Földelés földelõ szonda

Indította redvill, 2012. január 20., 22:15:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Üdv!
A levezetőnek legalább 8 mm-es kell.

Sztrogoff

Hopp, efölött elsiklottam. A 86-os szabványban volt még (korrózió ellen védett esetben) kevesebb megengedve, mint az 50 mm2.

samtron77

Szia!

Ez akkor most mit is jelent?

Köszi!

nyaki

Üdv!
Ahogy írtam. Min. 8 mm-es legyen a földelőhöz hegesztett levezető.

Sztrogoff

Tehát az átmérője legyen legalább 8 mm a horganyzott kivezetőnek.

Másik megoldás, hogy a hatosból még egyet hozzáhegesztesz a földelőhöz, de akkor ezt a két hatost egész földben levő hosszában korrózió ellen még védeni kéne. A felső egy méter télen úgysem annyira hatásos az ellenállás csökkentésében.
(A szabványalkotó szándéka az, hogy legyen 50 mm2 keresztmetszetű a vas, ezért kéne a nyolcas átmérő, de egyébként a nyolcas átmérőt sem engedi meg földbe helyezve magában. Igaz, hogy szalagból meg megenged 3 mm vastagot. :D )

samtron77

Tegnap összeraktam a rendszert. 8-as átmérőt hegesztettem a szondához szerencsére. De a kötődobozba  D6-os horganyzott anyag (kb.60cm) van bevezetve már. Össze hegesztettem lábazati szinten a kettőt lekezeltem kátránnyal és zsugorcsővel...
Akkor így nem ok?

nyaki

Nyilván nem, hiszen keresztmetszet csökkentést csináltál és mivel a földelődobozba már csak hatos érkezik, ezért gyakorlatilag csak a hatossal számolhatsz, ami meg nem szabványos. Egy felülvizsgálatnál simán elkaszálják. :-\
Gondolj bele. A helyzet dettó, mint amikor a villamos táphálózat gerincvezetékét pl. 2,5 mm2-es vezetékkel húzod le a minél kisebb hurokimpedancia reményében, de a leágazások már csak 1,5 mm2-esek lesznek. Ebben az esetben ezt a vezetékszakaszt csakis az 1,5 mm2-re szabványos biztosítóval védheted meg, pedig az elosztóba 2,5 mm2-eset kötsz be.

Simon Endre

Ha szalag földelőt használsz tüziónozott pl.35-40x 3-3,5 mm méretüt, (ezt sajnos ásni kell) anyagában felvezethető és alkalmas (OBO 1809) kötőelem befogadja az ellenőrző dobozban ez lehet akár az EPH sín is. Ez nagyon jó értéket produkál a fajlagos felülete révén és nem korrodálódik olyan gyorsan.

Petyus

Sziasztok!

Villanyszakmában képzetlen földmérőmérnök vagyok.
Szüleim régi házában tarthatatlanná vált a villanyhálózat állapota, azt szeretném biztonságossá tenni.
A ház két részletben épült, az öregebb rész 1926-ban, az újabb 1955-57 környékén.
Fából készült villanyóraszekrény van, legalább 60 éves. Földkábel csatlakozik a ház külső falába épített vasszekrénybe, abban 3db késes olvadóbiztosíték van, onnan legalább 10 méter hosszban 4 db vezeték megy a mérőig, nem teljesen ismert úton.
Apám mondta, hogy zuhanyozáskor néha megrázta az áram. Arra tippeltem, hogy a nulla szakadozik még a védőföld-vezeték csatlakozási helye előtt, ezért meg akartam keresni, hogy hol van összekötve.
Azt találtam, hogy a fogyasztásmérő alatti gumantábla alatti rétegeltlemez lap mögött szikrázik valami.
Plombabontás nélkül nem lehetett hozzáférni, így kénytelen voltam bejelenteni a hibát.
Az áramszolgáltató szerelője kijött, leszerelte az egész kócerájt, majd majdnemhogy sírva elszaladt, amikor meglátta azt a kókányolást. A kimenő védőföld és nulla vezetékek egymással összetekerve, a bejövő nulla vezeték végére kötött csokiba félig bedugva, de teljesen meglazulva, és összeégve.
A bejövő fázisvezetékek bitumenes textilszigetelésű alumínium drótok, noha a vasszekrényből még műanyagszigetelésű rézvezetékekként indultak.
Földelőszonda nincs, nem is volt.
Tűzoltómunkaként először valahogy szerelhetővé kellett tenni a mért hálózati részt plombabontás nélkül, ezért gyorsan kettéfűrészeltem a rétegelt lemezt, a szaki visszaszerelte a mérőt és leplombálta, a nullavezetékre rákötött egy többeres csokit, amibe jól be lehetett szorítani a kimenő nulla és föld vezetékeket, a két régi kismegszakítót pedig visszakötötte egyelőre levegőben lógva, hogy addig se olvadjon ki a hűtő, amíg megveszem az új lakáselosztót és az új kismegszakítókat.
Megpróbálok néhány fényképet is mellékelni, aztán majd folytatom, és rátérek a kérdésekre.


Üzenet összefûzve: 2017. augusztus 09., 00:58:03 DÉLELŐTT

Első menetben egy 6 modulos elosztódobozt vettem 3 db 16 amperes kismegszakítóval, abból a 2. és 3. helyre átkötöttem a két meglévő továbbmenő fázisvezetéket.
A nullákon és földelő vezetékeken nem lehetett eligazodni, ezért mindet rákötöttem a PE és N sínek valamelyikére, a kettőt pedig összekötöttem egy 4mm2-es zöldsárgával.
Az 1-es kismegszakító kimenetére rákötöttem egy szerviz-konnektort, amit oda szereltem az elosztódoboz mellé.
A mérő felől érkező 3 fázis és 1 nulla (vagy jobban mondva PEN?) vezeték rákötésével megvártam a szomszédomat, aki villanyszerelő. Leginkább azért, mert a Tracon elosztó földelősínjébe nem fért be az érvéghüvelyezett 10-es PEN vezeték. A szomszédom levette az érvéghüvelyt, kettéosztotta a vezeték végét, és két szomszédos lyukba kötötte be.
Erről az átmeneti állapotról nem készült fénykép.

Van egy elgondolkodtató jelenség. Már régebben észrevettem, hogy a villanyvilágítás fénye nem stabil, hanem kissé hunyorog. Kb. úgy, mint ahogy kora tavaszi estéken a Szíriusz szokta tenni a délnyugati égbolton. Arra számítottam, hogy az eddig leírt szerelés hatására ez meg fog szűnni, de nem így történt. A hunyorgás továbbra is fennáll.

Második menetben a fürdőszobai villanybojlerig kiépítettem egy 3*1,5-es kábelt falon kívül szerelve, műanyag csavaros rögzítőkengyelekkel (A kábel végig látható és szükség esetén egyszerűen cserélhető.), az elosztóban a szervizkonnektorral lepárhuzamosítottam, és beiktattam eléjük egy FI relét. (A bojler 120 literes Hajdu, 1800 wattos.) A fürdőszoba melletti (egyéb célú) helyiségben már régen is be volt iktatva egy 10 amperes kismegszakító a bojlerhez átvezető hajlékony kábel elé, ezt meghagytam. Tavaly, amikor átlyukadt a bojler kivehető része és a víz befolyt a villanyos részbe, ez korrektül lekapcsolt.

Most itt tartok, de ez még messze van a jótól.
Aggaszt a hunyorgás. Attól tartok, hogy a méretlen vezetéxakaszban van legalább egy kontakthiba, amit csak regisztrált villanyszerelővel szabad szereltetni, nem tudjuk pontosan hogy merre van vezetve, hol van benne kötés (mindhárom fázisvezetékben van legalább egy, lehet, hogy az alumínium össze van csavarva a rézzel), és a nyomvonal java része hozzáférhetetlen.

Az áramszolgáltató embere jelezte a cégnek, hogy van probléma, másnap kijött két másik szaki, megpróbáltunk közösen megoldást keresni. Mondtak egy olyan verziót, hogy a mérőt áthelyeznék a fali vasszekrényhez (és ki is cserélnék más típusúra, valami modernebb kültéri szekrénnyel (meg az OMH plombát is hiányolták, de szerintem abban mi ártatlanok vagyunk)). Ettől kezdve az onnan bejövő vezetéket már bármelyik villanyszerelővel megszereltethetném.

Petyus

Kérdések:
1. Ha a PEN vezeték esetleges hibás csatlakozása miatt hunyorog az egész rendszer, az ugye veszélyhelyzet, ami indokolja az áramszolgáltató felé történő hibabejelentést?
2. Egy háromfázisú 4 vezetékes rendszerben a PEN vezetőn fellépő hiba okozhat-e valamelyik fázison feszültségnövekedést?
3. Ha az elosztódoboz földelősínje le lenne kötve egy helyi földelőszondához, az ugye csökkentené a kockázatot ilyen hibák esetén?