Zuhany ráz

Indította KábElemér, 2020. május 24., 19:06:42 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

KábElemér

Sziasztok! Ismét tanácsot szeretnék kérni tapasztaltabb kollégáktól. Egy barátom hívott tegnap, hogy a házuk emeleti fürdőjében ráz a zuhany.

A helyszínen a következőket tapasztaltam:
- 3 fázis, 3xC32 EOn automaták, régen varroda volt az alagsorban
- légkábel jön be, a tartósodrony a nulla
- régi automaták, minden C16
- régi DDR-es 300 mA ÁVK
- 1,5-es réz legtöbb helyen, L,N, PE szabványos színek többnyire
- csavart, de annakidején korrektül megcsinált kötések
- földelőszondát nem találtam, nullázás lehet?


A fürdőben nem volt mérhető feszültség, a kád EPH bekötése hitvány, csak oda lett csavarva a vezeték, 1800 ohm átmeneti ellenállással. Továbbá nincs EPH a gázkazánnál, a gázcső egy vastag z/s vezetékkel rá van kötve egy kötődobozban egy közeli áramkör 1,5-es PE-jére.

Beépítettem egy új, szabványos FI relét. Teszteltem próbalámpával, le is oldott minden helyiségben. Véletlenül elmondták, hogy a sütő is furcsán melegít. Kértem, hogy kapcsolják be,  le is vágta az ÁVK-t.

Megbeszéltük, hogy a sütőt nem kapcsolják be, hívnak szerelőt. A fenti fürdőt az EPH problémák megoldásáig nem használják. A kismegszakítók is cserére szorulnak.

A kérdéseim:
- Jól gondolom, hogy valószínűleg a sütő zárlatos, így jut a védőre a feszültség? Nyilván rossz az EPH,  vagy ezen felül esetleg a PEN szakadása vagy elégtelen földelése miatt emelkedett meg a potenciál?

Úgy gondolom, hogy műszeres ÉV mérés lenne indokolt, tudtok esetleg Pécs környékén valakit ajánlani, aki megbízható? Szeretnék tanulni ebből az esetből.

És egy b) kérdés: Az öntöttvas kád aljára milyen csavar és saru való?  Gyanítom, hogy ennek hiányában kötötték így.

Köszönöm a segítséget, hozzászólást!





nyaki

Üdv!
Mérj feszültséget a zuhanytálca lefolyókarimája és a csapteplep között!
Mi az eredmény?

Sztrogoff

Nem sok ilyennel volt dolgom, de annál a párnál mérni nem lehetett semmit. Az utolsó két esetnél már volt lcd kijelzős fázisceruzám is, kíváncsiságból azt is odadugtam analóg és digitális műszer után, na, meglepetésemre az jelzett, az első fokozatot. Azóta nagy becsben tartom. :D Tőle tudom, hogy a jelenség objektív, nem pedig a lakó képzete. Pedig 300 Ft-os nevezetlen gyártmány.

KábElemér

 Köszönöm a javaslatokat! Avval kezdtük, mérhető feszültség nincs, fázisceruza sem jelez. A kád viszont nincs jól földelve. Új fejlemény viszont, hogy a mosógép aljzat, teljesen másik helyiségben levágja az új ÁVK-t, ez jobban megmagyarázza a rázást számomra, mint a sütő. Ma megyek vissza, majd referálok 🙂

bankoz

Szia!

Az ÁVK-t lehet érdemes lenne már az elején cserélni egy 30mA-es, A típusúra. Egyrészt 300mA már rengeteg még szárazon is, nem hogy vizesen, másrészt egy régebbi AC-s ÁVK-t is simán meghülyít egy újabb mosó-szárítógép/szárítógép, legyen az ÁVK akár hány mA-s.

Egyként ilyen néha ráz-néha nem ráz történetnél valóban az tűnik logikusnak, hogy az egyik készülék zárlatos s a rosszul kialakított EPH miatt megjelenik máshol is feszültség.

Sztrogoff

Amit én utoljára vadásztam, annál az alatta levő lakásban kötöttek gy 25 W-os gyertyaizzós kis búrás lámpát a nulla helyett a védővezetőre, az is elég volt a kellemetlen érzéshez.
A rendkívül intelligens hibakeresési megoldás az volt, hogy a feleséget kiállítottam a gangra kommunikációs relének, a férjet meg fel- és leküldtem, hogy a felette- és alatta levő lakásoknál egy rövid időre lökje le a mérő alatti kismegszakítókat, és mikor megszűnt a feszültségjelzés, akkor kiordítottam a gangra, hogy ordítson fel a férjének, hogy ez az. :D
Egyik barátom hetekig járt vissza, míg rájött, hogy a felette levő lakásban egy főzőlap zárlatos.

Atis57

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. május 26., 10:23:28 DÉLELŐTT
Amit én utoljára vadásztam, annál az alatta levő lakásban kötöttek gy 25 W-os gyertyaizzós kis búrás lámpát a nulla helyett a védővezetőre, az is elég volt a kellemetlen érzéshez.
A rendkívül intelligens hibakeresési megoldás az volt, hogy a feleséget kiállítottam a gangra kommunikációs relének, a férjet meg fel- és leküldtem, hogy a felette- és alatta levő lakásoknál egy rövid időre lökje le a mérő alatti kismegszakítókat, és mikor megszűnt a feszültségjelzés, akkor kiordítottam a gangra, hogy ordítson fel a férjének, hogy ez az. :D
Egyik barátom hetekig járt vissza, míg rájött, hogy a felette levő lakásban egy főzőlap zárlatos.

Szia!
Remek megoldás ! S még gyors is !

KábElemér

Kedves Kollégák! A sütő volt zárlatos, a fűtőszál cseréjével megoldódott a probléma. Az eset az elégtelen EPH-ra viszont felhívta a figyelmet, a tulajdonossal megbeszéltük, hogy földelést alakítunk ki, illetve mindent egyenpotenciálra hozunk. ÉV szakemberrel is felvettem a kapcsolatot, egy-két tanácsot ad, illetve a szonda ellenállását is megméri majd, illetve a korrekt PEN bontáshoz, PE bekötéshez plombát bont. Köszönöm a segítségeteket! Sztrogoff sztorija nagyon jó :)

Egy dolgot nem értek csupán a kád kapott szemes sarut az EPH vezetékéhez. A saru és a közeli aljzatok védője között folytonosság van, sípol a műszer, azonban a kád belső és külső oldala között még mindig kiloohm nagyságrendű ellenállás mérhető. Én úgy képzeltem, hogy az öntöttvas és a zománc jól vezet, ezt valami alapozó okozhatja, vagy a kád festéke már műanyag alapú? Lehet, hogy kéne fém közdarab a lefolyóba itt is? Mit gondoltok?

Atis57

Idézetet írta: KábElemér Dátum 2020. május 30., 21:04:59 DÉLUTÁN
Kedves Kollégák! A sütő volt zárlatos, a fűtőszál cseréjével megoldódott a probléma. Az eset az elégtelen EPH-ra viszont felhívta a figyelmet, a tulajdonossal megbeszéltük, hogy földelést alakítunk ki, illetve mindent egyenpotenciálra hozunk. ÉV szakemberrel is felvettem a kapcsolatot, egy-két tanácsot ad, illetve a szonda ellenállását is megméri majd, illetve a korrekt PEN bontáshoz, PE bekötéshez plombát bont. Köszönöm a segítségeteket! Sztrogoff sztorija nagyon jó :)

Egy dolgot nem értek csupán a kád kapott szemes sarut az EPH vezetékéhez. A saru és a közeli aljzatok védője között folytonosság van, sípol a műszer, azonban a kád belső és külső oldala között még mindig kiloohm nagyságrendű ellenállás mérhető. Én úgy képzeltem, hogy az öntöttvas és a zománc jól vezet, ezt valami alapozó okozhatja, vagy a kád festéke már műanyag alapú? Lehet, hogy kéne fém közdarab a lefolyóba itt is? Mit gondoltok?

Szia!
A régi  1990 előtti zománcok vezettek. A mostaniak  ? Miféle műanyag utánzat.
Én tennék be a lefolyóba fémcsövet -vagy a lefolyórózsát fémre cserélném.,s bekötném.