Hosszabbítóval áramadás

Indította Csodaszerelő, 2019. április 22., 19:37:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Csodaszerelő

Üdv!

Mennyire veszik szigorúan hogyha adok a szomszédnak áramot egy 100 méteres hosszabbítóval de FI relével levédve?

Ha ilyet meglátnak vagy bejelentenek mit kaphatok érte?

980POWER

Valami olyasmit mondtak erre, hogy jogtalan energia kereskedelem vagy szolgáltatás, nem tudom pontosan, de arra hozták fel, amikor az új ház építéséhez a szomszédtól vételeznek, mintsem hogy ideiglenes mérőhelyet alakítanának ki.

faxelektro

Milyen gondjuk van azzal ha a közvetlen szomszéd telekre épít az édestestvérem amit a szüleinktől örökölt és én adok neki áramot egy betonkavarónak meg amilyen gépek kellenek egy építkezéshez mivel mindenki nem full gazdag és miután felépül a kis ház és lesz hozzá pénz akkor bekötteti az áramot. Jelzem nálam laknak a párjával meg egy kisgyerekkel. Mivel büntethetnek és ki?  Az áram természetes mért ,nálam minden törvényesen be van szerelve.

980POWER

Nem tudok róla, hogy bárkit is bűntettek volna meg ilyenért, de elvileg lehet, nem is keresik az ilyet, de ha valaki nagyokos (legalábbis magát annak tartó) bejelenti akkor viszont foglalkozni kell vele. Nem is tudom mi a teljesen pontos leírás a dologról.

Sztrogoff

Amíg nincs baj, addig ez senkit nem érdekel. Na, akkor, amikor a hátsó szomszéd utcájában TMK volt, és elölről kért áramot, amit persze úgy használt, hogy felküldte a hálózatra is, és meghalt valaki, akkor, mit gondoltok,  elővették-e a szabályt?

Simon Endre

Egy bérleményben  a tulajdonos nevén futó szolgáltatás kiszámlázható a bérlőnek még úgy is hogy ennek 8-12%-al megemelt tétele van, mint a vásárolt anyagoknak egy kivitelezésnél (anyagigazgatási díj.) Ez nem kereskedelmi tevékenység az ebből keletkező jövedelem automatikusan  adóalappá válik.
Sztrogoff egy kicsit bővebben  arról hogy "felküldte a hálózatra" hogy is értendő és hogy okozott ez halálesetet?

tothgyula

A villamos biztonságtechnika oldaláról közelítem meg ezt a kérdést. A 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet 3§-a azt írja: "A villamos berendezést úgy kell megtervezni, létesíteni, üzembe helyezni, ÜZEMELTETNI, átalakítani, javítani, rendszeresen karban tartani, üzemen kivül helyezni és megszüntetni, hogy az megfeleljen a VMBSZ meghatározott műszaki biztonsági követelményeinek, valamint a környezetvédelmi, tűzvédelmi, katasztrófavédelmi és munkavédelmi jogszabályokban előírtaknak."
Az építési és bontási területekre az MSZ HD60364-7-704:2018 szabvány vonatkozik. Áramütés elleni védelmi módként "a táplálás önműködő lekapcsolása" alkalmazandó."A legfeljebb 32A névleges áramú csatlakozó aljzatokat és más legfeljebb 32A névleges áramú, kézben tartható villamos szerkezeteket tápláló áram köröket legfeljebb 30mA-es kioldóáramú áram-védőkapcsolóval kell védeni."
A VMBSZ 1.1.18 ponja előírja, hogy a "biztonságosság szempontjából lényeges bővítések, átalakítások alkalmával mérési jegyzőkönyvet és bizonylatot kell készíteni." ÁVK kioldási idő és kioldó áram, stb. Ez nem elrémisztés, de a bajok megelőzése. Elég sok ember meghalt már betonkeverő és egyéb hiba miatt!
Tóth Gyula.

Csodaszerelő

Világos hogyha pl közös területeken, kerteken vezetem a hosszabbítót és valaki kitöri benne a lábát, vagy valakit agyonüt az áram, vagy felgyullad akkor én leszek a hibás és nehezen magyarázom ki magam.

De ha pl mobil ÁVK-ba dugom azt a hosszabbítót, sőt még egy 6A-es megszakítót is rakok a 16A-es kábelre, meg még le is ásom akkor nagy baj nem lehet.

Legtöbb építkezés hosszabbítóról indul, pláne hogy már nincs is ideiglenes mérőhely. Ott elnézőbbek.
De ha pl kikapcsolták a szomszédot nemfizetés miatt már nem annyira.

Aki visszaküldi a hálózatra az valamennyire ért hozzá, de nem eléggé.  Olyan mint az aggregátorozás, ha bénázva van bekötve rossz vége lehet mert visszamehet.

Mindenesetre érdekes a "szabály" mert ennyi erővel a fűnyírómat nem tolhatnám ki a kertembe ha az más HRSZ-en van mondván oda miért nincs óra kötve.. :-)

Mert amúgy egy tartozás miatt kikapcsolt családnak adnék áramot.  Ott még a földszondát is lekötötték, úgy vitték el az órát.
Csak nem tudom hogy engem érhet-e ezért büntetés, azonkívül hogy elviszik a hosszabbítómat? 

Szolgáltatót felhívtam, azt mondták a telefonba hogy meg se hallották ezt hogy hosszabbítóval áramot adni, sőt ha pénzért adom tovább hogy kifizessék a rájuk eső részt az nagyobb bűn mint maga a hosszabbítós áramadás...

Amúgy én is a villanyóra helyén kötném be aztán használhatnák tovább a lakást mintha mi sem történt volna. Persze a földszondát visszakötném, szerintem kissebb hiba két földszonda egymástól 100 méterre mintha kihagynám.

Sztrogoff

"Mindenesetre érdekes a "szabály" mert ennyi erővel a fűnyírómat nem tolhatnám ki a kertembe ha az más HRSZ-en van mondván oda miért nincs óra kötve.. :-)"
Nem érdekes. Szabálynál nem értelmes az okosságát vitatni, a szabály az előír, és vagy betartod, vagy megszeged, ezek a döntési lehetőségeid vannak. Ha megkérdőjelezed, akkor úgyis hiába mondják az érveket, már eldöntötted a hozzáállásodat, az Élet meg véges időtartamú, a Facebookon keringenek az okosságok, hogy hogyan töltsd el az idődet. És, már bocs, a fűnyírós az erősen sántít.

"Csak nem tudom hogy engem érhet-e ezért büntetés, azonkívül hogy elviszik a hosszabbítómat?"
Na, egyébként nem tudom, most hogyan van megfogalmazva, és nem is fogok utána nézni, de régebben fejből mondtam, melyik paragrafusban van leírva, hogy a lakossági fogyasztó nem adhatja át másnak a villanyt. Itt a "más" a saját vételezési címedtől eltérő más magánterület, pláne, ha közben közterület van, stb.
Namármost, ha van törvény vagy rendelet, akkor az minimum szabálysértés. Ha akar vele foglalkozni, akkor a jegyző közreműködésével bírságot fizetsz.

A jogállam így működik.

Fecó

Annak idején úgy hallottam az elműs berkekben, hogy idegen területre adhatsz villanyt ha te használod, vagy saját területeden ha valaki más használja. De természetesen gond akkor lehet belőle, ha van jóakaród, vagy nincs szerencséd...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről