Három fázisú fi relé

Indította horogatya, 2019. július 21., 01:53:26 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

horogatya

Sziasztok!
Kérdésem a következő:
Van egy elektromos, átfolyós vízmelegítő ami elé szeretnék bekötni egy fi felét. Ez egy olyan szerkezet ami három fázist használ, nullát nem. 400V, 15kW.
Az eddigi infók alapján a fi relének szüksége van a nullára, de a készülék nem használja. Valami spéci fi relére van szükségem vagy egy normál háromfázisú is megfelel? Egyébként lehet hogy van valahol fi relé de nem találtam. És mivel ez egy műhely, ha van is az lehet hogy késleltetett. 230 voltra találtam mobil fi felét, amit a konnektorba kell bedugni, valami hasonló módon szeretném megoldani ezt is. Persze gondolom három fázisra nem létezik mobil de gondolom az nem baj ha egy aljzat be van iktatva az áramkörbe.
Előre is köszi.

istvan01

A háromfázisú FI-relét én mindenképp fixre szerelném, legyen benne nulla is. A FI relé akkor is leold, ha nullán nincs áram pl azért sem, mert nem megy fogyasztóhoz nulla vezető, viszont a három fázis árama oda-vissza nem kiegyenlített. Ekkor valahol, valamelyik fázis szivárog föld-PE fele, FI relé lekapcsol. De mi van akkor, ha mind a három fázison egyforma nagyságú a szivárgó áram, ekkor nem old a FI relé?
Ezt már én is kérdezem a szakiktól.

istvan01

Idézetet írta: istvan01 Dátum 2019. július 21., 08:35:53 DÉLELŐTT
De mi van akkor, ha mind a három fázison egyforma nagyságú a szivárgó áram, ekkor nem old a FI relé?

Jobban átgondolva, ekkor is oldania kell a FI relének, vektoriálisan keletkezik egy áram a három-fázis áramváltójában.

Sztrogoff

A szivárgó áram a földön át folyik vissza. De ha mindhárom egyforma, akkor épp nem folyik semmi, hiszen kiegyenlítik egymást.
Mekkora szivárgó áram van? Rendes berendezésnél az mA törtrésze. Már az 50 éve kiadott szabvány is úgy foglalt állást, hogy szakaszonként 1 megohm legyen üzembehelyezéskor. Feltételezve, hogy azóta csak jobb lett a helyet a gyártástechnológiában, az 1 megohm 0,23 mA-t jelent. Legyen az egész hálózat, legyen idős a vezeték, legyen ötszöröse az áram. Az még mindig nem fáj magában se, nemhogy olyan eredőben, ahol nem adódnak össze maximálisan, hanem inkább kivonódnak.

"Az eddigi infók alapján a fi relének szüksége van a nullára" Hát, két okból:
1. elektronikus működtetése van, ami 230 V-ra van dizájnolva - az ilyen FI relék alkalmazását nem ajánlják, mert nullaszakadás esetén sem fog működni
2. a próbagomb egyik fele a nullára van kötve. A próbagomb jó, ha működik, az kétségtelen.

tothgyula

T Horogatya!
A Schneider FI-Relé oldalon találsz számodra megfelelőt.A tesztelés 2fázisra van kötve. Igaz az ára is jó:48ezer a honlapon.

horogatya

Köszönöm a válaszokat.
A fi relé és a készülék között fix lenne a kapcsolat, a betáp lenne konnektorról (amiben van nulla, tehát a fi reléig el tudom vinni) Ami persze nem lesz napi szinten kihúzva csak ha valamiért szerelni kell.
Mégegy kérdés: a készüléknek elektronikus vezérlése van. Ehhez az a fajta relé kell ami nem csak a tiszta szinuszos rendszert bírja? Azt hiszem az A típus. Nem vagyok szakember, nézzétek el.
Ledes lámpatestet szereltem be és ha a nulla ágban van a kapcsoló akkor halványan világít (ez is konnektorba van bedugva). Ez nem fontos csak hátha valaki el tudja magyarázni.
Köszönöm.