Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Naeron1984

Úgy tudom, a többi lakásban sincs ilyen földelés, de ezt nem tudom biztosra. Ha van, akkor mindenképpen valami egyedi módon oldották meg, mivel itt nincs :)

A központi elosztótól kihúzni egy kábelt nem kis pénz lenne, mert messze van nagyon, kb 100 méter vezeték kellene, de mindenképpen sok. Biztos naiv a kérdés, de ha a lakásban a 0 úgyis a központi 0-hoz van kötve, akkor ide miért nem lehet kötni a földelést?

Novill

Társasház érintésvédelmi szempontból veszélyesebbnek tekinthetõ mint egy családi ház, mert itt a különbözõ épület gépészeti rendszerek és fém szerkezetek közvetlenül kapcsolatban vannak egymással. Így adott esetben veszélyes feszültség szint hamarabb jelen lehet az elõbb említett rendszerekben. A firelé önmagában a saját lakáson belül keletkezõ hibaárammal szemben tökéletes védelmet nyújt, de ugyan más lakásból kikerülõ hibaáramnál nem jelent tökéletes védelmet. Például egy vízvezeték csõn megjelenik egy idegen feszültség, más fémszerkezethez képest megjelenhet veszélyes érintési feszültség ennek együttes érintése. Ezen okok miatt a társasház érintésvédelmét együttesen kell kezelni, vagy vizsgálni. A nulla vezetõrõl történõ leágazás nem tehetõ meg úgy, hogy a lakás bejövõ fõvezetékérõl ágazunk le közvetlenül földelõ vezetõnek. Ennek a méretlen oldalon kellene megvalósítva lennie. A lépcsõházban a méretlen fõvezetéken kellene ennek a kialakításnak meglennie és onnan kellene minden egyes lakáshoz külön külön elvinni.

A keresztmetszetekre vonatkozó szigorú elõírások vannak, tehát a méretlen oldalon 16 mm2-nél nem lehet kisebb a rendszer négyvezetékes rendszer esetén. Elsõsorban a négyvezetékes rendszer a régi telepítéseknél fordul elõ.

Naeron1984

Értem, és ha nem tudok befolyással lenni a társasházra (ez rendkívõl macarás, mert albérlõ vagyok, és amúgy sincs pénze a társasháznak), csak a saját lakásomra, akkor mi a legjobb, amit tehetek, azon kívül, hogy felszereltetek egy fi relét?

nova

Amire gondoltam az a mai szabványoknak megfelelõen kellene elhozni úgy külön a földelõ vezetõt mint írtam (PE vezetõ). Régi rendszernél is kellett bejönni földelõ vezetõknek, ezt is érdemes lenne ellenõrizni a fogyasztói elosztó táblánál. Ennek meglétét célszerû lenne mûszeresen ellenõrizni, elõfordulhat az, hogy ott van az elosztó táblában csak nincsen tovább vezetve a konnektorokhoz. A mûszer ellenõrzés azért szükséges, mert ebbõl derül ki, hogy megfelelõ értékû-e a földelés és ezáltal be tudja-e tölteni a feladatát.

Post Merge: 2011. június 25., 11:52:01 DÉLELŐTT

A legegyszerûbb a földelés meglétének ellenõrzése az elosztó táblában a lakásban, ennek állapotát ellenõrizni. A firelét beépíteni.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

HS

Szervusztok!

Földelés kialakításával kapcsolatosan szeretnék segítséget kérni. Ugyan villanyszerelő is vagyok, de soha nem praktizáltam, más elektromos szakmában tevékenykedtem eddig, a felmerült problémával kapcsolatban nem tudok elég okos lenni.
Adott Pesten a VIII. kerületben egy öreg polgári házban egy régi lakás ami utcára néz, és amit irodának és kvázi üzlethelyiségnek használnának.
Felmérésem kapcsán találtam egy új felszerelésű fogyasztásmérőt, 32A C biztosítékkal, de pl. a mérő nincs zárható szekrényben, csak simán a falon. A mérő fölött van elhelyezve két porcelán olvadó biztosíték. Földelést viszont sehol nem találtam! A kapcsolók is azok a régi barna bakelit kapcsolók, és a dugaljak sem földelt kivitelűek.
A problémám az, hogy a helyszíni sajátosságok nem nagyon teszik lehetővé a földelési szonda megfelelő kialakítását. Az iroda mint írtam utcára nyílik, de mivel ez belváros, a utca lényegében aszfaltozott járda. Belül a helyiség alatt meg pincék vannak, így bent sem nagyon oldható meg a szondák lefúrása, vagy leverése.
Viszont! (és most jön a kérdés)
Az iroda felújítása magába foglalja az új aljzat szigetelés kialakítását, valamint aljzatbetonozást 7-8 cm vastagságban. A kőműves kivitelező vas hálót is tett az aljzatba 6mm vastagot, az iroda tejes 20nm alapterületében. A kérdésem az, hogy ezt a hálót használhatnám -e földelés kialakítására? Mert ha igen, akkor belekötnék 4mm2 földelő kábelt, és kiállnék a falra.

Mennyire elfogadható ez az eljárás, ha ezt semmiképpen nem szabad megcsinálni akkor mit javasolnátok?
A villanyóra mögött komplett hálózatot szeretnék cserélni, 30mA EV relé, 4-5 körön kis automatákkal, új szerelvényekkel.

Előre is köszönöm a segítségeteket.

Novill

Ez egy régi társasház. Körbe kell jobban nézni a mérők körül a lépcsőházban. Feltehetően a régi óndobozok vannak még. A doboz fedél levétele után láthatóvá válik a méretlen fővezeték. Itt régen a védő vezető színe piros volt. Meg kell nézni az öt szál vezetéket és abból kikeresni a védővezetőt, és innen kell összehozni. A védőföldelés mindig előírás volt, ha máshol nem is de a becsatlakozás környékén meg kell lennie. Önmagában a vasháló elkészülte után kérdéses a földelési ellenállás értéke. Ha 10 ohm alatti értéket lehet biztosítani, akkor felhasználható földelésnek szabványos keresztmetszettel. A 4mm2 nem elegendő. Egy társas háznál mindig egységesen központilag kell megoldani a védőföldelést és az EPH hálózatot is. Az ÁVK önmagában nem jelent teljes körű megoldást.

Gyurmaúr(fi-relé)

Én abszolúte nem lennék meglepve, ha egyáltalán nem lenne a házban földelő hálózat, csak max a késesbiztis ELMŰ csatlakozó szekrény és a ház -szintén a kapubejárat mellett lévő- főelosztója közt. Szerintem, itt az lenne legjobb, ha összedobnátok a pénzt, esetleg néznétek vmi pályázatot és totálban felújítanátok a th belső méretlen "felszálló" kábeleit, immár 5 eresben,sőt ha kell, akkor a főelosztótokat is, mondjuk vmi Csatári PVT mű.a tokozottra, mely termékcsaládból minden -tehát az egyes kérók mérőszekrényei is- megvalósítható és aránylag kedvező áron kapható. Ha érdekel, akkor tudok ebben a témában segíteni...

HS

Köszönöm a kommenteket! :)

Nos. Délután értekeztem telefonon a sógorommal, utána jár a közös képviselőnél a dolgoknak.
Mondtam neki, hogy kérdezze meg mikor volt utoljára érintés -és villámvédelmi szempontból felülvizsgálva az épület, illetve, hogy hol került kialakításra a méretlen szakaszon valamilyen doboz, vagy szekrény, ahonnan lehetne földelést csatlakoztatni.
Azért érdekes a helyzetünk, mert ez egy olyan társasház ahol nem klasszikus lépcsőház van, nem is belső udvaros vagy hasonló, hanem csak egy bejáró szerűség van az emeleti lakásokhoz (ezt nem láttam), illetve mint a mi lakásunk is, csak simán az utcára nyílik. A mérők a lakásokban vannak elhelyezve.

Földelési megfelelőség mérésével kapcsolatban. A 10ohm alatti értéket hogy an érted Novill? Amit én erről tanultam illetve ismeretem van, aszerint sajátos eljárási rendszerben szokták a földelést minősíteni, így gondolom a 10ohm részedről nem annak szólt, hogy mérjek egy multiméterrel? Hurok impedancia mérőm nincs.  >:(

Közben arra gondoltam, hogy a vas hálót mindenképpen belekötöm a PE hálózatba. Veszíteni nem tudunk vele, csak stabilabb lehet a földelés. A földelő vezetékek szokványos keresztmetszetére tudtok esetleg valami mellékletet vagy szabványt? Mert én annyit tudok, hogy a PE soha nem lehet kisebb keresztmetszetű mint az adott szakasz fázisvezetője.
A szóban forgó vas hálót mindössze 3 méteren kellene összekötni az elosztó sínhez, ezért nem számoltam 4-es földelő vezetéknél vastagabbal. Szóval azt lenne jó tudnom, hogy a hálózat adott szakaszain milyen keresztmetszetű vezeték előírt. Elvileg ugyebár ha normálisan van kialakítva a méretlen fővezetéken a PE osztó, akkor oda minden különösebb gond nélkül be tudok kötni, majd onnan el vezetem a lakásba arra a gyűjtősínre ahova az összes fogyasztó földelését is kötöm.
Ezt a gyakorlatban milyen típusú kábellel szoktuk megoldani?

Gyurmafi!
Sajnos annak nem sok esélye van, hogy azon a környéken összedobjanak az emberek ilyesmire...
Mindenesetre ha olyan irányt vesz a project, szavadon foglak és megkereslek! ;)

JUVILL



"Mert én annyit tudok, hogy a PE soha nem lehet kisebb keresztmetszetű mint az adott szakasz fázisvezetője."

Lehet kisebb - sőt a fázisvezető fele is lehet.
16 mm2-ig azzal megegyező, 16 - és 35 mm2 között 16 mm2, 35 mm2 fölött,  a fázis vezető fele.

HS

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. január 09., 20:03:07 DÉLUTÁN


"Mert én annyit tudok, hogy a PE soha nem lehet kisebb keresztmetszetű mint az adott szakasz fázisvezetője."

Lehet kisebb - sőt a fázisvezető fele is lehet.
16 mm2-ig azzal megegyező, 16 - és 35 mm2 között 16 mm2, 35 mm2 fölött,  a fázis vezető fele.


Hja kérem!  Hát én még itt nem tartok, ezzel együtt köszönöm a helyreigazítást, én háztartások tekintetében gondoltam.