Régi lakás földelése

Indította csongor2, 2023. június 29., 15:30:02 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Azért nem olyan egyértelmű ez a fémasztal bekötés. Több évtizedes felülvizsgálói tapasztalatom alapján igenis be kell kötni a fémasztalt.Azon lévő eszközökkel munkát végeznek.Még ha védővezetővel ellátott készülékekről van is szó.
Megemlítek egy áramütéses balesetet,amely csak a gyors beavatkozásnak köszönhetően nem volt halálos kimenetelű. A villanyszerelő a fémasztalon szedett szét egy búvárszivattyút.A kondi kiesett és a szokásos nagy szikrázás mellett kapott a kolléga egy szép "kis" áramütést.Ha az asztal( 2m.hosszú),be lett volna kötve az EPH-ba (VÖV-be) elkerülhető lett volna a baleset!

S/K

Egyáltalán ez milyen munkahely? Lehet a kérdező ESD-ről beszél.

Fecó

Normál állapot, és egyszeres hiba estén...

A példa által felhozott szituáció, se nem normál állapot, sem nem egyszeres hiba. Ennyi erővel a villanyszerelő bele is nyúlhat a berendezésbe, és úgy éri az áramütés, vagy egyéb különleges körülmény. Felülvizsgálóként mit írjak a jegyzőkönyvbe, mi alapján nem felel meg? Hátha leszakad a mennyezetről egy lámpatest, amibőől kicsúszik a bekötőkábele, és pont a fázis éppen akkor ér a fémasztalhoz, amikor én fogom?:)

Sztrogoff

Idézetet írta: Fecó Dátum 2024. február 05., 16:57:17 DÉLUTÁN
Én a jelenlegi előírások fényében írtam
Azzal a céllal írtam egy hatköteteslexikon méretűt, hogy a szabályozás ma nem arról szól, hogy ami nincs leírva, az nincsen, de látom, ez az írás ezt a célt nem érte el. :)

Idézetet írta: Fecó Dátum 2024. február 05., 16:57:17 DÉLUTÁN
Én a jelenlegi előírások fényében írtam, de a régi MSZ 172 sem kérte a "fém asztal" bekötését. Régen is a fémtárgy kiterjedésére, vagy az épületből történő ki és belépő szerkezetekre, illetve fürdőkádra és 500 liter feletti tartályokra gondoltak. Egy fém asztal, nem tudom milyen idegen potenciált tud odavezetni.
Egy 500 literes fémtartály az kb akkora, mint egy asztal (1 m x 1 m x 0,5 m), szóval ha egyik ciki, akkor a másik is.

Idézetet írta: Fecó Dátum 2024. február 05., 16:57:17 DÉLUTÁN
És akkor még az EPH hálózat sem volt előírva, csak akkor, ha a "helyhezkötött villamos szerkezetek testével egyidejűleg érinthető, kiterjedt fémszerkezet is van".
Az EPH hálózat nem cél, hanem eszköz.

Idézetet írta: Fecó Dátum 2024. február 05., 16:57:17 DÉLUTÁN
De még az "idegen fémszerkezetre" sem stimmel mert azok:
- a fémből készült épületszerkezetek;
- a gáz, a víz, a központi fûtés és a hasonlók fém csővezetékei;
- a vezetőanyagú padlók és falak lehetnének.
Nem, bocs, nem ez van az előírásban, hanem az, hogy "általában" ezek. Semmi kizárólagosság nincs itt, és a kis könyvekben többször meg is említik,hogy a példákkal az a baj, hogy azokat nem példának értelmezik, hanem szűkítőleg, egy listának.

tothgyula

Kíváncsi lennék,hogy egy nagyobb létszámú felülvizsgálói véleménykutatás mit mutatna?Mondjuk 20fő felülvizsgálót megkérdeznének,hogy be köttetné-e a fém-munkaasztalt?Miért is készült fémből a munkaasztal?Tudom,hogy ez a leggyakoribb,mert pl. ha egy11kW-os motort javítanak rajta,megfelelő stabilitást nyujt. Az EPH (VÖV) kérdés a leggyakoribb kérdés az "ELEKTROTECHNIKA" C.LAP VILLAMOS BIZTONSÁGI MUNKABIZOTTSÁGÁ-hoz feltett kérdések között!!!

Fecó

Bizonyosan megérne egy szavazást a dolog, de azért annak én is örülök, hogy foglalkozik vele a kollégák többsége, és vannak érvek és ellenérvek a többféle megközelítésből adódóan. Abban teljesen egyetértek Sztrogoff kollégával, hogy a jelenlegi szabványok nem olyan módon írodnak mint régen, és egyfajta "irányelv"-ként útmutatást adnak a kivitelezőknek, és felülvizsgálóknak, rájuk bízva a dolgot. De azért szerintem abban is egyetérthetünk, hogy az MSZ 172 kicsit sarkosabb volt, (eleve akkor ez kötelező is volt). És lehet hogy az 500 literes fémtartályt, ha kilapítom, akkor kitelik belőle egy asztal is, de az MSZ 172 ha be akart volna köttetni egy asztalt, akkor azt bizonyosan beleírták volna. Nem véletlen, hogy definiálták a bekötendő fémszerkezetek méreteit, és valamiért a tartályt külön fontosnak tartották. De azért az EPH nem azzal a céllal készült régen sem, hogy egy szétszerelt berendezés fázisvezetőjének az érintése ellen védjen, vagy védelmet működtesen ha ráesik ilyen. A célja, hogy a villamos berendezés testje, és az azzal együtt megérinthető egyéb, nem villamos célú szerkezetek ne legyenek eltérő potenciálon. Tehát ezen a vezetőn keresztül nem zárlati áramokat terveznek folyatni (nem véletlen hogy 25 mm2-nél nagyobbra nem is kell méretezni).  Ha elolvassuk a jelenlegi szabványt, akkor egyértelműen arra irányúl a bekötendő dolgok listája, hogy idegen potenciált ne hurcoljunk be a létesítménybe. Hiszen ezekre van kiélezve:

-bejövő fémes részek...
-veszélyes potenciálkülönbséget vezethetnek be...
-az épületbe kívülről bevezetett vezetőképes részek...

A villamos berendezések testjei be vannak kötve védővezetővel, ezeket fogdoshatjuk, földpotenciálon vannak. De valóban, egy külső tér irányából belépő vezetőanyagú szerkezet, odavihet egy idegen potenciált a berendezésünk közelébe, amit kézzel áthidalva és kiegyenlítve, fájdalmat érezhetünk. De a bajt nem a villamos berendezés okozza, és nem az ellen kell védekezni, hanem a villamos berendezésünket kell "megvédeni" az idegen potenciáltól. Egy fém asztal, ami áldogál a lábán, nem tudom elfogadni, hogy "behurcol" idegen potenciált az épületbe. Ettől függetlenül láttam már gurulós fém asztalkát is bekötve EPH-ba egy cukrászdában, lehet egyszer emberéletet ment, de megmosolyogtam. Mint ahogy a sok levágott vezetéket is az asztalok lábáról, mert időnként költöztetik öket, csak nem fognak villanyszerelőt hívni hozzá. Én már akkor is boldog lennék, ha legálabb a belépő fémes részek tényleg be lennének kötve mindenhol...