (átmérõ) 0,11 óra van rá adva. Egy falon kívüli kapcsolóra 0,38 ó van adva, a süllyesztettre már 0,42ó. Ebben nincs benne, ha vésni kell. Mert az még plusz idõ ami kb. 0,15 óra. De könnyûszerkezetes épületnél nincs is szükség rá. Ezzel nem azt mondtam, hogy tökéletes a norma. Csak azt hogy lehet vele számolni. Nálunk a cégek nagy többsége használja. Arra minden esetre jó, hogy körülbelüli idõt meghatározz. Azt pedig, hogy milyen áron dolgozzon valaki, azt pedig a rezsióradíja határozza meg. Szerintem jó a normaviszonyításként használni. A normákat vállalkozások használják, de a kisiparban is elfogadott.