Erősáramú földelő családi háznál

Indította tothgyula, 2019. július 01., 19:21:41 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Tisztelt Kollégák!
Szakmai kérdésem a következő. Családi háznál telepítek új erősáramú rúdföldelőt. Eddig nem volt. ÁVK-t is beépítek, ez sem volt eddig. A családi ház utcai frontra épült és mellette 4m távolságban van egy 20kV-os vasoszlop földeléssel.Az elosztótábla új földelése 6m-re esne a nagyfeszültségű oszloptól, így ennek potenciáltölcsérébe kerülne!Milyen távolságot kell megtartani a 20kV-os vasoszlop földelésétől,hogy esetleges villámcsapáskor (A vasoszlopba ,11m.magas)
az erősáramú földelő ideális távolságban legyen, és ne okozzon nagy potenciálemelkedést. Melyik szabvány vonatkozik ide?
Tóth Gyula.

Sztrogoff

Hát, ha más nem...
Kétféle megközelítés létezhet:
1. az MSZ 172-k szerint 20 m távolság legyen földelők között, akkor tekinthetőek függetlennek
2. A jelenleg érvényes szabvány az MSZ EN 50522 - ezzel kapcsolatban a netről leszedett pár anyag  (bár lehet, hogy innen a tudástárból származnak):


istvan01

Nekem az lenne a kapcsolódó kérdésem, egy családi ház kisfogyasztó földeléseit, akár ÉV akár villám földelés, összeköthető-e az ilyen közeli KÖF oszlop földelésével? Logikus és talán ma is érvényes normák szerint össze kellene kötni. De, mit szól ehhez pl a DÉMÁSZ, ami  elég furcsán kezeli az üzemi ÉV nullázó földelések összekötéseit más földeléssel, kiemelkedően a villámvédelmi földeléssel is? Tóth Gyula is éppen villám eseményre koncentrál ebben a kérdésben.

Sztrogoff

Ami engem illet (no de én csak egy bolygólakó vagyok a kilencmilliárdból), tudom én, hogy Tóth Gyula is arra koncentrál, de szerintem (!) ilyen előírás nincs. Eleve nem hiszem, hogy lenne szabvány a szabadvezetékek villámvédelmére, mert talán onnan lehetne elindulni, ha volna.

Ami az áramszolgáltatót illeti, a hálózati vállalatnál vannak nagy fejek, akik a saját szakterületükön tudnának tankönyveket írni. A mérő környéki dolgokat meg egy formailag-alakilag-névileg más vállalat emberei intézik, és ez ma Magyarországon elég ahhoz, sajnos, hogy a szakadék a kettő között végtelen mély legyen. A helyi ügyeket intézők meg mind átalakították magukban a valaha tanultakat.

Én személy szerint meg még az 50522-t sem tanulmányoztam át, mert nincs meg. Ugyan van hozzáférésem az online szabványkönyvtárhoz, de azt programozni nem tudók programozták, akiket amúgy is csak az a cél vezetett, hogy ne lehessen lelopni a képernyőről a szabványt. Egyszerre fél oldalt látok, minden harmadik lapozásnál az első négy-tíz sor nem látszik, hiába van két monitorom, nyitva ezer dolog, betegesen kell ügyelnem, nehogy bárhol, mondjuk a mellé megnyitott wordben, amiben jegyzetelnék, ctrl c-t ctrl v-t alkalmazzak, mert ezt nézi a rendszer, meg a printscreent is, hát így nem élvezet új dolgot felvenni. :D

tothgyula

T Sztrogoff!
Köszönöm a választ.Ma az MSZ HD 60364-5-54:2007 szabvány ( a2012.évi szabvány nincs meg), ZC mellékletében találtam az alábbi leírást.Dániára:A villamos függetlenség feltétele a 10m-es távolság más földelési rendszerektől.
Tudom,hogy ez speciális nemzeti feltétel, de én ma ezt alkalmaztam és a 20kV-os vasoszloptól 12m-re telepítettem a családi ház fő földelő sínjéhez csatlakozó földelő szondát.Úgy érzem nagy hibát nem követtem el, érdekes lenne kiszámítani, hogy egy esetleges villámcsapáskor (mely a nagyfesz. vasoszlopát érné), a potenciáltölcsérben ez 12m-re mekkora túlfeszültséget generálna?

istvan01

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2019. július 03., 17:38:07 DÉLUTÁN
T Sztrogoff!
Köszönöm a választ.Ma az MSZ HD 60364-5-54:2007 szabvány ( a2012.évi szabvány nincs meg), ZC mellékletében találtam az alábbi leírást.Dániára:A villamos függetlenség feltétele a 10m-es távolság más földelési rendszerektől.
Tudom,hogy ez speciális nemzeti feltétel, de én ma ezt alkalmaztam és a 20kV-os vasoszloptól 12m-re telepítettem a családi ház fő földelő sínjéhez csatlakozó földelő szondát.Úgy érzem nagy hibát nem követtem el, érdekes lenne kiszámítani, hogy egy esetleges villámcsapáskor (mely a nagyfesz. vasoszlopát érné), a potenciáltölcsérben ez 12m-re mekkora túlfeszültséget generálna?
Ez érdekes kompromisszum. De mi van akkor, ha földelőszondához talajban futó vezető(?) az oszlop földeléstől 6m-re lévő elosztó táblához  már bőven benne van az 20kV-os oszlop földelési feszültség kúpjában? Vagy HVI szigetelt vezetővel mennél ki a szondához? És mi van a családi ház víz és gázvezetékeivel ha azok fémcsövek, talajban futnak?

Sztrogoff

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2019. július 03., 17:38:07 DÉLUTÁN
...érdekes lenne kiszámítani, hogy egy esetleges villámcsapáskor (mely a nagyfesz. vasoszlopát érné), a potenciáltölcsérben ez 12m-re mekkora túlfeszültséget generálna?
A feszültségemelkedés a végtelen távoli ponthoz képest U=ro*I/2*pi*x ahol x elvileg a földeléstől számítandó, de nekünk ugyebár a felszíntől lefelé az oszlop szélénél megy a kivezetés, maga a vastag meg alighanem odébb, szóval tájékoztató értéket kapunk, akármit is veszünk figyelembe.

tothgyula

Istvan01!
Nálam az a szerencse, hogy a becsatlakozó vezetékek műanyagok. Gáz:32mm-es műcső, víz: 1"-os KPE cső 200mm-es eternit (AC) gerincről leágaztatva, szennyvíz:110mm-es PVC cső. Tehát jelen esetben ezek nem jönnek számításba.
A képlet,melyet Sztrogoff Kolléga írt, valóban csak hozzávetőleges feszültségemelkedést ad meg.Annyit javasoltam a tulajdonosnak, hogy a lakásbiztosítását bővítse ki "Villám impulzus káreseményre" is.Kérdés, hogy melyik biztosító milyen módon áll ehhez a kérdéshez. Egy jól megtervezett SPM (EMC) védelem,szabványosan kivitelezve sem ad abszolút védelmet.