Kazán + szivattyú vezérlés

Indította heliox, 2019. május 26., 17:50:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

heliox

Sziasztok!

Adott egy Westen márkájú kondenzációs kombi kazán. Illetve egy computherm Q3rf szobatermosztát. Illetve van egy kontaktorom is aminek a tekercse 230V-os, 2 záró érintkezővel. Azt szeretném, hogy amikor a termosztát kapcsol, akkor indítsa a kazán fűtést + a külső keringető szivattyút. A termosztátot, ha bekötöm a kazán szobatermosz pontjaira, akkor indul ugye a kazán, viszont így nem tudom a relét meghúzatni, hogy a keringető is induljon. Mellékelek egy képet a kazán leírásából, melyben szerepel, hogy külső szivattyút is tud vezérelni a kazán "elvileg". Írja a leírásban azt, hogy a külső szivattyút egy relé beépítésével lehet csatlakoztatni. Tehát, ha a 11-12. pontot kötöm a kontaktor tekercsére, akkor az fog húzni? Még nem próbáltam ezt a verziót, gondoltam mielőtt kísérletezek megkérdem itt hátha valaki jártas benne.  :)
vagy az is kérdés, hogy a termosztát amikor alap bekötésnél jelet ad a kazánnak, akkor mekkora feszültséget ad ki, ha 24V-os tekercsű mágneskapcsolót kötök be, azt lehet hogy meghúzza a termosz által küldött jel?

Köszönöm előre is a válaszokat!

Simon Endre

Jól gongolod, hogy a relé (segédkapcsoló) kapcsolja a pótszivattyút de ennek bíztonságos elhelyezése és bekötése nem műkedvelő feladat. A kazán álltal kiadott 230V és a motor számára bíztosított (feltehetően 230V) semmiképp ne léphessenek kapcsolatba egymással és a kettős veszély a burkolaton  kívül jelezve legyen! A szobatermosztát  vevőegysége semilyen feszültséget nem "ad ki" az csak egy szigetelt váltóérintkező és ebben az alkalmazásban a kazánból származó vezérlőáramot zárja. A termosztát kettős funkcióval is megoldható de értelmetlen, mert a pótszivattyú űzeme a kazán állapotától fűgg legfeljebb üzeme további feltételek álltal meghatározott pl. nincs fűtési igény ebben a rendszerben.

heliox

Köszönöm a választ, bár sokkal okosabb nem lettem.
Eddig is gondoltam, hogy a relé fogja indítani a keringető szivattyút a kérdés arra irányult, hogy aki kötött már ilyen típusú kazánt, az tudja-e, hogy az adott 11-12. ponton mekkora feszültség jelenik meg és a 230V tekercsű relé jó lesz -e vagy 24V tekercsű kell  :)
valamint, hogy a termosztát nem ad ki feszültséget idéznék a leírásából:

"Az 1-es és 2-es csatlakozási pontokon megjelenő feszültség
csak a vezérelt rendszertől függ, ezért a felhasznált vezeték
méretét a vezérelt eszköz típusa határozza meg"

heliox

a termosztát 1-2 pontjain megjelenő feszültségnél hülyeséget írtam, nem tudok belejavítani.
értem, hogy a vezérelt rendszer áramát zárja és az jelenik ott meg. Csak a relé vezérlése a kérdés akkor.

DNiel

Szia,
Nem tudom, hogy még aktuális-e a téma, de természetesen 230V-os behúzó tekerccsel rendelkező relé vagy mágneskapcsoló kell.
A leírásban érthetően szerepel: 250 Vac/250 Vac relé >>> Vagyis olyan jelfogó, amely 230Vac-val kapcsol és legalább 250V kapcsolására képes.