Régi nyaraló

Indította KábElemér, 2019. augusztus 12., 23:32:59 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

KábElemér

Sziasztok! Jelenleg képzés alatt álló villanyszerelő jelölt vagyok, a hétvégén pihenni terveztem, de egy ismerős szombat este szólt, hogy ráz náluk a bojler, és a mágneskapcsoló megőrült, nézzem meg, mert nem tudnak fürödni. A következőket találtam:
- földelés nincs a házban
- régi mágneskapcsoló oxidálódott érintkezőkkel
- a tábla mögött igazi horror: összeégett ,gubancos vezetékek, csavart kötések, szigszalag hegyek, csokik
- a nulla csokijában nagyon laza, égett kötés
- falban alu vezetékek, talán 1,5-es, néhol 2,5-es, C 20 amperre biztosítva minden áramkör
- relatíve új bojler GANZ kapcsolóval, szépen rákötve zöld-sárgával, bilincsekkel a vízre, de a bojlerhez csak két szál piros alu vezeték megy

Kiiktattam a mágneskapcsolót, és az éjszakai áram tábláját, a rendelkezésre álló minimális szerszámokkal, meg néhány a táskában talált wago-val próbáltam jobb kötéseket csinálni, de közben este lett és feladtam.

Próbáltam ideiglenesen a nappali áramra rákötni a bojlert, ez sikerült is részben, de abban a pillanatban a világítás halványabb lett, hogy a bojler bekapcsolt. Ezt a jelenséget nem értem, talán ti meg tudjátok magyarázni. A bojler egyik vezetéke az éjszakai óra feletti nullára volt kötve (a nappali nullájának kötése olyan rettenetes volt, hogy nem mertem bolygatni), a másikat meg áthúztam a nappali óra fázisára, 16-os automatával. Olyan volt mégis, mintha sorba lennének kötve a fogyasztók. Persze azonnal abbahagytam a kísérletezést, műszer, fázisceruza, ilyesmi nem volt nálam. Bojlert lekötöttem, helyi szerelő számát megszereztük, ő majd kigyomlálja a szekrényt, csinál földelést, én hazautaztam.
A kérdés azonban nem hagy nyugodni, szeretnék tanulni belőle: Az órák aszimmetrikus terhelése miatt volt ez a jelenség, vagy még valahol valami össze lehet kötve?

Marton

Idézetet írta: KábElemér Dátum 2019. augusztus 12., 23:32:59 DÉLUTÁN
Próbáltam ideiglenesen a nappali áramra rákötni a bojlert, ez sikerült is részben, de abban a pillanatban a világítás halványabb lett, hogy a bojler bekapcsolt. Ezt a jelenséget nem értem, talán ti meg tudjátok magyarázni. A bojler egyik vezetéke az éjszakai óra feletti nullára volt kötve (a nappali nullájának kötése olyan rettenetes volt, hogy nem mertem bolygatni), a másikat meg áthúztam a nappali óra fázisára, 16-os automatával. Olyan volt mégis, mintha sorba lennének kötve a fogyasztók. Persze azonnal abbahagytam a kísérletezést, műszer, fázisceruza, ilyesmi nem volt nálam. Bojlert lekötöttem, helyi szerelő számát megszereztük, ő majd kigyomlálja a szekrényt, csinál földelést, én hazautaztam.
A kérdés azonban nem hagy nyugodni, szeretnék tanulni belőle: Az órák aszimmetrikus terhelése miatt volt ez a jelenség, vagy még valahol valami össze lehet kötve?
Az épület villamos hálózata élet és tűz veszélyes!!! Érdemes volna áramtalanítani és újra szerelni az egészet.
Aszimetria nem lehet (mire gondolsz ezzel?) viszont súlyos tűzveszélyes kötések lehetnek, ezek miatt lehet feszültség esés, hunyorgás. A védelmeket helyesen kell alkamazni, 1,5mm2 vezetékre max 10-13A, 2,5mm2re 16A, A C20A biztosítás tűzveszélyes túlzás.
Földelést és FI reléket kell telepíteni, bojlerre is. EPH-t, fürdőkád, zuhany tálcát is földelni kell.
A fáziskereső nem egy mérő eszköz, csak tájékozódásra, tapogatózásra való. Próba lámpát vagy feszültség tesztert használj.

Fecó

Teljesen egyetértek, talán annyival egészítem ki a szabványok ismeretében, hogy jelenleg Magyarországon nem kötelező a bojler áramkörébe Fi-relét tenni, semmi nem írja elő a zuhanytálca és fürdőkád EPH bekötését. Nyilván a biztonság irányába el lehet menni, de az első lépés egy teljesen külön áramkör a forróvíztárolóhoz, szigorúan a megfelelő vezetékezéssel, csakis szerszámmal nyitható kötődoboz alkalmazása megfelelő védettségi fokozattal...

Sztrogoff

Ez a "ráz náluk a bojler" hogy jön össze azzal, hogy "Próbáltam ideiglenesen a nappali áramra rákötni a bojlert"???

Gyurmaúr(fi-relé)

n + 1000-ik példa arra nézvést, miszerint nálunk az áramnak semmi tekintélye nincs, mert az nem robban, nem árasztja el a kecót /nyaralót, lényeg, hogy égjenek a lámpák, jöjjön delej a konnektorból, a többi nem számít. Ezt a nyaralót én azonnal lekötném a "közcélú" hálózatról és CSUTKÁRA újra szerelnék, kicserélnék MINDENT, oszt jónapot! És igen, Fi-relét a bojler közvetlen közelébe, EPH-t készíteni és bekötni mindent, ami nagyobb kiterjedésű fémes cucc, vízzel érintkezik.   

Simon Endre

Megbízásos kezelőnél (társasházi  gondnokság) belső előírás hogy az általuk vállalt épületekben (lakásokban) a bojler is tápszinten védett legyen ez okán már a vezérelt mérőhely szerves tartozéka az ÁVK amit kiiktatni sem lehet. A "rázós bojlerek" tipikus háttere a kilyukadt fűtőbetét miatt kialakul az "ionkazán" üzemmód. Ez néha praktikus módon gyorsítja a felfűtést emiatt tudatosan (!) nem is óhajtják ezt felszámolni.
/Kóboráram, #23 Dátum: 2013. Április 21/

KábElemér

Köszönöm a válaszokat! Másnap hívtak egy helyi szerelőt, aki rögtön az E-Ont is, kicserélték az óra környékén az összes vezetéket, és visszakötötték a bojlert is éjszakaira. A tulaj felújíttatja a teljes hálózatot.

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2019. augusztus 19., 11:13:58 DÉLELŐTT
Ez a "ráz náluk a bojler" hogy jön össze azzal, hogy "Próbáltam ideiglenesen a nappali áramra rákötni a bojlert"???

Egy nem túl régi készülék volt, nullázásos megoldás, és úgy tűnt, hogy a nullavezető égése és majdnem szakadása okozta a gondot. És végül így is volt. A problémát az előző tulaj mókolása fokozta azzal, hogy a bojler éjszakai/nappali átkapcsolását rejtse, beépített még egy-két másik helyiség kismegszakítójának álcázott kapcsolót, a regisztrált szerelő is törte a fejét, ezért nem tudtam a nappalira kötni zseblámpafénynél.