Hova kössem a földelőszondát?

Indította joedancer23, 2023. június 04., 11:14:04 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

joedancer23

Kedves Fórumtársak!

Adott egy 1980-as években épült nyaraló az E-on szolgáltatási területén (Szabolcs-SzB megye). A nyaralóba korabeli szokásnak megfelelően 1 fázis és egy PEN vezető érkezik be (ránézésre max. 6mm2). A PEN vezetőt a szolgáltató tavaly a plombált mérőórában ketté bontotta PE és N vezetőre (mindkettő max. 2,5 mm2). Korábban lehetett valamilyen földelőszonda is leütve, mert a mérőóra alá érkezik egy gégecsőben egy max. 2 mm-es, szigetelés nélküli, merev acéldrót. Ez az acéldrót van egy sorkapocsban összekötve a fázis kivételével mindennel. Magyarán a szétválasztott PE és N vezető - kb. 10 cm-re a szétválasztástól - újra egyesítésre került az acéldrótos földelés sorkapcsában, majd itt választódik szét a lakás irányába újra PE és N vezetőre.

Megjegyzem a mérőórában az 1 db fázisvezetőt is ketté bontották az E-on szerelői és ezért két külön fázisvezető érkezik a két darab kismegszakítóba (lakás + 120 literes bojler).

1.) Kérdésem, ha új földelőszondát szeretnék leverni azt hová tudom ebben a felállásban (mérőórában bontott PEN) csatlakoztatni. Tudomásom szerint a PEN-t kellene a PE sínen fogadni és onnan szétbontani, PE-re és N-re (átkötve az N sínre). Illetve a PE sín fogadná a földelőszonda min. 10 mm2 vezetékét is. Ez itt azonban nem lehetséges, mert már eleve PE és N vezető jön ki az órából.

2.) A régi acéldrótos földelőszondát bekössem-e az új szonda mellé? Van-e értelme?

3.) Hibázok-e, ha csak a PE sínre kötöm az új földelőszondát (míg az N megy a kialakításra kerülő AVK-ba) és nem a PEN-t földelem a szétválasztás előtt?

4.) Hogyan tudom meg egy olyan kismegszakítóról, amiről eltűnt a felirat, hogy milyen karakterisztikájú és hány amperes?


joedancer23


tothgyula

Az első kérdés az,hogy TN rendszerű-e az Áramszolgáltatói hálózat?Ha igen,jöhet a főföldelősín új földelőszondával, ezen szétválasztva(erről indítva) a PE és az N vezető és ÁVK.

joedancer23

TN rendszerű. De a PEN az órában van bontva. Nem tudom a PEN-t a a földelősínre kötni.