Panel lakás

Indította Feszler, 2021. március 11., 16:04:20 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Feszler

Sziasztok!
Teljesen analfabéta vagyok a villanyászathoz.

70-es években épült panel lakásban élek. Az elektromos hálózat kb 20 éve lett felújítva. Úgy, ahogy.
A villanyóra szekrényben 3 db 16C kismegszakító van (főbiztosítékok?).
Ezekután 4 db 20B (végponti?) kismegszakító van.
Ha jól tudom, a 20B-s kismegszakítók kb 4600 W teljesítmény birnak.
A 16C-k 3680 W-ot.

Itthon üzemeltetett számítógép szervert szeretnék telepíteni.
Ennek kb 3000 Watt teljesítmény felvétele lesz. 24 órában kell majd mennie.
Fogom tudni működtetni?

Segítő hozzászólásokat előre is köszönöm!


Tret

Feszler!

Látatlanban nehéz megállapítani de elméletben működni fog. A régi vezetékezés miatt mindenképpen keress egy szakembert, és bízd meg hogy alakítson ki egy külön áramkört. Ebben az esetben a villamos berendezés átalakítása történik, ezért figyelembe kell venni az erre vonatkozó jogszabályi előírásokat.

Amennyiben a főbiztosíték a fogyasztásmérőnél 16 A a lakáselosztóban nem lehet nagyobb értékű. Az hogy egy vezeték szakaszon mekkora áram folyhat, mekkora teljesítményt vehetsz le, azt a vezeték keresztmetszete, típusa, szerelési módja határozza meg. A vezetékek túlterhelése zárlatot, tüzet okoz. A beépített túláramvédelmi eszközt (biztosíték, kismegszakító) a vezeték keresztmetszetéhez kell megválasztani, az azt védi. Szabvány írja le hogy egy adott keresztmetszethez mekkora értéket kell választani. A folyamatos nagyáramú terhelés a régi szereléseket, vezetékkötéseket különösen igénybe veszi, és kalkulálni kell más eszközök egyidejű működésével.

bankoz

Tret szerintem minden leírt, én csak annyit húznék benne még egyszer alá, hogy ha ténylegesen folyamatos 3kW-ot fogyasztó berendezést fogsz üzemeltetni, akkor ott a hálózatot nagyon meg kell nézni. Ha a felújítást 20 éve megcsinálták rendesen, nem lesz baj, de ha vannak mókolt kötések (netán réz/alu), elöregedett alu vezetékek a 70-es évekből megmaradva, akkor az jó esetben csak nem fogja bírni, rossz esetben tűz lehet belőle. Amit szintén át kell gondolni, hogy a 3kW mellett nem sok fogyasztónak marad "hely" az adott fázison, illetve meg kell nézni, hogy vezetékek melegedése nem okoz-e problémát pl. mert egy védőcsőbe nyomorították be a jövőbeni szervered vezetékét, s mellette megy már egyéb nagyfogyasztó vezetéke is.

tothgyula

T.Feszler!
A bankoz javaslatát csak megerősíteni tudom.Ne sokat töprengj rajta, építs ki a főelosztótól egy teljesen független áramkört 3x2,5mm2-es rézvezetékkel.Akár vezetékcsatornában is. C16A-es kismegszakítóval. Így a továbbiakban nem lesz vele gondod.

Roman

Idézetet írta: Feszler Dátum 2021. március 11., 16:04:20 DÉLUTÁN

Itthon üzemeltetett számítógép szervert szeretnék telepíteni.
Ennek kb 3000 Watt teljesítmény felvétele lesz. 24 órában kell majd mennie.
Fogom tudni működtetni?

Segítő hozzászólásokat előre is köszönöm!
Egy villanyszerelő kirendelésének díja országos átlagban 5.000-12.000 Ft között van óránként, ami a 3.000 - 7.000 Ft között változó kiszállási átalánydíjon felül értendő. Az átalánydíj rendszerint beszámításra kerül a munka- és anyagköltségbe. https://qjob.hu/blog/articles/kapcsolo-konnektor-bekotese-arak

S/K



[/quote]
Egy villanyszerelő kirendelésének díja országos átlagban 5.000-12.000 Ft között van óránként, ami a 3.000 - 7.000 Ft között változó kiszállási átalánydíjon felül értendő. Az átalánydíj rendszerint beszámításra kerül a munka- és anyagköltségbe. https://qjob.hu/blog/articles/kapcsolo-konnektor-bekotese-arak
[/quote]

Ismét egy "vicc oldal":
"Győződjön meg arról, hogy a szakember rendelkezik-e megfelelő jártassággal a kapcsolók és konnektor dugaljak bekötése terén és tekintse meg a többi megrendelő által közzétett értékeléseket, hogy ezúton is fel tudja mérni az illető munkájának
minőségét."


Az árakról ne is beszéljünk. 10 éve voltak ilyen árak.