Tiltva lenne a forrasztás?

Indította krisz1986, 2012. március 16., 19:59:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szirty

Üdv Villanyreszelő!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. november 01., 21:41:38 DÉLUTÁN
de hogy szedsz szét egy garanciás töltőt,vagy egyéb berendezést ahol nem találsz csavarokat?
Na ezért vannak leforrasztva a vezetékek.

A te válaszod a kérdésre tehát az, hogy mindegy mi hogyan van benne elkészítve, összekötve, forrasztva, stb, mert ilyen vagy olyan okból úgy sem nézi meg senki?
Amit nem látunk az nincs is?

Könyves Kálmán

Lehet, hogy külön kellene beszélgetni a vezetékek kötéseiről, és a villamos berendezések (gyártmányok, melyet a gyártó tanusít) belső "kötéseiről"? Szerintem nem szerencsés ezeket egy kalap alá venni.

(Érdekes lenne ezeknek az eszközöknek a gyártása forrasztás nélkül)

Szirty

Üdv Kálmán!

Idézetet írta: Könyves Kálmán Dátum 2013. november 03., 11:20:47 DÉLELŐTT
Lehet, hogy külön kellene beszélgetni a vezetékek kötéseiről, és a villamos berendezések (gyártmányok, melyet a gyártó tanusít) belső "kötéseiről"?

Azzal teljesen eltávolodnánk a kérdéstől, mert külön kategóriaként kezelnénk. Itt viszont pont a kettő átfedéséről van szó.
Én ott láttam (és látok is) ellentmondást, hogy nem köthető forrasztással a vezeték, pl. egy kapcsoló üzemű tápegység előtt 20 centivel sem. Meg máshol sem.
De 20 centi múlva benne már nem gond forrasztani ugyanazt a vezetéket amin ugyanaz az áram folyik stb.
Erre született néhány magyarázat, miszerint teljesen más egy villamos elosztó hálózat és egy készülék belseje. Többnyire ez igaz, de itt ennél a konkrét példánál nem.

Idéz(Érdekes lenne ezeknek az eszközöknek a gyártása forrasztás nélkül)

Ugye! :-)

Nem firtatom tovább. Válasz ugyan nem született (szerintem nem is fog, mert egyszerűen nincs válasz) de szerintem így is tanulságos volt (számomra mindenképp).

Villanyreszelő

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. november 03., 10:30:18 DÉLELŐTT
Üdv Villanyreszelő!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. november 01., 21:41:38 DÉLUTÁN
de hogy szedsz szét egy garanciás töltőt,vagy egyéb berendezést ahol nem találsz csavarokat?
Na ezért vannak leforrasztva a vezetékek.

A te válaszod a kérdésre tehát az, hogy mindegy mi hogyan van benne elkészítve, összekötve, forrasztva, stb, mert ilyen vagy olyan okból úgy sem nézi meg senki?
Amit nem látunk az nincs is?

Üdv. Szirty!

Nyilván ott van,eldugva elrejtve,de nem szedjük szét,de mi van ha szétszedem,Ugrik a garancia,mint a kézi fúró gépet sem felülvizsgálat során sem láttam még h szétszedték volna.
Pedig aztán ott is vannak jócskán forrasztva madzagok.Én így gondolom. Lehet rosszul,lehet van rá szabvány mást ír,akkor aztán nekilátok hidegvágóval,meg egy 160 W os pákával,és forrasztok rá egy sorkapcsot,amit szétszedek meghuzigálni azt remélem lehet már forrasztani  :)

Szelei

Tisztelt uraim.

Van egy gyanúm kezdjük a témát túl variálni!

A szabványban mint említitek a kötésre használt forrasztás van tiltva. Ez világítás, erőátvitel vezetése esetén falon, szekrényben, mennyezeten, stb... vezetett erek kötéseire vonatkoztathatjuk. Vagy egy régi nagyon rossz szokás tiltása mint a sorkapocsba bekötni kívánt erek le forrasztása ami hidegen szorítás hatására ki folyik mint az már az alumínium  esetén ismert jelenség, és ezek okoznak aztán kontakt hibákat, beégéseket, tüzeket. Szakszerűen hosszan összecsavart réz vagy alumínium (nem keverve) sem hibásodott meg régen, de aki fél egy centis kötést leforrasztva azt hitte, hogy Ö szakszerűen dolgozott, végettük kellet a szabványba emelni. :'(

De itt már a nyáklapos szerelőlapokra is kiterjed a vita. Tudni kell itt mechanikai erőnek ki nem tett vezetékekről kell beszélni. És ráadásul lehet a nyáklap réz fóliáját tervezni vastagságában, szélességében, furatában, hogy a megfelelő terhelés számára az melegedés áthúzás nélkül használható legyen. Ilyenek a frekvencia váltók, lágy indítók, fényerőszabályzók stb.... Lehetőség szerint sorkapcsokat forrasztanak a nyáklap bekötési pontjaira. De kisgépeknél hej hiánya végett közvetlenül a nyáklapba kiképzett üreg galvanizált furatokba kell forrasztani mind a bemenő mind az elmenő vezetékeket.

Én úgy érzem ha ezt a kettőt külön kezdjük el kezelni, nézni egyértelműbbé válik a gond. :)


Szirty

Üdv Villanyreszelő!

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. november 04., 19:01:50 DÉLUTÁN
Nyilván ott van,eldugva elrejtve,de nem szedjük szét,de mi van ha szétszedem,Ugrik a garancia,mint a kézi fúró gépet sem felülvizsgálat során sem láttam még h szétszedték volna.
Pedig aztán ott is vannak jócskán forrasztva madzagok.

Igen, ez a tény és nem a kérdés. Ebből a tényből indult ki a kérdés.


Üzenet összefûzve: 2013. november 09., 08:19:27 DÉLELŐTT

Üdv Szelei!

Idézetet írta: Szelei Dátum 2013. november 04., 20:13:19 DÉLUTÁN
Van egy gyanúm kezdjük a témát túl variálni!

Nekem olyan gyanúm van, hogy mindenki mellé beszél.

IdézA szabványban mint említitek a kötésre használt forrasztás van tiltva.

Igen. EZ a kérdés alapja.

IdézVagy egy régi nagyon rossz szokás tiltása mint a sorkapocsba bekötni kívánt erek le forrasztása ami hidegen szorítás hatására ki folyik mint az már az alumínium  esetén ismert jelenség,

A kérdés nem forrasztott vezetékek sorkapocsba kötésére, hanem két vagy több vezeték közvetlen összeforrasztására vonatkozott.

IdézDe itt már a nyáklapos szerelőlapokra is kiterjed a vita. Tudni kell itt mechanikai erőnek ki nem tett vezetékekről kell beszélni.

És melyik WAGO-s kötés az, amelyik üzemszerűen mechanikai terhelésnek van kitéve? Pl. egy dobozban a falban vagy a falon? Mechanikai terhelés esetén nem kell külön terhementesítésről gondoskodni?

IdézÉs ráadásul lehet a nyáklap réz fóliáját tervezni vastagságában, szélességében, furatában, hogy a megfelelő terhelés számára az melegedés áthúzás nélkül használható legyen.

A vezetékek keresztmetszetével kapcsolatban más lenne a helyzet?

IdézÉn úgy érzem ha ezt a kettőt külön kezdjük el kezelni, nézni egyértelműbbé válik a gond. :)

Ha a kettőt külön kezeljük, elsiklunk az ellentmondás fölött amit a kérdéssel feszegettem, mivel az ellentmondást épp a két terület között jelenlévő átfedés okozza. :-)

Szelei

Ma kerestek meg, hogy nem üzemel egy elosztó cégünk boltjában.

Meg jegyzem nem az én szerelésem! Úgy 5 éve készítették.

Szépen leforrasztott vezeték végek bekötve. És az eredménye képekben.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Szelei Dátum 2013. november 14., 20:47:49 DÉLUTÁN
Szépen leforrasztott vezeték végek bekötve. És az eredménye képekben.

Hogy leforrasztott végű vezeték erek csavaros sorkapocsba kötve,
vagy vezetékek forrasztott kötése,
vagy leforrasztott végű vezeték erek rugós szorítóba kötve...

nagyon nem mindegy...

Lásd a már említett felsorolást: Halálos tények a vízről

:-)

nyaki

Jó kis hasonlat! :D
Apám mondta mindig, hogy fogalmazzak egyértelműen és szabatosan, mert pl. "Nem mindegy, hogy idd ki, vagy vidd ki."

Szelei

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. november 22., 07:22:08 DÉLELŐTT
Hogy leforrasztott végű vezeték erek csavaros sorkapocsba kötve,
vagy vezetékek forrasztott kötése,
vagy leforrasztott végű vezeték erek rugós szorítóba kötve...

nagyon nem mindegy...

Ha sodort és egyben forrasztott a vezeték vége, lehet az csavaros vagy rugós szorítóban. Az a kötés nem kötés mert egy idő után biztosan meg lazul és végképp tönkre megy! :'(

A forrasztott kötés esetében már más a helyzet. Itt nyáklapba forrasztott kötések ritkán hibásodnak meg és azok is általában vagy tervezői gondatlanság vagy hanyag beforrasztás végett következik be.
Ezeknél a bekötéseknél alapvetően teljesítendő követelmény a vezeték tehermentes bekötése (húzásnak, mozgatásnak nem lehet az ilyen kötéseket ki tenni) mindig ki kell építeni a vezeték befogására alkalmas megfogó bilincset, vagy egyéb rögzítő megoldást.