Panellakás, lakáselosztó doboz mögötti kötések

Indította bekecs, 2019. június 01., 17:19:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

bekecs

A rövid történet az, hogy lakásfelújításban vagyok, és a villanyt is szeretném rendbe tenni, amennyire lehet. Panellakás 1981-ben épült. Az eredeti terv az volt, hogy kicserélek minden vezetéket, plusz lakáselosztót, de sajnos a vezetékek cseréje kudarcba fulladt. Amikor felderítettem a terepet, és a dobozokat kibontogattam, megörültem, hogy minden csőben van, kivéve a fürdő wc, ott MM fal vezeték. Mindenhol aluvezeték. De sajnos hiába vannak csőben a vezetékek, sajnos meg sem tudtam mozdítani őket. Na, mondom fasza. Végig ellenőriztem a dobozban a kötéseket, és meglepő módon, egész jó állapotban vannak mindenhol. Az igaz, hogy úgy vannak összesodorva és fekete vászonszalaggal vannak leszigetelve, ahogy abban az időben szokás volt, de sehol nincs megégve, sehol nincs semmi feketeség. Nem töredezettek a szigetelések, szépen hajlik a vezeték, szóval tényleg jól néznek ki. Úgyhogy inkább nem bántottam azokat kötéseket, viszont lettek új áramkörök behúzva. Lett kiépítve álmennyezet világítás, és az összes nagyfogyasztóknak húztam sodrott rézvezetéket, mkh-t. Szerencsém volt, a nagyfogyasztókét, ki tudtam váltani. Az álmennyezet világításnak 1,5-es. A hűtő kapott 2,5-es mkh-t, és saját kismegszakítója lesz. A villanytűzhelynek húztam 5*4-es mkh-t, saját kismegszakítója lesz. A mosógép is kapott egy 3*2,5-es mbcu-t, annak is saját kismegszakítója lesz. Amúgy az összes dugaljam földelt, kivéve egy, a fürdő hajszárító, oda csak egy két eres MM fal megy. Na, de most jön a lényeg, amit szeretnék kérdezni. A lakás elosztó doboz mögött, falba süllyesztve van egy 150-es doboz, és úgy van megcsinálva, hogy a lakásban lévő összes nulla, és a védővezető, a lakáselosztó mögött lévő 150-es dobozba megy be, és ott van összesodorva, két jó nagy bumszliban, (külön a föld, és külön a nulla.) Tehát, a vezetékek nincsenek befordítva, a lakáselosztó sínjeire. Természetesen a fázisok igen, a kismegszakítókra. Sajnos úgy látom, hogyha szétbontom azt a két nagy bumszlit, nem fogom tudni befordítani a vezetékeket az új lakáselosztó sínjeire, mert ahhoz rövidek. Mit tanácsoltok, milyen kötőelemet használjak, vagy, hogy oldjam meg ezt a kérdést? Vagy hagyjam úgy? És ugye ehhez jönnek még az új rézvezetékek, kábelek. Mondjuk, azokat rá tudom kötni a sínekre, de azzal a két nagy bumszlival nem tudom, mit csináljak ott a lakáselosztó doboz mögött. Szerintetek...?
Csatolok képet:

Marton

Próbálnák olyan gyártmányú, típusú kiselosztó  (falon kivülit) keresni amelyikben ezeket sínbe tudnám megkötni. Tehát később is hozzáférhető legyen a kötés az elosztó leszerelése nélkül is. Úgy elhelyezni a doboz fölött, hogy a sínekbe beérjenek. Esetleg a síneket az új elosztó doboz fenekére rögzíteni, hogy a vezetékek odaérjenek. Az aluminium vezetékekre tegyél érvéghüvelyeket, hogy a sín csavarjai ne préseljék szét azt. Úgy látom 3 fázis áll rendelkezésre, gondolom több kisautomata lesz a jövőben, használj fésű sínt is. Meg feltétlenül FI relé is legyen beépítve!

Simon Endre

Imerős képlet de van szakszerű technika. A legfontosabb szempont hogy a PE-PEN-N sinek alumínium csatlakoztatása anyagszerkezet (ötvözet) miatt kritius hely. A tábla szerelvények csatlakoztatása már nem olyan kényes pont, mert azok megfelelnek aluhoz és rézhez is. A méterárukén kapható sinek szerencsére szekual ötvözetek, viszont a "gyári" főleg az occo kiselosztók sínjei vörösrézből vannak. Akármilyen is a beszerzett vagy az adott sín anyaga az oda csatlakozó vezetéknek mindenképp réznek kell lennie. Szokásom a bumszlikat mindenképp kiváltani és még a PE leágazásokat kezelhetően és ellenőrizhetően szerelni. A panel kiselosztoknál minden régi alu vezeték(véget) bevált módszeremmel flexibilis toldattal "rezesítem". A munkákhoz nagyméretű és hosszú érvéhüvelyt és alu popszegecsből megreformált toldókat használok. A présfogó kifelyezetten kényes hogy milyen profilt sajtol csak a "vese" kersztmetszet alkalmas /lux/, mert ez a réz és alu vezetékeket elkülöniti egymástól. További alapvető bíztonság a toldóhüvely feltőltése alupasztával és a zsugorcsöves lezárás. A nagyobb keresztmetszetű bejövő  vezetékeknél csak a nullát és a PE-t toldom mert a fázisok legtöbbször elég hosszúak. Egy táblában egyfázis betápnán 15-20 toldás a jellemző. Villanytűzhely esetén is jellemzően csak a nulla és PE rövid. Ha van főkapcsoló a tűzhelynél a fázisokat külön bíztosítom. A következő ilyen munkáimat fotókkal is dokumentálom. Ezt a módszert kb.8 éve alkalmazom, nálam is a bejövö fázis nullát toldani kellett. A lakásban egyéb helyeken csak réz mindenhol. A nagypaneles, (csöves) szerelésnél a fogságba esett vezetékek a sarkokban alkalmazott gégecsöveknél  a befolyt cemnthabarcsolás miatt mozdíthatatlanok, vagy a felderitetlen dobozokban kötések és hurkok okozzák. Sajnos a sarkot ki kell vésni és a dobozokat fell kell deríteni, néhol a beépített szekrényekben is van.

bekecs

Endre! Köszi a választ, és, hogy próbálsz segíteni, de több dolgot nem értek, amiket írtál. Nem azért, mert nem találom jónak, vagy megfelelőnek, hanem így képek nélkül, nem tudom elképzelni.
Milyen flexibilis toldatot használsz az alu vezeték "rezesítésére"?
Az érvéghüvely és a popszegecs történetet se látom magam előtt.
És azt sem értem, hogy a vese keresztmetszet, hogyan különíti el az alu és réz vezetéket.
Írtad, hogy a következő munkádat képekkel dokumentálod. Kár, hogy most ez nincs, akkor tudnék belőle inspirálódni.
Amúgy leírom, hogy én hogyan tervezem megvalósítani a dolgot, ha eljutok oda. Ha esetleg van hozzáfűzni valótok, szívesen fogadom.
Így előre, két megoldást látok:
1. Ha szerencsém van, akkor be tudom forgatni az összes vezetéket, a lakáselosztóba, és lekötöm őket sínre, egyesével külön-külön. Ez lenne a legjobb megoldás. Amúgy a lakáselosztó doboz tényleg egy olcsó fajta, de külcsínre ez tetszett.

És igen, valóban, a nulla és a PE sinek, sima egyszerű csupasz réz, csavaros bekötésekkel.

(Egyébként már az is jellemzi a lakáselosztó "gagyiságát, hogy 18 modulos, de az N és a PE síneken csak 8-8 bekötési lehetőség van. Na mindegy...) Valószínű ezeket a csupasz réz síneket kihajítom belőle, és szereztem egy marha jó kis Hensel sínt, egy másik profi elosztóból, ami nem csavaros bekötésű, hanem rugós, és azt fogom belerögzíteni, a lakáselosztó fenekébe, lehetőleg úgy, hogy beleérjenek a vezetékek.

Talán alu vezeték esetén lehet, jobb a rugós bekötésű mert nem tud fellazulni a kötés. Ahogy nézem ezt a sínt, a felülete, nem réz színű, tehát szerintem tudja fogadni az alu vezetéket is, de azért lehet, nyomok rá érvéghüvelyt, ahogy szokták tanácsolni, sőt lehet nyomok bele pasztát is. Mondjuk, egy fél fecskendő biztos bele megy, de azon már ne múljék.

2. Második verzió, ha nem érnek be a vezetékek. Minden egyes vezetéket megtoldani, valahogy nem szimpatikus, még, ha jól meg is van csinálva. Én inkább így gondoltam: Szereztem két olyan elosztó tömböt, aminek van 18db 2,5-es rugós becsatlakozása, plusz egy 6-os.

Ebbe is nyomnék pasztát, és mehetnének bele a meglévő alu, és az új réz vezetékek. Talán jobb megoldás, mint ahogy most van összesodorva. Hátránya, hogy a lakáselosztó mögött van a falba süllyesztett dobozban, és nem könnyedén hozzáférhető helyen, a síneken.
Mi a véleményetek? Jó mind a két verzió?

bekecs

Csatoltam képeket is a cuccokról, de miért nem oda illeszti be a mondatok közé, ahol éppen írtam róla???

Zoli86

Idézetet írta: bekecs Dátum 2019. június 03., 19:31:12 DÉLUTÁN
Endre! Köszi a választ, és, hogy próbálsz segíteni, de több dolgot nem értek, amiket írtál. Nem azért, mert nem találom jónak, vagy megfelelőnek, hanem így képek nélkül, nem tudom elképzelni.
Milyen flexibilis toldatot használsz az alu vezeték "rezesítésére"?
Az érvéghüvely és a popszegecs történetet se látom magam előtt.
És azt sem értem, hogy a vese keresztmetszet, hogyan különíti el az alu és réz vezetéket.
Írtad, hogy a következő munkádat képekkel dokumentálod. Kár, hogy most ez nincs, akkor tudnék belőle inspirálódni.
Amúgy leírom, hogy én hogyan tervezem megvalósítani a dolgot, ha eljutok oda. Ha esetleg van hozzáfűzni valótok, szívesen fogadom.
Így előre, két megoldást látok:
1. Ha szerencsém van, akkor be tudom forgatni az összes vezetéket, a lakáselosztóba, és lekötöm őket sínre, egyesével külön-külön. Ez lenne a legjobb megoldás. Amúgy a lakáselosztó doboz tényleg egy olcsó fajta, de külcsínre ez tetszett.

És igen, valóban, a nulla és a PE sinek, sima egyszerű csupasz réz, csavaros bekötésekkel.

(Egyébként már az is jellemzi a lakáselosztó "gagyiságát, hogy 18 modulos, de az N és a PE síneken csak 8-8 bekötési lehetőség van. Na mindegy...) Valószínű ezeket a csupasz réz síneket kihajítom belőle, és szereztem egy marha jó kis Hensel sínt, egy másik profi elosztóból, ami nem csavaros bekötésű, hanem rugós, és azt fogom belerögzíteni, a lakáselosztó fenekébe, lehetőleg úgy, hogy beleérjenek a vezetékek.

Talán alu vezeték esetén lehet, jobb a rugós bekötésű mert nem tud fellazulni a kötés. Ahogy nézem ezt a sínt, a felülete, nem réz színű, tehát szerintem tudja fogadni az alu vezetéket is, de azért lehet, nyomok rá érvéghüvelyt, ahogy szokták tanácsolni, sőt lehet nyomok bele pasztát is. Mondjuk, egy fél fecskendő biztos bele megy, de azon már ne múljék.

2. Második verzió, ha nem érnek be a vezetékek. Minden egyes vezetéket megtoldani, valahogy nem szimpatikus, még, ha jól meg is van csinálva. Én inkább így gondoltam: Szereztem két olyan elosztó tömböt, aminek van 18db 2,5-es rugós becsatlakozása, plusz egy 6-os.

Ebbe is nyomnék pasztát, és mehetnének bele a meglévő alu, és az új réz vezetékek. Talán jobb megoldás, mint ahogy most van összesodorva. Hátránya, hogy a lakáselosztó mögött van a falba süllyesztett dobozban, és nem könnyedén hozzáférhető helyen, a síneken.
Mi a véleményetek? Jó mind a két verzió?

Huh, kedves bekecs...ez hívják felénk "Szép baleset"-nek...

Kezdjük az elején, mivel magam is hasonló "orális-szex-szakkörbe" járok:
Endre tanácsa mindenképpen megfontolandó, de még ne szaladjunk ennyire előre. A hibrid/vegyes rendszerek (alu/réz keverve) mindig több problémát szül mint amennyit megold (itt most lakáson belüli hálózatra gondolok).
Alu-réz kötése: Rugós kötőelem+alu paszta=örökélet+5 nap, így ellenőrizni sem kell ha lehet hinni a hivatalos álláspontnak. (nem a bedugós, hanem az oldható!) Ami még fontos alu-réz toldásnál hogy a terhelhetőséget vedd figyelembe, tehát 2,5mm2-es alu 1,5mm2-es réznek felel meg, mivel 16A-ig terhelhető!
A Te esetedben két megoldást látok és egyik sem a legnyerőbb számodra:
A. eset: Kiírod a liftbe hogy egy hétig szabin leszel, de nem fogják megköszönni a szomszédok, mert abban az egy hétben normális vésőgép segítségével kiszabadítod az alu vezetékeket (ebben sokat segít egy falszkenner ;) ) és kicseréled rézre mindet.
B. eset: A 150-es dobozban felgyűlt "bumszlikat" (család a lakáson kívül!) szétvágod és az elosztó tábla alatt egyesével rezesíted a fent említett módon, tehát alu ér -> paszta-> rugóskötőelem -> rézvezeték -> sín, a bejövőket pedig (órától érkező N például, vagy PE) úgy toldod meg hogy a N a Fi tetejébe, a PE pedig a PE sínre érjen el. Nem vmi elegáns megoldás, de a rugós kötéseket szabvány szerint nem kell ellenőrizni (ártani nem árt azért pár évente rákukkantani). Viszont ebben az esetben úgy tedd fel az elosztót, hogy a 4 rögzítő csavar kitekerése után legalább kifordítható legyen. (a lefelé irányt javaslom a fordításra, mert ilyen esetben a gravitáció nem a barátod  ;D )

Elosztótábla: amit vettél neked nem jó, mivel sok a még "élő" alumínium áramköröd, inkább ilyet kellett volna venni (nem szép, de működik):
http://www.haluxvill.hu/fka-tabla-egysoros-ures.html (nincsen közöm a bolthoz, csak ezt dobta ki a gugli elsőnek)
Ennél bronzból készültek a N és PE sínek ráaádsul a csavarjaihoz van egy alátét, ami nem roncsolja az alut...
Ha az A eset mellett döntesz, akkor természetesen jó a mostani elosztó is.

Érvéghüvely: Kétféle présszerszám létezik, az egyik V alakúra présel (ezt szokták "vese-formának" nevezni), a másik formára (4szög, 6szög, stb.), a különbség a mechanikában van, a V alakra nyomó olyan mint egy saruprés, ollószerűen szorítja össze, míg a formára préselők minden irányból azonos méretű pofákat nyomnak össze, így a kör keresztmetszetű hüvelyből egy négyszöget formázva (csavar alá jobb egy kicsit).
V alakra nyomó: http://www.haluxvill.hu/erveghuvely-pres-16-35mm2.html?filter_name=pr%C3%A9s
formára nyomó: http://www.haluxvill.hu/erveghuvely-pres-0-25-6mm.html?filter_name=pr%C3%A9s&page=2

Remélem tudtál követni  ;D