FI relé parajelenség sokadszorra

Indította kovari, 2019. július 30., 15:54:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

kovari

Kedves Szakmabeliek!

Akad egy lassan fél éves parajelenségünk, amivel a hálózatot szerelő villanyszerelőnk sem tud mit kezdeni – pedig lelkiismeretesen próbálja megoldani az ügyet. Végigböngésztem ezt a fórumot is, voltak nagyon jó ötletek, de végül egyik sem segített. Nagyon örülnék, ha valakinek lenne tippje, hogy merre induljunk el, vagy ajánlani olyat, akinek megvan a megfelelő tapasztalata, gépi háttere mélyebbre nyomozni.

Újépítésű családi házról van szó Budafokon, decemberben költöztünk be, hónapokon át semmi gondunk nem volt a villamos hálózattal. Márciusban felszereltünk 5 db. külön split klímát (Bosch = Midea) a korábban gondosan kialakított helyre, mindegyik külön 16A-os kismegszakítóra került.

Ahogy sorban áram alá helyeztük a kismegszakítókat, az ötödik felkapcsolásakor levágódott a FI-relé (Eaton 30mA AC-típusú). Semmi baj, gondoltuk, az utolsó klíma hibás – megpróbáltunk egy másik sorrendet is, ugyanez az eredmény – az ötödiknél lement a relé, de ha esetleg fent is maradt sokadig próbálkozásra, akkor is lement néhány óra múlva; míg ha csak 4 klíma maradt fenn, akkor semmi baj nem volt, függetlenül attól, hogy melyik klímát kapcsoltuk ki.

A villanyszerelőnk napokig járt hozzánk, minden lámpát és kábelvéget megnézett, tesztelt, mérte a rendszert – még olyat is sikerült produkálni, hogy ha mind az öt klíma fent volt, és bedugtunk egy üres (!) tápkábelt a konnektorba, akkor levágódott a FI-relét, de ha bármely kismegszakítót kikapcsoltuk (nem feltétlenül csak a klímákét), akkor már nem produkálta ugyanezt (persze a tápkábel nem volt hibás, megmértük).

A szerelő kipróbálta Eaton helyett Legrand FI-relével, ugyanez az eredmény. Végül hozott az Eatonból AC helyett egy A-típusút, és ezzel úgy tűnt, megoldódtak a problémák – hosszú hetekig megint semmi gond nem volt.

Aztán egyszer csak megint levágódott a FI-relé, annyi újdonsággal, hogy az Elmü mérő alá rakott 32A-os főmegszakító is lement – kisbiztosító viszont egy sem; majd ezt  a következő napok során még két éjszaka eljátszotta ugyanígy – ami nagyon furcsa, hogy mindkét alkalommal hajnali 4 és 5 között ment le.

Amit nem tudok, hogy a FI-relé és a főmegszakító egyszerre mentek-e le, vagy amikor a (benti) FI-relét kapcsoltam vissza, akkor ment-e le a külső dobozban a főmegszakító; ha ezt legközelebb megint eljátssza, akkor megnézem (a háromból csak egyszer voltam itthon).

A házban hajnal négy és öt között nincs szinte semmi fogyasztó, klímák nem mentek, nem mostunk. Gázbojlerünk van, nincs éjszakai áramunk. Egy fázisunk van bent a házban.

Ez 3 hete volt, most - lekopogom – megint csend van, igaz többnyire lekapcsolom este a klímák kismegszakítóit.

Nem tudom, hogy a tavaszi gondok és a mostani, háromszori lekapcsolás összefügg-e (korábban nem ment le a főbiztosító), még az is lehet, hogy a tavaszi gondjainkat megoldotta az A-relé, ez meg valami teljesen más – akár ELMÜ oldalról is érkezhetett az impulzus, ami levágta a főbiztosítót. A gondom az, hogy teljesen elvesztettem a bizalmam az elektromos hálózatban és már előre aggódom, hogy mi lesz, ha elmegyünk nyaralni és anyósom költözik ide.

Szóval, még egyszer,  ha valakinek lenne tippje, hogy merre induljunk el, vagy ajánlani olyat, akinek megvan a megfelelő tapasztalata, gépi háttere mélyebbre nyomozni, azt nagyon megköszönnénk!

nyaki

Üdv!
Az elosztóban minden elmenő védővezetőt kikötni, majd a bejövő védővezető és az elmenő védővezetők körébe iktatott árammérő segítségével szivárgóáramokat mérni. Nagy eséllyel meg lesz a bűnös áramkör, de figyelembe kell azt is venni, hogy ha több áramkörön egyszerre "jelentős" szivárgás van, azok az ÁVK szempontjából összegződnek, ami leoldáshoz vezet.
A művelet életveszélyes is lehet és babramunka, ezért szakértelmet és nagy odafigyelést kíván.

kovari

Kedves Nyaki!

Köszönöm a tippet. Tudsz nekem olyat ajánlani, aki ezt megcsinálná? Privát címem: kovaritsteger@gmail.com

tothgyula

T Kovari!
Ha a 32A-es kismegszakító ment le, ott időszakos testzárlatnak kell lennie. A klímák felszerelésekor megfúrhattak vezetéket vagy vezetékeket. Én 2 vagy 3db.FI relét tennék be,"A"tipusút, mert a klímák inverteresek általában. Így tudod leszűkíteni a kört.Volt esetem, amikor másfél napig kerestem a hibát, mikor a fürdőszobában törölközőtartó felszerelésekor megfúrták a vezetéket.
Csempebonás, szerelés és működik azóta is.

kovari

Kedves Tothgyula,

köszönöm a választ, ez az opció is felmerült, igaz minden fúrási helyet centivel mértünk ki, méterekre a vezetékezéstől (elég jó fotódokumentációt csináltam a vezetékek helyéről az építkezéskor).

Más: az előző levelemben véletlenül rossz e-mail címet adtam meg, a helyes címünk: kovaristeger@gmail.com

Még egy dolog: a véletlenszerű testzárlatra van egy másik jelentkező, okulásul bemásolom a képet. Mivel kisgyermekeink vannak, tele van a lakás konnektorbiztosítóval, szerintem sokan ismerik az elfordítós/ragasztós darabot, amely nagyjából minden bababoltban/drogériában megkapható. Na most ha ilyened van, dobd ki, életveszélyes!

A feszítőerőt egy vékony drótdarab adja, amely ha kijön a perselyből, teljes testzárlatot csinál – ahogy ez tegnap reggel a feleségemmel is történt: kihúzta a bedugott villásdugót, a drótdarab átugrott, rövidre zárt és levágott mindent. Ennél sokkal rosszabb, hogy az áthúzó áram felé is kicsapott és végigment a kezén, lábán. Bele se merek gondolni, hogy mi lett volna akkor, ha egy gyerek húzza ki a villásdugót. Na szóval ha ilyened van, dobd ki!

Fecó

Társasházi lakás, 3 szoba, mindenhol korszerű inverteres klíma, szép új konyhai gépek, mosó-szárítógép, számítógép, nyomtató, mindenhol LED-es izzó. Gyakorlatilag ugyanígy jártunk, a FI-relé visszakapcsolásánál szinte minden esetben veri az 1×32 A kismegszakítót. A lakásban minden kikapcsolva, csak készenléti üzemmódban. Új szerelés, Electrolux modern gépek mindenhol, márkás inverteres klímák. Ha visszakapcsolás előtt lekapcsolom az áramköröket az elosztóban, és szakaszosan "élesztem" a rendszert, akkor semmi hiba. A rengeteg elektronikus eszköz még készenléti üzemmódban is képes akkorát rántani a hálózaton, hogy működjön a védelem. Fi relé tekintetében Schneideréknél van SI jelzésű, ami talán még elfogadható árban, és még intelligensebb ha elektronikus eszközökről van szó. Azért ezt jó lenne tisztázni, hogy a kismegszakító és a FI-relé egyszerre megy le, vagy valóban a visszakapcsoláskor veri a 32 A főbiztit.

kovari

Kedves Fecó!

Az Eaton ÁVK/Fi-relé AC-ről A típusúra történő cseréjével megszűnt az ÁVK-levágások jelentős része – akinek sok az elektronikai eszköze (klímák, szárítógépek, LED-es lámpák) semmiképpen nem ajánlom az AC-s ÁVK-t, mindenképpen "ápgrédeljen". Jó tudni, hogy Németországban az AC-típusú ÁVK-k használata már nem megengedett. Gondolom az SI (B) típusú még jobb ilyen szempontból.

A problémánk az, hogy még mindig nem teljesen tiszta a villamos hálózatunk – ugyan jóval kevesebb számban, de azóta is vannak levágásaink. Ahogy írtam, az újdonság az, hogy az ÁVK-val együtt (néha) most már lemegy az ELMŰ óra utáni 32A főbiztosító is (az ELMŰ órában is van egy 32-es, de az még sosem ment le). Hogy még izgalmasabb legyen a dolog, azóta arra is volt már példa, hogy csak a főbiztosító ment le, ÁVK pedig nem. Ilyenkor kisbiztosító SOSEM megy le, pedig ez sokat segítene az esetleges problémák lokalizálásában, lévén szinte minden külön áramkört kapott, két tucat kisbiztosítónk van.

Nagyon szeretnénk a dolog végére járni, mert állandóan bennünk van a para, hogy reggelre nincs áram, leolvad a fűtő, hideg a lakás – neadj isten mi történik, ha elmegyünk napokra. Mivel a villanyszerelőnk a képességei végére ért, örömmel veszem profi jelentkezését, akik a helyszínen nézne rá a hálózatra, persze nem ingyen.

Fecó

Szigetelési ellenállás méréssel lehetne meggyőződni róla, nem lehetséges-e hogy épp "határon" megy a rendszer. Az elosztó egészét mérném, a tápoldalt leválasztanám hogy ne legyen N-PE összekötés, és a védővezetőhöz képest mérném az N kapcsokat és a fázisokat is. Sajnos nem folytonos a hiba, de biztos hogy lenni kell egy "gyengélkedő" áramkörnek. Az ötödik áramkör az micsoda? Az egyik klíma? Mértétek annak a céláramkörnek az indulóján szigetelésit? Ne multiméterrel, hanem rendes szigetelési ellenállásmérővel dolgozzatok. Egy 30 mA FI-relé 7,6 kOhm ellenálláson a föld felé folyó szivárgóáramnál már működik. Tehát itt nem valami fémes zárlatot kell keresni szerintem. A hálózat egészét kellene mérni egyszerre, mert a szivárgóáramok is összeadódnak, és a fenti értéket váltsátok át MOhm-ba, a legtöbb műszer abban mér. Ha a mért érték nagyon közel van az általam megadotthoz, akkor lehetne bontogatni hogy melyik áramkör a "bűnös"...

kovari

Kedves Fecó!

Nem, sajnos a villanyszerelőnk csak a multiméterig jutott el. Egyetlen rossz szavam sincs rá, mert nagyon lelkes, de az az érzésem, hogy neki az installáció az erőssége, nem a hibakeresés. Ahogy írtam, örömmel várom egy szakértő jelentkezését, aki ránézne a hálózatra (Budafok), nem ingyen kérném  :)
A kovaristeger@gmail.com e-mail címen lehet nekem írni.

UI: az 5 db. klímánk mindegyike külön kismegszakítón van. Az ötödik alatt nem egy bizonyos áramkört értettem, hanem azt, hogy négy klíma bekapcsolása után az ötödik felkapcsolására lement az ÁVK – és teljesen mindegy volt a sorrend, azaz hogy melyiket hagytam utoljára.

Fecó

Ebben az esetben nekem nagyon gyanús, hogy nem egy "hibás" áramkörről van szó, bár a szigetelési ellenállásmérés ezt kizárná legalább. Lehet ide az "A"-s Fi-relé sem jó teljesen, "B"-s vagy "SI" jelzésű kellene. Esetleg szelektívebben, több csoportra osztani a klímákat és külön-külön ÁVK-ra tenni. Egyébként nem szabványi követelmény a klímákat FI-relével védeni, akár ha külön kiszedhetőek az áramkörök az elosztóban, csak kismegszakítókra rakni külön nullasínnel.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről