Kismegszakító nem kapcsol le kétszeres terhelésen?

Indította Villanyvezető, 2020. december 18., 18:21:01 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyvezető

Sziasztok,

Tanuló villanyszerelőként egy dologra nem találom a választ.

Adott egy ház, ahol B16-os bizti van a mérőóránál. Asszony elkezdi a napi teendőket. Bekapcsolja a 2kW-os sütőt, 1kW-os mosogatógépet. Közben megy a szárítógép (további 2kW). Ezek mellett párhuzamosan, TV, keringető szivattyú, világítás.

Hogy a fenébe nem veri le a B16-os kismegszakítót egy ilyen terhelés? Ez már nem számít szerintem pillanatnyi magas áramfelvételnek, mivel ezek az eszközök mennek órákon át.

Válaszotokat előre is köszi. 🙂

Fecó

Túlterhelés szempontjából nincs jelentősége a karakterisztikának. 1,5× terhelőáramot lehet visz 30-45 percig is. A sütő és mosogatógép, mosógép is addig vesz fel "sokat", ameddig fűt, utána csak hőntartás van. A készülékeknél általában a maximum teljesítmény van feltüntetve, sütő esetében összeadva az alsó-felső-grill és légkeverés funkciókat is ha van. Kétszeres, valós mért terhelőáramot nem fog vinni 1 órán át... Hacsak nincs csalás...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Atis57

Idézetet írta: Villanyvezető Dátum 2020. december 18., 18:21:01 DÉLUTÁN
Sziasztok,

Tanuló villanyszerelőként egy dologra nem találom a választ.

Adott egy ház, ahol B16-os bizti van a mérőóránál. Asszony elkezdi a napi teendőket. Bekapcsolja a 2kW-os sütőt, 1kW-os mosogatógépet. Közben megy a szárítógép (további 2kW). Ezek mellett párhuzamosan, TV, keringető szivattyú, világítás.

Hogy a fenébe nem veri le a B16-os kismegszakítót egy ilyen terhelés? Ez már nem számít szerintem pillanatnyi magas áramfelvételnek, mivel ezek az eszközök mennek órákon át.

Válaszotokat előre is köszi. 🙂

Szia!
A lakás áramfelvétele sok mindentől függ,igy azért 0.7X értéket szoktunk venni-a Pnévlegeshez képest.
A sütő csak felfűtésig fűt. a mosógép is  20000W" max 300W a centrifugája ,a mosás meg 80--200W.
A porszivó is üresen "zabál", terhelve meg lecsökken.
A B16 bizti tudja az 5000W-t kb 30 percig, a 7000 W-t 2-10 percig.
tehát azért van tartalék.
A kismegszakitók nem egyformák  kb hasonló a karakterisztika.

Villanyvezető

Köszi a választ. Közben találtam egy grafikont a neten, ami alátámasztja, amit írtál. 1.5x terhelésen vígan el van.

A baj csak az így, hogy a 1.5es alu vezetékek nem bírják ezt a nagy áramfelvételt... Melegszik a kötődoboz, mint a veszedelem.  ???

S/K

A képen látható égés nem a túlterheléstől van hanem szerelési hiba. (illetve ez váltotta ki)
A WAGÓ 32 A "bír". Valószínű nem megfelelő hosszúságban volt/van csupaszítva a vezeték és a szigetelés lett befogatva, vezeték vége meg éppen hozzáér valahol a kötöelem fémes részéhez.

Ermi

Idézetet írta: Villanyvezető Dátum 2020. december 18., 21:27:34 DÉLUTÁN
Köszi a választ. Közben találtam egy grafikont a neten, ami alátámasztja, amit írtál. 1.5x terhelésen vígan el van.

A baj csak az így, hogy a 1.5es alu vezetékek nem bírják ezt a nagy áramfelvételt... Melegszik a kötődoboz, mint a veszedelem.  ???
1,5mm2 alu vezetéket 16A-ral nem biztosíthatod. Csak a vezeték terhelhetőségének megfelelő értékkel.

Fecó

Mikori létesítésű a villamos berendezés? Ugyanis ez dönti el, hogy akkor mi volt az érvényben lévő, és akkor lehet hogy kötelező szabvány.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Villanyvezető

Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. december 19., 12:31:43 DÉLUTÁN
Mikori létesítésű a villamos berendezés? Ugyanis ez dönti el, hogy akkor mi volt az érvényben lévő, és akkor lehet hogy kötelező szabvány.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

80-as években épült ház. 90%ban 1.5-es alu vezetékekkel, amelyek kb abból az időből származhatnak.


Villanyvezető

Idézetet írta: Ermi Dátum 2020. december 19., 09:05:35 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Villanyvezető Dátum 2020. december 18., 21:27:34 DÉLUTÁN
Köszi a választ. Közben találtam egy grafikont a neten, ami alátámasztja, amit írtál. 1.5x terhelésen vígan el van.

A baj csak az így, hogy a 1.5es alu vezetékek nem bírják ezt a nagy áramfelvételt... Melegszik a kötődoboz, mint a veszedelem.  ???
1,5mm2 alu vezetéket 16A-ral nem biztosíthatod. Csak a vezeték terhelhetőségének megfelelő értékkel.

Persze, ez nyilvánvaló. Pont ebből kiindulva kérdeztem a kismegszakító terhelhetőségét, mert egy ilyen régi villamos hálózaton nem megfelelő a 16-os bizti.

Villanyvezető

Idézetet írta: S/K Dátum 2020. december 19., 08:50:58 DÉLELŐTT
A képen látható égés nem a túlterheléstől van hanem szerelési hiba. (illetve ez váltotta ki)
A WAGÓ 32 A "bír". Valószínű nem megfelelő hosszúságban volt/van csupaszítva a vezeték és a szigetelés lett befogatva, vezeték vége meg éppen hozzáér valahol a kötöelem fémes részéhez.

Oké. Akkor holnap ezt meg is nézem közelebbről, és cserélem a kötőelemet. Majd töltök fel képeket, ha levágtam a régi Wago-t. A ház teljes villamos rendszerét fel kellene újítani, de míg nem érzem biztosnak a tudásom, és le nem vizsgáztam (még csak 3 hónapja tart a képzés), addig nem nyúlok bele a dolgokba mélyebben..