Mért fővezeték vezetése

Indította okgyuri, 2022. március 16., 09:47:02 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

okgyuri

Rendben. Tehát ha jól értem, hiába 450/750V-os műanyag szigetelésű az Mkh, attól még földben akkor sem vezethető, ha védőcsőben van, mert a föld az föld, és oda földkábel való. (Az ismerősömnél a szolgáltató gond nélkül átvette a 4-es, később a 6-os MKH-t is földben gégecsőben, de hát ilyen történeteket bárki tudna mesélni...) Ez akkor tiszta sor. Amennyiben föld felett, megfelelő védőcsőben megy a mért fővezeték (a korábban leírtak szerint a kerítés lábazatának belső oldalán), akkor már lehetne az Mkh is (hiszen az 450/750V-os műanyag szigetelésű), de inkább ne. Az MT-t nem szeretjük itt sem, így valamilyen megbízhatóbb dupla szigetelésű kábel(szerű) vezeték legyen. (Bocsánat ha értetlennek tűnök, de tisztán szeretném látni, nyugodtan írjátok, ha valamit rosszul értek.) Még egy kérdés: Azt előírja a szabvány, hogy a mért fővezeték megszakítás nélkül kell menjen a lakáselosztóig. Ezek szerint, ha ez mégis földben vezetett földkábel lenne, akkor a földkábelt el kell vinni a lakáselosztóig (legyen az kívül vagy belül), és nem lehet valahol egy dobozban "váltani" más típusú vezetékre.

nyaki

Az MSZ447 értelmében a mért főelosztó és a mérő között nem lehet megszakítás, azonban ha a mérőhely úgy van kialakítva, hogy 3 m-en belül helyi fogyasztásra is alkalmas mért főelosztó berendezés van felszerelve, akkor az onnan induló vezeték bár a lakáselosztót fogja táplálni, de már nem minősül mért fővezetéknek, azaz, meg lehet szakítani és anyagot is lehet váltani, ha a keresztmetszetek harmonizálnak egymással, egyéb esetben a toldódobozban a csökkentett keresztmetszettel harmonizáló biztosító elhelyezése szükséges.

nyaki

"Szerintem ez a regisztrált szerelőknek kidolgozott iránymutatás, mely az MSZ 447-re hivatkozik. Az általam idézet a 2009-es ahogy a jegyzeteimet átnéztem. ...hogy a 2019-esben ez le van-e írva, nem találtam, de azt tudom és tapasztaltam hogy lakóházaknál/társasházaknál az MMBH átvételére kötelezett épületeknél a mért fővezeték csak H07V-K  lehet."

Hmmm. ...akkor egy felülvizsgálatnál mely szabványra vagy rendeletre hivatkozhatunk?  ::)
Sztrogoff kolléga már becsatolt korábban valamit, de azt olvasva nekem nem egyértelmű. Megmondom őszintén, hogy az ÉvMuBi állásfoglalása lenne számomra az igazán megnyugtató iránymutatás.  :-\

pkajos

Gondolom, hogy a mérőbe való bekötésről beszélt  (hajlékony H07V-K vagy Mkh) Sztrogoff kolléga.
DE ez nem jelentheti azt, hogy EZT akár földben is lehetne vezetni (az Mkh-t) a lakás felhasználói főelosztóig. Milyen MMBH aki EZT így kérné/elfogadná

Ilyen esetben van mód - egyenértékű villamos paraméterű ahol kell kábel és az épületnél dobozban/elosztóban áttérve pl. Mkh/süllyesztett védőcső megoldásra.

Nyaki kollégának kissé ellentmondva mért fővezeték a "doboz" előtti és utáni vezető is.   

S/K

Földben nyilván nem vezetünk Mkh-t védőcsőben sem. Jogos a felvetés, pontatlanul fogalmaztam.
Földfelszín feletti kialakításoknál. PL több lakásos társas háznál a csoportos mérőhelytől a lakás kiselosztókig.

okgyuri

Ezek szerint a "mért fővezeték megszakítás nélkül"-i vezetése ésszel történik: A mérő alatt egy dobozban átkötésre kerül a mérőből kijövő megfelelő keresztmetszetű sodrott réz a földkábelra, halad a föld alatt megszakítás nélkül (védőcsőben vagy anélkül), majd amint eléri a ház megfelelő pontját, ismét egy dobozban átkötésre kerül újra megfelelő sodrott rézre, és megy tovább már lehetőleg falon belüli csövezéssel a lakáselosztóig. Megfelelő kötés esetén lehet, hogy a földkábel ilyenkor alumínium?

Fecó

A mérő alatt nem "kötés" kell, hanem kiselosztó. Így ez lesz a "főelosztód" eddig számít "mért fővezetéknek". Innen, megfelelő védelmi berendezés közbeiktatásával mehet a kábel, igen, akár alumínium is lehet.

pkajos

......eddig számít "mért fővezetéknek"

No meg utána is..a lakáselosztóig - Lásd MSZ447 rajzokat

Fecó

"mért fővezeték
A mért felhasználói hálózat részét képező vezeték, amely a fogyasztásmérő berendezést köti össze a felhasználói mért főelosztóval."

"felhasználói mért főelosztó
A mért felhasználói hálózat részét képező, ennek a fogyasztásmérő berendezés utáni első elosztására és az egyes áramkörökbe iktatott túláramvédelmi készülékek, és egyéb (pl. túlfeszültség-védelmi, áramütés elleni védelmi) eszközök elhelyezésére szolgáló elosztó."

Az én olvasatomban a "fogyasztásmérő utáni első elosztására" szó lényeges.  A rajzokon nincsenek a mérőhelyeknél elosztók, csak a lakásban, ezért valóban a lakásban lévő a "főelosztó". De ha a mérőhelynél, akár azzal egybeépítve (pl. HB 3012) valósul meg, akkor ez lesz a "mért főelosztó".

pkajos

...felhasználói mért főelosztó maga a "lakáselosztó"...
A mi eredeti példánkban nem a kerítésnél van a felhasználói főelosztó.

HA megnézed a szabványt - a 2019-es kiadást a B.2 ábrát - a kerítéstől - egy kötődobozon/elosztóban történő "váltásnál" tovább haladó vezető is felhasználói mért vezető.

Ha a kerítésnél az említett szekrényben "osztod" tovább külön pl. a házba (lakásba), melléképületekbe, garázsba az energiát akkor valóban értelmezhető az említett pl. HB 3012 felhasználói mért főelosztónak, és így igen "korlátozott" hosszúságúvá vált a "mért fővezető". Könnyen teljesíted a feszültségesére előírt %-okat teljesíteni :)