4 emeletes panel érintésvédelme

Indította Szemelrockpeter, 2021. július 08., 17:44:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zick56

Tisztelt Gyula!
Tehát akkor ez úgy néz ki hogy,
1. Egy arra jogosult személy elvégzi az ÉV. mérést, feltárja a hibákat, hiányosságokat és elkészíti a jegyzőkönyvet.
2. Az árajánlata szerint, Ő hibát nem javít!
3. Én mint szimpla villanyszerelő elvégzem a hibajavításokat és nyilatkozom, hogy az ÉV. jegyzőkönyvben feltárt hibákat kijavítottam!
4. Majd ezután a közös képviselő visszahívja az embert adjon árajánlatot és, újra mérje le a kijavított hibákat?
5. Így értelmezhető?

Üdv: zick56



tothgyula

T.zick56!
Igen, jól értetted. Idézem az ezévi 2021.06.09-én megjelent "VILLAMOS BIZTONSÁGI SZAKÁGI  MŰSZAKI ELŐÍRÁSOK" 6.3. pontját.
Ez letölthető a www.kormany.hu és a www.termekpont.hu honlapról.
"A VMBSZ 6.2.4.4. PONTJA SZERINT A VILLAMOS SZERKEZETEK, KÉSZÜLÉKEK JAVÍTÁSA, MÓDOSÍTÁSA UTÁN A KÖVETKEZŐ VIZSGÁLATOKAT MINDEN ESETBEN EL KELL VÉGEZNI:
a.,ellenőrzés szemrevételezéssel (épség,csatlakozások,feliratok,tartozékok stb.):
b.,védővezető vizsgálata (szemrevételezés,folytonosság, védővezető-ellenállás mérése):
c.,szigetelésvizsgálatok (szigetelésiellenállás-mérés, villamosszilárdság-vizsgálatpk) és
d., működési próbák."
"AZ NGM RENDELET 4.§ (6)BEKEZDÉSÉBEN FOGLALTAK SZERINT A SZAKÁGI MŰSZAKI ELŐÍRÁSOKBAN FOGLALT MŰSZAKI MEGOLDÁST ÚGY KELL TEKINTENI,HOGY AZ MEGFELEL AZ ADOTT KOR TECHNIKAI SZÍNVONALÁNAK. A SZAKÁGI MŰSZAKI ELŐÍRÁSOK ALKALMAZÁSA ÖNKÉNTES." Célszerű együttműködni a felülvizsgálóval, ez saját több évtizedes tapasztalatom.A felelősség a felülvizsgálóé!

Szemelrockpeter

Sziasztok!

Egyébként létezhet olyan, hogy nincs EPH gerinc végig vezetve a 4 emeleten, hanem csak PEN és annak a bontott földjére van rákötve szintenként minden fém test?(szekrény ajtó stb)

Üdv
Péter

Fecó

Most már társasházak esetében a felszállóba nem is lehetne PEN, hanem külön PE és N. De a létesítéskor érvényes szabvány szerint külön EPH vezető kell gyanítom.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


tothgyula

A KLÉSZ is és az MSZ 447:1978/1994...is előírták a felszálló EPH vezetőt. Általában ezt 25mm2-es piros aluvezetékkel vezették és külön 150x150-es dobozokban kötötték.

Sztrogoff

Hát, bocs, én másképp tudom. EPH hálózat szerintem először az MSZ 172-1:1986-ban került ebben az országban a köztudatba. Lusta vagyok elővenni a KLÉSZ elődjét, az Érintésvédelmi Rendszabályt, de emlékeim szerint ugyanaz volt benne, mint a KLÉSZ-ben:
(3) Azt a házi fémhálózatot, mely az épület - (2) bekezdésben említett - legalsó szintjére nem terjed ki, az előfordulásának megfelelő legalsó szinten kell összekötni.
a) nullázás esetén a nullavezetővel, illetve a nullázó vezetővel,

(5) Az épületnek legalább négy szintjére kiterjedő házi fémhálózaton a (3) bekezdés, illetve a (4) bekezdés szerinti
összekötést az előfordulásának megfelelő legfelső szinten is el kell készíteni


Az MSZ 447-ben nyomát nem találtam EPH részleteknek.

Fecó

Bizony jó lenne tudni a ház villamos hálózatának vagy felújításának a létesítési évét. De ha már valaki kreált jegyzőkönyvet, talán akkor abba beleírta ezt is, vagy legalább a vonatkozó szabványokat, amiből kiderül a megoldás is...

Szemelrockpeter

az alábbi szabványok vannak a jegyzőkönyvben:
MSZ 10900: 2009  Kisfeszültségű villamos berendezések időszakos (tűzvédelmi) ellenőrzése
MSZ 4851-1:1988  Érintésvédelmi vizsgálati módszerek. Általános szabályok és a védővezető
                                állapotának vizsgálata.
MSZ 4852: 1977     Villamos berendezések szigetelési ellenállásának mérése
MSZ 14550/1-1979 Erősáramú vezetékek megengedett terhelése.
MSZ HD 60364-5-54:2007
                               Villamos szerkezetek kiválasztása és szerelése. Földelő berendezések,
                                védővezetők és védő egyenpotenciálra hozó vezetők.
MSZ HD 60364-6:2017
                                Kisfeszültségű villamos berendezések. Ellenőrzés.
MSZ 1600/1-1977, 1M ( 81 ) Létesítési biztonsági szabályzat 1000 V-nál nem nagyobb feszültségű   
                                       erõsáramú villamos berendezések számára. Általános előírások
MSZ HD 60364-7:2006
   Épületek villamos berendezéseinek létesítése. Különleges berendezésekre
                                 vagy helyiségekre vonatkozó követelmények.
MSZ 2364-300:1995 Legfeljebb 1000 V névleges feszültségű erősáramú villamos berendezések
                                  létesítése. Általános jellemzők
MSZ 2364-540:1995 Legfeljebb 1000 V névleges feszültségű erősáramú villamos berendezések
                                  létesítése. Földelő-berendezések és védővezetők kiválasztása és szerelése.
MSZ EN 61140: 2003 Áramütés elleni védelem. A villamos berendezésekre és                     
                                     villamos szerkezetekre vonatkozó közös szempontok. 

NGM redelet              A miniszter 40/2017.(XII.04.) számú rendelete az összekötő és felhasználói berendezésekről, ...-és annak 1-es számú melléklete a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat
MSZ 447: 2009          Csatlakozás kisfeszültségű, közcélú elosztóhálózatra




Fecó

Szuper, ezek alapján lehet hogy 1979-ben épült, de az is hogy 2009-ben. :) Mintha össze-vissza, ami eszébe jutott beleírta volna a teljesség igénye nélkül. Ebből csak az derül ki, hogy maga a felülvizsgáló sincs tisztában mi alapján hibázta le a berendezést...

pkajos

..nagyon finoman fogalmaztál.

Felülvizsgálni a jelenlegi - "értékelni" a létesítéskor érvényes szerint.

Semmi következetesség nincs benne. >:(