Beépített háztartási gépek hálózatra csatlakoztatása

Indította L.ZOLTÁN, 2012. február 04., 17:36:25 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Maradjunk a FI/LS kombinált kapcsolóknál.
Ha fõelosztóban 30mA-os áram-védõkapcsolód van, akkor a szelektivitás érdekében a tûzhelyhez és a dugaszoló aljzatokhoz 10 mA-os készüléket kell szerintem felszerelned. Egy lakásban azért nem szoktak ennyi ÁVK-t beépíteni.
A forróvíztárolónak a 10mA-os ÁVK már nagyon necces. Ha ennek 30mA-os ÁVK-t szerelsz az elég.
A szeletív lépcsõzést inkább nagyobb létesítményekben célszerû kivitelezni.
pl. 100 mAos, 30 mA-os ÁVK-kal, ha szükséges, akkor szóba jöhet 10mA -es áram-védõkapcsoló is, de ezek alkalmazása nem gyakori.

L.ZOLTÁN

Megértettem! Köszönöm a korrekt választ!

Azért értetlenkedtem ennyit mert a készülékgyártók ajánlják leválasztásra a FI/LS-t. Ezt a kombinációt nem ismertem, gondoltam nem árt a megkettõzött biztonság mert ugye minden elromolhat, de hogy egyszerre az már elég ritka szerintem!

Azt hiszem a bojlerhez /30 mA / és a tûzhelyhez/10mA/ rakok külön-külön.

Ha már a FI-relénél tartunk, mennyire kell komolyan venni a havonkénti tesztelést?
Olyan nincs amelyik ritkábban vagy egyáltalán nem igényli?

JUVILL


A jelenlegi elõírás havonkénti szerelõi ellenõrzést ír elõ.
A saját érdekedben ezt végezheted gyakrabban is.
Nem jellemzõ az ÁVK-ra, hogy olyan gyakran meghibásodjanak, de minden lehetséges.
Olyat személy szerint nem ismerek, hogy egyáltalán nem kell ellenõrizni.
Hogy mennyire veszed komolyan, az a te felelõsséged, ha ezt otthon alkalmazod.

Szelei

Idézetet írta: L.ZOLTÁN Dátum 2012. február 05., 14:43:05 DÉLUTÁN

Az alap kérdés szintén fennáll, de akkor úgy kérdezem kapható-e a fix bekötéshez valamilyen falba építhetõ sorkapcsos doboz vagy falon kívüli de nagyon lapos csatlakoztató eszköz?

A kép közepén láthatod a tûzhely számára beépített fali csatlakozót, 65-ös szerelõdobozt kell neki be építeni. Itt sorkapocs van elhelyezve kábelfogóval a kirántástól védõ. 2,5- 6 mm2-es vezeték köthetõ bele 3 fázis nulla + föld van kialakítva.
Remélem tudtam segíteni.

L.ZOLTÁN

Üdvözöllek! Köszi a segítségetet a fotó elkerülte a figyelmemet, pedig a konnektorok témában már láttam / szép munka /

Egy idézet a szerzõtõl:
IdézAz igazi konyhatündér hamar kiidegelne!

Két napja ezen röhögök! Szerintem Nova nyithatna egy "aranyköpések" témakört



Gyurmaúr(fi-relé)

Gyerekek, szerintem ne csináljunk már hurrikánt egy pohár vízben! Teljesen felesleges minden dugaljnak külön-külön Fi-relé (ÁVK), mert egyrészt az Isten kapcsoló-fõelosztó szekrénye nem lesz elég, másrészt feleslegesen megdrágítja a villamossági hálózat beruházási költségeit. Itt is, mint oly sokszor az életben, az arany középút a legjobb, azaz ha valakinek 3 fázisa és sok fogyasztója, melléképülete -tehát ott szintén sok alelosztója- van, akkor legyen egy 300mA-es FÕ Fi-reléje, a bojlerének -lehetõleg a készülék közelében, mondjuk egy 2-3 osztásegységes kis tokozottban- 100mA-es, míg az "érzékeny" területek -azaz fürdõ, konyha, ill az egyes alelosztók- esetében 30mA-es. Ennyi! Természetesen, ha csak 1 fázisa és egyetlen elosztója van, nos akkor a fõ Fi max 100mA-es lehet és amennyiben van bojler,akkor oda is ez az érték, de ott mindenképp "S" betûs kell, hogy a bojler rakoncátlankodása esetén csak az csapjon le. A "kényes" Á.K-k részére továbbra is 30mA-es ajánlott.  ;)

L.ZOLTÁN

Az a jó ebben a fórumban, hogy szakmailag jól felkészült, rutinos emberektõl kaphat az érdeklõdõ választ a problémájára. De mint a példa igazolja még egy ilyen egyszerû / nekem nagyon nem az/ kérdésben is van vélemény eltérés. Ez persze jó is mert a viták viszik elõbbre a világot, legalábbis a normális hangvételûek mint amit itt tapasztalok.

Úgyhogy kezd kirajzolódni a kép a feltett kéréseimet illetõen.
Mivel a fõ FI-relére már ketten is 100 mA mondtatok akkor ennél maradnék
A jelenlegi 25A-t szeretném felbõvíteni 32A-ra akkor a Fi-relé 40A/100 mA
Ez akkor idáig rendben!

Ami errõl menne. 80l bojler, egy dominó fõzõlap, egy kombinált mikró, kb. 6nm2 fûtõszõnyeg /fûtés kiegészítésként/ estleg még egy 10l kisbojler/távolság miatt/
Meg ami egy háztartásban elõfordul.

A 80l bojlernek mindenféleképp kell hogy leválasztása legyen, én igazából 16A FI/LS tennék be az elosztótábla helykihasználása miatt. /Remélem 2x12-es elég lesz/ A Dominó lap meg a mikró 16A FI/LS-t kapna,külön-külön.

Az választásnál viszont egy kis zavar van bennem,mert külünbözõ értékeket adtok meg. Általában 30 mA FI-ket javasolnak de Gyurmaúr szerint a bojlerhez pl.100-as. Az estleges szivárgó áramok miatt?

Remélem nem fogtok párbajozni miattam! :)


Novill

Párbajozni azért nem fogunk. Induljunk ki abból, hogy ez egy lakás. A zárlati áram védelem a bejövõ részen az 1x32A a mérõnél, méretlen oldalon. Ez után következik a lakás házi elosztó táblája.  Ide jön be a mért fõvezeték, a védõvezetõ és az EPH vezetõ. Itt kell megoldani a kimenõ oldalak zárlati áramvédelmét, figyelembe véve a terhelõ áramot és a vezeték keresztmetszetét. Vannak készülékek amelyekbõl egy kábel lóg ki, ezekre sok esetben dugaszoló villát szerelünk és így csatlakozik a hálózatba dugaszolóaljzaton keresztül. Természetesen ezt meghatározza a dugaszoló aljzat terhelhetõsége és adott készülék teljesítménye. A nagyobb terhelést jelentõ készüléket fixen csatlakoztatjuk a korábban leírtak szerint. Nem szabad azért az egészet túl bonyolítani. Az elmenõ áramkörök védelmét vezetékvédõ kismegszakítókkal oldjuk meg, mint zárlati áram védelem. Itt jó ha minél több részre (áramkörre) osztjuk a lakásunkat. Az áramvédõ kapcsolókból ugyan tele pakolhatjuk az elosztó táblát, de felesleges túl sokat beépíteni. Miért is? Ha egy villamos hálózat jól és szakszerûen van megépítve az esetek többségében a készülékeknél jelentkezik a hiba. Ha zárlat van, vagy túl terhelés, akkor úgy is a kismegszakító kapcsol le. Ha a fi relé kapcsol le, akkor úgy is valami rendellenes szivárgó áram keletkezik. Az áramvédõ kapcsoló az összegzõ, vagyis az egyes áramkörökben kialakuló hiba áramok összegzõdnek. Ezért én változatlanul elegendõnek tartok egy fi relét a belsõ részre. Természetesen az is igaz minél több van beépítve annál jobb, mert kevesebb rész fog kimaradni az üzembõl, hiba esetén.   A lakásoknál a szelektivitást inkább csak a külsõ mérõhely távolsága esetén látom értelmét, mint ahogy korábban is írtam. A gyakorlati mérési tapasztalataim során eddig minden fi relé ami megfelelõen mûködött a megengedett érték alatt kapcsoltak le. Nálam a lakásoknál FI 40A, 30mA érzékenységûek a jellemzõek a beépítés során.

L.ZOLTÁN

Köszönöm Novill, és a többieknek is!

Végsõ soron ez nem egy vezérlõterem lesz, úgyhogy számomra ez a legköltséghatékonyabb megoldás. Veszek egy 40A/30 mA Fi-relét, kismegszakítókból pedig elég jól állok.
Melyik márka az amit elõnyben részesítesz? de úgy is kérdezhetem melyik az amit nem szabad megvenni.


JUVILL


Nincs párbaj!
Nem jellemzõ, hogy lakásokban 100 mA-os áram-védõkapcsolókat alkalmaznának.
A 100 mA-os ÁVK-k szabadtéren üzemeltetett berendezésekhez szokták alkalmazni. Pl. építõipari betonkeverõ.