A leválasztó kapcsoló megoldás lenne?

Indította roydevergo, 2019. július 13., 19:40:01 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

roydevergo

Sziasztok!

Kezdő villanyszerelő vagyok, ami azt jelenti,hogy dolgoztam már a szakmában, de hasonlóval még nem találkoztam (leválasztó kapcsoló) és az interneten se találtam róla bővebb információt. Szóval egy házban szeretnék a klíma ( közvetlenül áramkörbe csatlakozó) elé egy régies nevén "leválasztó kapcsoló"-t tenni, hogy az esetleges viharok, villámlás esetén tönkre ne menjen. Természetesen külön áramkörön lenne, kismegszakítóval, ÁVK-val rendelkezik a rendszer. Az interneten egy helyen olvastam, hogy a leválasztó kapcsolónál nagyobb a távolság a két pólus között, mint a normál kismegszakítóknál. Az első kérdés az lenne, hogy ez mennyire valós?  A második kérdés az lenne, hogy ez alkalmas lenne-e erre a feladatra vagy az esetleges túlfeszültség áthúzna azon a részen úgyis?

A leválasztó kapcsoló közvetlenül a kismegszakító mellett lenne a lakáselosztóban, tehát ha nem lenne ezen előnye, akkor csak olyan kismegszakítót tennék fel, ami elektromos leválasztásra alkalmas. ( fázisra és a nullára is termeszesen) ( persze, ötleteket szívesen fogadok ( a klímás azt javasolta, hogy legyen dugvillásan megoldva, hogy ha vihar van, akkor ki lehessen húzni  O.o ) )

( Tudom, hogy erre a célra egy túlfeszültség-levezető lenne a megfelelő eszköz, de erre nincs keret és egyáltalán hely se a villanyóra dobozban ( még a rég fadoboz) )

Válaszokat előre is köszönöm!

Sztrogoff

Amely kérdésre egyébként egy másik platformon ezt a választ kapta:

Nem tudok millimétereket mondani. Ha a kismegszakítón rajta van a megfelelő szimbólum, akkor alkalmas leválasztásra. Hogy a leválasztás fizikai követelményei kapcsolónál és kismegszakítónál egyformák-e, azt sem tudom. Megfelelő szimbólum az ezen a lapon lefelé azon az ábrán, ahol van 9-es szám, az a vízszintes vonalka:
https://megaohm.hu/index.php/vedokapcsolok/kismegszakito

Még annyit tennék hozzá, hogy a leválasztás ugye arról szól, hogy bizonyos feszültség nem üt át a nyitott érintkezők között. Ez a bizonyos feszültség a névleges feszültség néhányszorosa, esetleg fix érték, mondjuk 5 kV vagy kisebb. Légköri túlfeszültség meg ilyen korlátozásokat nem ismer, noha egy belső berendezésbe ritkán jut be a maga szépségében, mert minden csomópontnál egy része másfelé megy, stb.

S/K

Elektromos leválasztás esetén a követelmény hogy a berendezés minden aktív vezetője leválasztásra kerüljön. Ez megvalósítható bármely két pólusú (jelen esetben) kapcsolóval, megszakítóval.Túlfeszültség elleni védelem az egy külön intézkedés. Amennyiben itt szükség van illetve kérik a védelmet a jelenlegi szabványok elő is írják a túlfeszültség elleni védelem kialakítását. Ez egy összetettebb feladat. Először is meg kell határozni a következőket: Kötelező-e a villámvédelem kiépítése az épületre? van-e villámvédelmi rendszer a házon vagy nincs? Mikori építésű? (norma vagy nem norma szerinti).
Mindegyiknél más-más intézkedés szükséges. Ezeket mind meg kell állapítani. Ezt hívja a jogszabály villámvédelmi kockázatértékelésnek. Egy ilyet kell elkészíteni a villámvédelem terén jártas villamos tervezőnek. Az ebben foglaltak szerint szükséges kialakítani.
Tehát: kockázatértékelés, terveztetés, kivitelezés, felülvizsgálat.
Ajánlás: lakás elosztóba T1+T2 típusú túlfeszültség védelem, készüléknél T3.  ...és ha még ott van a leválasztó kapcsoló akkor talán kivédhető a túlfesz.

tothgyula

De rendelkezésre áll  a "TŰZVÉDELMI MŰSZAKI IRÁNYELV"2018.jul.3-tól hatályos anyaga.Ennek 9.fejezete foglalkozik a villámvédelemmel."F" melléklete pedig laikusok számára is érthető magyarázatot ad.
Nálunk Békés megyében ezévben nagyobb volt a villámsűrűség felhő-föld között, mint a táblázatban. Ez is jelzi,hogy a túlfeszültségekkel és a villámimpulzus elleni védelemmel egyre komolyabban kell foglalkozni! Főleg a leggyengébb láncszem "informatikai gyengeáramú berendezések" védelmével.

Sztrogoff

A kérdező egy műszaki kérdést tett fel.. ti meg azt mondjátok erre, hogy ha a szabvány szerint nem kell neki túlfeszültségvédelem, akkor tilos is alkalmaznia?

roydevergo

Köszönöm a válaszokat! De igazából nem erre irányult, tisztában vagyok a túlfeszültség elleni védelemmel  és a villámvédelemmel is.

Szóval inkább máshogy teszem fel a kérdést milyen számottevő különbség van egy leválasztó kapcsoló javára egy elektronikus leválasztásra alkalmas kismegszakítóval szemben?

tothgyula

Üdvözletem!
Az elosztó kalapsínjére köss be egy ENSTO kapcsolót,3mm az érintkezők közötti távolság. És a BE-KI kapcsolás is biztosabb. Láttam már fejjel lefelé felszerelt kismegszakítót!

roydevergo

Köszönöm a javaslatot, sajnos én találtam ENSTO kapcsolóból 2p verziót és csak 2 modulnyi hely van, tehát mindenféleképpen 2p verzió szükséges.  Én ezt néztem ki egy magyar oldalon ( nem tudom, lehet-e linkelni magyar webshop-ot, szóval ez egy külföldi lap):

https://www.electricautomationnetwork.com/en/eaton-moeller/main-switch-240-v-125a-2hp-eaton-moeller-276287-is-125-2



S/K

Idézetet írta: S/K Dátum 2019. július 18., 07:59:16 DÉLELŐTT
Elektromos leválasztás esetén a követelmény hogy a berendezés minden aktív vezetője leválasztásra kerüljön. Ez megvalósítható bármely két pólusú (jelen esetben) kapcsolóval, megszakítóval.
Megfelelő. Erről írtam...

tothgyula

T roydevergo!
Írd be "Mentavill.hu" vagy ENSTO kapcsoló és jönnek az ajánlatok.