Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Üdvözletem!
És boldog új évet kívánok.
Javasolom, hogy menj fel az "www.aramkapocs.hu" oldalra és találsz megbízható regisztrált szerelőt.Telefonon is sok mindent tisztázni lehet.
TothGyula.

Bendand

Természetesen az összes vezetéket cserélni fogom a lakásban,a terhelések függvényében a kersztmetszetet is meghatározva.
de ha a lakásba nem jön védőföld,helyes elgondolás az, ha a nullával összekötöm az újonnan kialakított védőföldelést a kismegszakító táblán?

JUVILL


Először is, nem védőföldről beszélünk, hanem védővezetőről.
Korábban írtam, hogy mit, hogyan kell leellenőrizni.
A kérdés továbbra is, milyen keresztmetszetű vezető érkezik a lakásba?
Ha megfelelő keresztmetszetű (régi szerelésnél legalább 6 mm2-es) PEN, akkor a szétválasztás nulla és védővezetőre elvégezhető a lakás elosztójában.
Ha csak nulla, akkor meg kell keresni, hogy hol van a lakás elosztója előtt szétválasztva a PEN vezető, és onnan kell csatlakoztatni a védővezetőt.
Ezért írtam korábban, hogy végig kell ellenőrizni a hálózatot a betáplálástól a lakás elosztójáig.
Ezt akárki nem tudja elvégezni. Kell hozzá különböző vizsga, és azért nem árt egy kis gyakorlat sem.

Simon Endre

Kedves újdonsül forumtársunk !
A "cérna" szigetelés nem áll meg, mert az eredetileg gumiszigetelt volt jutaszálas beszövéssel és szines viaszolásssal csak hát az idő vasfogója....
Volt néhány éve hasonló munkám (BP XIII. ker.) ott csak a lákásban muzeális állapot a gangon már vot  új szerelés (új  mérőhely is) de a lakásba nem jutott be, a szabványosítás mert a tulajdonos kőkobakiné nem engedte szétverni az ő rendes-tiszta otthonát. A gangon még központilag kialakított EPH gerinc is volt megfelelő csatlakozóhellyekkel és a mért fővezeték a lakáselosztóval szembeni külső dobozában  /3fázis, N, PE + vezérelt / tartalék hosszal várta a gazdi fejében a XXi. századot. Lehet hogy nálad is ez áll fenn, nézz utána!

S/K

"az újonnan  kialakított védőföld vezetéket egypotenciálúvá teszem a bejövő nullával, az megfelelő kialakítás?"

Itt a fórumon sok mindenre lehet kapni/találni "megoldásokat". A feltett kérdésben szereplő kialakításnak megvannak a szabályai mely kialakításához több vizsgálat/mérés szükséges célműszerrel. Mint többen javasolták szakember hívását én is ezt tanácsolom, hiszen a lakás villamos berendezéseinek a biztonsága függ ettől.

Sracz

Üdvözletem mindenkinek!
Tanácsot szeretnék kérni védővezető ügyben. Jelenleg egy nagyjából 40 éve épült lakásban lakom, ahol az elektromos hálózat (egy része) még az eredeti, szövetburkolatú alumínium huzal. Az "elosztószekrény is egy, a mellékelt képen láthatóhoz hasonló biztsítékdoboz, de négy körre osztva, négy olvadóbiztosítékkal.
Szeretném ezt a hálózatot felújítani. nincs gondom a behúzással, bekötésekkel, sok ilyet csináltam már. A problémám az, hogy a lakás telis-tele van földelt konnektorokkal, ám egyetlen szál védővezető nincs behúzva egyetlen dobozba sem, nemhogy a konnektorokhoz. A biztosítékdobozt még nem bontottam meg, így nem tudom abban mi a helyzet. Természetesen ez a doboz is cserére kerül, terveim szerint egy sínes, falon kívüli, 8 egységes elosztódobozra. A kérdésem tehát az lenne, hogy mit lehet tenni, ha a biztosítékdobozhoz sem érkezik védővezető. Lehet az új elosztódobozban nullázni ilyen esetben, vagy egy szál tyúkbél behúzása, bekötése miatt tízezreket kell fizetni az eonnak, a regisztrált szerelőnek? Abba bele sem merek gondolni, hogy esetleg a vezérelt mérőre kötött villanybojler is védővezető nélkül működik. Ezt természetesen nem akarom bolygatni, de megnézni sem tudtam, hiszen fix bekötésű, dobozok és egyebek nélkül.
A válaszokat előre is köszönöm.

Simon Endre

A vezeték gumiszigetelt és viaszolt textilbeszövéses ez volt színezve, (piros, piszkosfehér, fekete.) A vDol betétes elosztótábla 50 éven túlra mutat bizony itt lépni kell. Először is az érintésvédelem nem szolgáltatás ezt a fogyasztónak kell kiépíteni és a PEN rendszer sem ajándékoz meg vele, hanem kötelez a helyi potenciál kiegyenlítésre (földelés) létrehozására. Az új mért főelosztó tartalmazzon mindenképp áramvédő kapcsolót "firelét" és ha nincs kellő nulla keresztmetszet legalább TT kialakítást olyan földeléssel ami a majdan kényszerű szabványosításnak is megfelel. A PE utánhúzása helyett inkább a lakás teljes vezetékcseréjét javaslom legalább 1,5-es rézzel és B13 kismegszakítókkal. A bojlerhez is mindenképp tegyél ÁVK-t és  PE-je is legyen kiépítve, mert fűtőbetét lyukadásnál a TT nem igazán védelem. Végsősoron a TN renszer kiépítése lenne kívánatos (és kötelező is) ehhez komolyabb ráfordítás kell anyagiakban és munkában is. A "könnyített" minimál érinésvédelmet is átmeneti meoldásnak javaslom.

Sracz

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2018. október 09., 15:09:53 DÉLUTÁN
A vezeték gumiszigetelt és viaszolt textilbeszövéses ez volt színezve, (piros, piszkosfehér, fekete.) A vDol betétes elosztótábla 50 éven túlra mutat bizony itt lépni kell...
Köszönöm a választ. Mindenképpen teljes vezetékcsere lesz, az eddigi újításokat még nem én csináltam, így "örököltük". Azért is lesz a nyolcas elosztódoboz, hogy minden szükséges beleférjen, én magam a jelenlegi négy kört csupán kettővel akarom megtoldani, hogy legyen külön az udvar-garázs szekciónak és a konyhának is a gépek miatt. A konnektoroknak 16C, a világításoknak pedig 8-as, vagy 10-es automatákat tervezek.  Ezért is merült fel a kérdés, mert fürdőszoba felújításba kezdtünk, ahol a lehető legrosszabb helyen van jelenleg egyetlen borotválkozó konnektor. Ezt megszüntettem és kijelöltem az új vezetékek, dobozok és konnektorok helyét egy másik falon, tehát éppen aktuális lesz a kezetektől indítani a behúzást, ha a fürdőn túlnyúlók még nem is lesznek most megbontva. Szerencsére a mellékhelyiségek (fürdő, wc, kamra) most is egy körön vannak, bár még a világítás ugyanazon van, mint az aljzatok. Már eleve 3x1,5 MCU vezetékkel készültem, ez szerintem ma már alap egy háztartásban.

Simon Endre

A C16-ot nem javaslom, mert a mérő előtti is feltehetően "C" és ha csak egy értékkel vagy kisebb mint az zárlatnál mind a kettő leold és ez nem  kívánatos egy háztartásnál. Tapasztalatom szerint a B13 csaknem mindenhová elegendő még a villanytűzhelyek estén is a "C" inkább ipari gépekhez hegesztéshez és csotrogány muzeális mikrókhoz és csillapítatlan indításu porszívókhoz kell. Értékelem, hogy a helyiségek dugaljzatait és viágítását elkülöníted, javaslom hogy még a mennyetvilágításhoz is vigyél PE-t még akkor is ha most épp nem is szükséges.

zolih

Sziasztok,

Mérőhely régi guman táblán a terasz alatt: 1x16A állandó + 1f vezérelt a bojlernek.
Földelőszonda nincs.
Néhol földeletlen konnektorok, néhol védőföldes, amibe be is van kötve piros alu PE vezető.

A "mérőhely" guman tábla alatt van a PEN szétválasztás, így 3x 2.5mm2 alu kábel jön ki a plombált részből.

A feladat az lenne, hogy :
- át kellene húzni az egész házat rézzel
- földelőszonda telepítés
- EPH: gázkazán , fürdő

Az elgondolásom:
- lakáselosztó  a mérőórák fölé,
- földelőszonda (2m) arra 10mm2 MKH-val fel a lakáselosztó PE sínjére. Innét indulna az EPH is.
- 30mA AVK az állandó és 100mA a vezérelt körre a bojlernak.

A kérdéseim:

1:
A lakáselosztókba simán be lehet kötni a réz sínre az alu kábelt? vagy sárgarézből van a sín és nem okoz gondot?, esetleg nyomjak egy érvéghüvelyt az alura, ami horganyzott, és úgy kössem a "réz sínre"

2:
Nem gond, hogy a mérőóra alatti PEN szétválasztás és a lakáselosztóm PE sínje között (ahová csatlakozna  a földelőszonda 10-es MKH-ja) csak 2.5 mm2 alu kábel van?
Ez kb 20cm csőszakaszt jelent, de cserélni nem tudom, mert a másik vége a plombált részen van.

3:
EPH:
gázkazán alatt összekötöm a gáz, bejövő-elmenő fűtés, hideg-meleg viz csöveket. Minden fémcső.
A kiegészítő EPH kötéshez felhasználhatom-e a kazánházba jövő 3x2.5mm2 z-s PE vezetékét? Magyarul a kazánház kötődobozából leágazok a gázkazán EPH kötésekhez. Úgy értelmeztem, hogy védett helyen vezetve a 2.5mm2 elég, védőcső nélkül vezetve kell min 4mm2.

gázóra méretlen - mért csonknál átkötöm EPH bilincsekkel 6-os MKH-val. Ide is el kéne vinnem az EPH gerincvezetéket, vagy elég, ha a potenciálja a másik végén a gázkazánnál rögzítve van? Esetleg a lakáselosztó közelében elmenő gázcső részre még tudok tenni egy bilincset.

köszönöm a segítő hozzászólásokat.