1.5mm2-es 50 méteres (16A) hosszabbító feszültségesés (?)

Indította Villanyvezető, 2021. január 18., 16:14:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyvezető

Sziasztok,

Tanulgatom a vezetékméretezést, és kijöttek ilyen 4-6mm2-ek a melléképületekhez elmenő vezeték keresztmetszetre. Most viszont belegondoltam, hogyan lehet egy 50méteres 1.5-es hosszabbítóra ráírni a 16A max terhelést. Egy vill. szerelő kolléga azt mondta, hogy a feszültségeséssel nem kell foglalkozni ebben az esetben.
Most akkor hogy is van ez? 😄

Sztrogoff

Hát hogy is mondjam. :)
Ha fiatal vagy, neked kell megtanulnod elszeparálni az ocsút a búzáról.
Ennek a kijelentésnek azért lehetnek mélységei. A villamosságtan nem hazudik. 50 m másfeles 16 A-el terhelve, az annyi feszültségesés, amennyi. Ha a végeredmény feszültség adott helyen adott pillanatban benne van a szabványos tartományban, akkor a szabvány szerint készült szerkezeteknek ez elég - akkor nem kellett volna foglalkozni vele. Más esetben meg kellett volna.

Fecó

Háát, az autóm kilóméterórája is 200-ig van skálázva, de csak 160-at tud[emoji2]

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Villanyvezető

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2021. január 18., 18:10:05 DÉLUTÁN
Ha a végeredmény feszültség adott helyen adott pillanatban benne van a szabványos tartományban, akkor a szabvány szerint készült szerkezeteknek ez elég - akkor nem kellett volna foglalkozni vele. Más esetben meg kellett volna.

Köszönöm a válaszod.

Ezt találtam a tankönyvben. "Lakáson belüli áramkör vezetékekre nincs feszültségesés követelmény előírva"


980POWER

Én szeretek kíváncsi lenni, de nem azért mert nem hiszem el, ki kell terhelni 16 Amperrel és várni. Nyáron olyat sikerült, hogy gyönyörűen leolvadt a szigetelés, de nem értek össze az erek, volt olyan hely, ahol a vezeték éren annyira megolvadt a szigetelés, hogy a nyomó erő ami hatott rá, egyszerűen lenyomta róla a szigetelést és ott zárlatos lett. Ki kell próbálni és örök tanulság. Rengetegen esküdnek a 1,5mm2 vezetékre, sok helyre kiváló, de valahová nem. Van olyan dug villa amibe a 2,5mm2 vezeték nem is fér bele, 4mm2 ről nem is beszélve. Rengeteg dugaljat cseréltem már le mert vagy meg lazult a csavar és ezért melegedett ami érthető, viszont volt olyan is, hogy a vezeték pont nem volt laza, de a dugalj mégis elcseppent. Ez mondjuk csak azért tartozik ide, mert hosszabbító végein álltalában van dug villa és aljzat is.

Fecó

Sajnos a tankönyvek sok esetben nem tartanak lépést a szabványokkal. Cáfolom a dolgot, mert az MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány (igaz angolul) de a G. 52.1. táblázatban taglalja a kisfeszültségű közcélú hálózaton lévő villamos berendezések feszültségesését a betáplálástól a terhelésig. Itt világítási hálózatoknál 3% egyéb fogyasztóknál 5% feszültségesést irányoz elő. Ugye a szabványok alkalmazása már önkéntes...

Sztrogoff

Idézetet írta: Villanyvezető Dátum 2021. január 18., 23:04:04 DÉLUTÁN
Ezt találtam a tankönyvben. "Lakáson belüli áramkör vezetékekre nincs feszültségesés követelmény előírva"
Ehhez három megjegyzésem volna, és ez a következő négy.
1. Nincs, de ha a kuncsaft bekapcsolja a tévét, és a kép fele méretű, annak hiába mondja bárki, hogy nincs előírás.
2. Nincs, de ezt amúgy a rögzített berendezésekre értette.
3. Nincs, de mivel keresztmetszet korlát van, és egy lakóépület mérete általában korlátos, és így a vezeték hossza is, hát valóban annyira ez nem kérdés.
4. Nincs, de jobb szakkönyvekben nem ezt írják, hanem 2-3 %-ot. Mint például itt:
https://regi.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop412A/2010-0017_62_villamosenergetikai_rendszerek/ch01s05.html

bankoz

Idézetet írta: Villanyvezető Dátum 2021. január 18., 16:14:04 DÉLUTÁN
Sziasztok,

Tanulgatom a vezetékméretezést, és kijöttek ilyen 4-6mm2-ek a melléképületekhez elmenő vezeték keresztmetszetre. Most viszont belegondoltam, hogyan lehet egy 50méteres 1.5-es hosszabbítóra ráírni a 16A max terhelést. Egy vill. szerelő kolléga azt mondta, hogy a feszültségeséssel nem kell foglalkozni ebben az esetben.
Most akkor hogy is van ez? 😄

A hosszabbítónak nem kell tudnia, hogy ahol használják, mekkora megengedett feszültségesés.  Azt majd tudja a villanyt szerelő.;)

tothgyula

Írd be a keresőbe: "Vezetékhosszabbító" és megjelenik: "Professzionális minőségi hosszabbító kábel 20m, 230V/2,5mm2 német 13900.-Ft."