Ideiglenes elosztó panellakásba

Indította KábElemér, 2020. május 14., 11:46:57 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

KábElemér

Szervusztok! Kevés panellakást kellett eddig szerelnem, de most belefutottam egybe, ami elég régi építésű. Egy ismerősöm lakása, ami teljesen szét van verve, valaki már az elosztót is lebontotta. A problémám ezzel kapcsolatos. Szeretnék feltenni egy ideiglenes elosztót egy ősaljzattal, amiről tudnak dolgozni a szakemberek, értelemszerűen ÁVK-val.
A lakás régi alu MMfal vezetékkel szerelt.  A bejövő és az áramköri elmenő vezetékek egy oldalról állnak bele az elosztóba, valami mischungszerű kőtőanyaggal vannak rögzítve a falon, és tartanak az aljzat felé az ajtótok mellett. Úgy néz ki, mintha a szomszéd felé is futna vezeték, persze lehet, hogy csak a hátsó szóba felé megy, ezt eddig nem sikerült megállapítani.

Úgy gondolom, hogy ha nem tudom egyértelműen azonosítani a PE vezetőt, akkor inkább nem nullázok az ÁVK előtt, mert ha esetleg nullaszakadás van, a védővezetőn veszélyes feszültség juthat vissza az aljzathoz. Remélem jól gondolom.

A másik kérdésem, hogy hogyan tudom azonosítani a vezetőket? Nyilván mérek feszültségeket, illetve arra gondoltam, hogy talán valami hurokellenállást lehetne mérni a PE és N elkülönítésére, de ennek a konkrét megvalósításával kapcsolatban vagyok tanácstalan. Esetleg előfordulhat, hogy a fogyasztásmérők mellett van földelősín, és akkor a bejövő föld és a sín között nagyon kicsi ellenállást tapasztalok, kisebbet min a PE és N -nek imponáló vezetékek között mérek? A helyzetet bonyolítja, hogy földszinti lakás, tehát ha van valahol PEN bontás, az biztos nincs túl messze.

Továbbá ha mégis PEN jön be, akkor mi az eljárás szabad-e nullázni? Teljesülnek ennek a feltételei? Mivel van gáz is az épületben, jelenti-e azt, hogy kell lennie megfelelő földelésnek, mármint a 70-es években is ügyeltek-e erre?

Értelemszerűen javasoltam, hogy regisztrált szerelővel cseréltessék a bejövő mértet is, de ennek van átfutása, és addig is dolgoznának. Előre is köszönöm a válaszokat!


Atis57


Szervusztok! Kevés panellakást kellett eddig szerelnem, de most belefutottam egybe, ami elég régi építésű. Egy ismerősöm lakása, ami teljesen szét van verve, valaki már az elosztót is lebontotta. A problémám ezzel kapcsolatos. Szeretnék feltenni egy ideiglenes elosztót egy ősaljzattal, amiről tudnak dolgozni a szakemberek, értelemszerűen ÁVK-val.
A lakás régi alu MMfal vezetékkel szerelt.  A bejövő és az áramköri elmenő vezetékek egy oldalról állnak bele az elosztóba, valami mischungszerű kőtőanyaggal vannak rögzítve a falon, és tartanak az aljzat felé az ajtótok mellett. Úgy néz ki, mintha a szomszéd felé is futna vezeték, persze lehet, hogy csak a hátsó szóba felé megy, ezt eddig nem sikerült megállapítani.

Szia!
Igen az ideiglenes elosztó 2db dugaljal  (szoba ,előszoba)  szükséges a FI relé.!
A Helyi megoldást tudni kellene  TN_C_S --  itt a PEN bontás  játszik.
De lehetne a szétválasztott -ma TT-rendszer is. Külön  PIros  védőföld.
A Fogyasztásmérő helységben kell  szétnézni. -Külön  laposvas földelésről ágazik le a Piros  védővezető ?
Vagy a felszálló  PEN sin/vezetőről?      Ez meghatározza melyik megoldást kell választani.
A földszinten ,pincében van-e ma EPH nak nevezett összekötés a fémcsövek között?
Ha ez nem látható....
Kis hurok ellenálásra szamithatsz --ált 0,8----0,2 OHM
Ha nincs műszered ,egy kisebb akku  izzóval + voltmérő   s látod  mi -melyik van-e összekötés  ?
Számithatsz ,akár a másik lakáson átvitt vezetékekre  is, meg a "közös "dugaljra is !
S  lépcsőházanként eltérő  szerelési módokra !  A, B, E  brigád!
De másnak más véleménye?

Sztrogoff

"Továbbá ha mégis PEN jön be, akkor mi az eljárás szabad-e nullázni? Teljesülnek ennek a feltételei?"
Ez alatt vajon mit értesz?
Eleve PEN - csak - akkor van, ha TN a rendszer.

KábElemér

Köszönöm a segítő válaszokat! A probléma valójában arra vezethető vissza, hogy a mérőszekrény alapján sem lettem okosabb, mert nem látszanak a lakáshoz menő mért vezetékek. Ugyanis földszinti lakás, és a lépcsőház világítása, valami más szolgáltató felszálló gégecsövei, illetve egy izmos 3f mérő is van a szekrényben.
Sztrogoff kérdésére válaszolva, azt nem értem, hogy ha ez TN rendszer, akkor a bontás hol történik. Ideális esetben van egy jó földelése a háznak,  és ott bontanak a főelosztóban, a lakások felé már TN-S megy. Vagy PEN megy a lakásba, és nekem kell bontanom? Vagy TT rendszer? Hogy csinálták a 70-es években? Ha eddig földeletlen dugaljak voltak, akkor mi a teendő, ha pl. csak egy L és N jön be, és nullázni mondjuk nem szabad? Ezt szeretném jobban megérteni. Értelemszerűen, ha elakadok hívok tapasztabb kollégát, de alapvetően tanulni szeretnék az ilyen esetekből.
Például egy nyaralóban a minap egy csomó elmenő nulla is az óra mögött volt kötve. A bejövő pedig régi R,S,T színszabvány szerinti földkábel volt, amiből a kék volt a fázis, a köpeny meg a nulla. Regisztrált szerelő nélkül egy triviális dolgot sem tudtunk megoldani. Tanulságos volt.

Atis57

Idézetet írta: KábElemér Dátum 2020. május 16., 23:28:09 DÉLUTÁN
Köszönöm a segítő válaszokat! A probléma valójában arra vezethető vissza, hogy a mérőszekrény alapján sem lettem okosabb, mert nem látszanak a lakáshoz menő mért vezetékek. Ugyanis földszinti lakás, és a lépcsőház világítása, valami más szolgáltató felszálló gégecsövei, illetve egy izmos 3f mérő is van a szekrényben.
Sztrogoff kérdésére válaszolva, azt nem értem, hogy ha ez TN rendszer, akkor a bontás hol történik. Ideális esetben van egy jó földelése a háznak,  és ott bontanak a főelosztóban, a lakások felé már TN-S megy. Vagy PEN megy a lakásba, és nekem kell bontanom? Vagy TT rendszer? Hogy csinálták a 70-es években? Ha eddig földeletlen dugaljak voltak, akkor mi a teendő, ha pl. csak egy L és N jön be, és nullázni mondjuk nem szabad? Ezt szeretném jobban megérteni. Értelemszerűen, ha elakadok hívok tapasztabb kollégát, de alapvetően tanulni szeretnék az ilyen esetekből.
Például egy nyaralóban a minap egy csomó elmenő nulla is az óra mögött volt kötve. A bejövő pedig régi R,S,T színszabvány szerinti földkábel volt, amiből a kék volt a fázis, a köpeny meg a nulla. Regisztrált szerelő nélkül egy triviális dolgot sem tudtunk megoldani. Tanulságos volt.

Szia!

Igen ezt a hálózat kezelőtől kellene megtudni . Mert ma papiron,  Nincs  TT rendzer a lakossági elosztásban .
Gyakorlatilag meg  van!  Elég sok helyen ,s mind az öt szolgáltatőnál.
A 70s évekre  már teljesen egységes volt a szabvány. A gyakorlat meg azt a 25-50 féle módott ismerte!

a kábelek nél ;a PVC földkábel szinjelölése - zöld (kék mert ilyenre tudták szinezni !)sárga ,piros  a fázisok. fekete/csupasz  meg a nulla .
A földelés meg? egy külön köracél a kábel mellett.

S mennyi ilyen esetet fogsz még látni.