Áramfigyelő relé vagy mágneskapcsoló

Indította brennerkecske, 2021. január 08., 18:04:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

brennerkecske

Sziasztok!
A következő a kérdésem amihez segítséget szeretnék kérni:
Van kettő egymástól független áramköröm, 1 fázisú vezeték 230 V 250 W fogyasztóval.
Mit kellene használnom ahhoz, ha azt szeretném elérni, hogy ha a két független vezeték valamelyikén áram halad át, akkor kerüljön zárásra egy harmadik áramkör?
Egyéb helyeken hol áramfigyelő relé, hol pedig mágneskapcsoló a javaslat, viszont itt az is gond, hogy nem egy áramkört kell figyelniük hanem kettőt.
Ötlet valakinek?

S/K

Az áram figyelésen van a hangsúly vagy ha van feszültség akkor zárjon?

brennerkecske

Mindkettő vezetéken világítás van. Tehát azt kellene nézni, hogy a két áramkörön valamelyikén világítanak-e a lámpák. Hogy ehhez feszültséget vagy áramot kell figyelni, na ez az amit nem tudok :)


S/K

...és az a két független áramkör azonos fázison van? Mi vezérli a lámpákat?
A rajz azonos fázison lévőkre igaz és kapcsolóval vezéreltek.

brennerkecske

A rajz erősen szétboncolt a részemre történő könnyebb érthetőség érdekében :) Ami nem látszik és a rajz mögött van:
Adott egy kerti világítás alkonykapcsolóval vezérelve, plussz fényerőszabályzóval derengőre csökkentve. Van hozzá két váltókapcsoló, és itt jönnének képbe a relék(?)...
Ha valamelyik kapcsolót "fel"kapcsolják, a fényerőszabályzós áramkör kiiktatásra kerülne, és full 230 voltot kapva teljes fényben pompázna a világítás. Ha bármelyik kapcsolóval "le"kapcsoljuk, akkor ismét a derengő áramkör záródik és tovább derengenek a lámpák egészen addíg, míg az alkonykapcsoló reggel le nem kapcsolja.

A rajzon tehát a két felső áramkör szemléltetné a váltókapcsoló kettő játékvezetékét, a harmadik áramkör pedig amit a reléknek(?) kimeneten kapcsolnia kellene.

980POWER

Ha, azonos fázison vannak, akkor a váltókapcsolók kapcsolt szálát a fényerőszabályzó után kötjük és kész is, ha más fázison vannak akkor váltó relé kell, de jobb a két relé reteszelve, ekkor a két fázis nem találkozik, de viszont váltáskor a lámpák egy pillanatra ki kapcsolnak. Az egyes relét a kettes relén keresztül az alkony kapcsoló kapcsolja, de a relé a fényerőszabályzó kimenő ágát kapcsolja a kettes relé pedig a váltókapcsolóval van meghúzatva, ha ez nincs meghúzva akkor az egyik nyitó érintkezőn keresztülvitt alkony kapcsoló kapcsoltszálán záródik az első relé. Jó a mágneskapcsoló is, de ekkora terheléshez a relé olcsóbb.

brennerkecske

Ez utóbbi bennem is felmerült, de ha relék egyebek nélkül a fényerőszabályzó után kötjük a váltókapcsolót, akkor az azt feltételezi, hogy a váltókapcsolók valamelyikének kapcsolásával egy időben a fényerőszabályzó kimenete is megkapja a teljes terhelést. Vajon az elbírja?