Ciki villanyszerelőnek lenni, avagy miért nem akar senki villanyszerelő lenni?

Indította nova, 2018. február 04., 09:06:30 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nova

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Safety

,,Egy parkettázó, egy burkoló haza tud vinni havonta 450.000-600.000,-Ft. nettót."

Néhány kérdés:

Amennyiben ez így van, ez vajon mennyi munkaidővel jár?
A burkolónak mennyi szabványt kell naprakészen ismernie?
Nekik van ötévente továbbképzés kötelező vizsgával egybekötve?
Őket ellenőrzi valamilyen hatóság folyamatosan, mint minket? 
Egy burkolónak milyen dokumentumot kell kiállítania a munkája végeztével?
Mennyi ideig és milyen felelősséggel tartoznak a munkájukért?
A villanyszerelők/felülvizsgálók miért nem keresnek ennyit?
Ezek az egyenlőtlenségek mikorra szűnnek meg?
Miért van nagyobb presztízse egy burkolónak (festőnek, gázszerelőnek ..stb.) mint egy villanyszerelőnek, akinek a felelőssége soha nem évül el az általa végzett munkáért? 

És még sorolhatnám......

Szerintetek ez jól van így?

S/K


nova

Én valahol azt látom, hogy mindenkit a külsőségek érdekelnek, a felszín alatti dolgok senkit. Igaz ez felújításnál építkezésnél. A legtöbb embert az érdekel, hogy milyen a lakás ahol élni fog, de ebbe nem tartozik bele az elektromos hálózat. Sokszor látni olyat is, hogy régi életveszélyes elektromos hálózatot eltakarva (elfedve) újítanak fel.

A villamos szakma a többi szakma sorába "süllyedt", így a gipszkartonos is bevállalja olcsóbban mindenféle képzettség, ismeret nélkül a villanyszerelést. A megrendelő csak azt nézi, hogy olcsó legyen és működjön. Hiszen addig senki nem foglalkozik az életveszélyes megoldásokkal, amíg nem történik baj.

Hogy ciki-e villanyszerelőnek lenni?
Hol van a szakma megbecsülése?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Könyves Kálmán

Villanyszerelőnek lenni menő, nem ciki.
Tetszik, vagy nem, a villanyszerelés az építőiparban (épületvillanyszerelés) továbbra is az orosz rulett kategóriája. Amíg a megrendelők (fővállalkozók) nem képesek korrekt módon viselkedni az üzletben, nem nagyon lesz olyan vállalkozó, aki minden ellenérzés nélkül, szívesen vág bele ebbe a műfajba. Az állandó alkudozás, kifizetetlen munkák nem segítenek abban, hogy ez a helyzet hamarosan megváltozzon. A mostani helyzetben, nagyon sok megrendeléssel is ezt a vonalat viszik tovább, talán nem is képesek másként gondolkodni.
Tavaly lettem villanyszerelő mester, a tanfolyamon velem együtt végzett pályatársak kivétel nélkül erről számoltak be.
Szinte mindenki szeretne tanulókkal foglalkozni, de elenyésző számban tanulnak villanyszerelőnek, és vegyesek a tapasztalatok a villanyszerelő pályát választók hozzáállásával kapcsolatban is.
A képző intézmények helyzete pedig egyenesen tragikus, 70 évhez közeli oktatók, és nullával egyenlő tárgyi feltételek - talán itt is csodának kell történni, hogy változás legyen. A szakképzés jelenlegi irányvonala nyílvánvalóan megbukott, de ezt soha nem fogják beismerni, akik így alakították. Emberminisztérium a párttitkár vezetésű kamarákkal koprodukcióban...
Szóval a kilátások nem túl jók.

Novill

Tanuló foglalkoztatáson kívül hol van jelentősége a mesterlevélnek?
A túlszabályozás is rossz irányba viszi a szakmát!
Ki mondja meg, hogy ki a jó szakember? A mai érdek képviselet szakemberei? Tudjuk, hogy egy közgyűlés határozatképes legyen első körben soha nem jön össze. Örülnek ha egyáltalán össze tudnak szedni annyi embert ami éppen elég. Nagyfokú érdektelenség van, így a jó szakemberek inkább dolgoznak. Holott nekik kellene részt venni a jó javaslatok kidolgozásánál.

Könyves Kálmán

Kedves Novill!

A mesterlevélnek ezen kívül (oktatás) semmi szerepe. Papucs orrán pamutbojt. (Miért szereztem meg? Mert a munkahelyemen van némi esély arra, hogy indulhat képzés. És mert olyan jól hangzik: mester  :P )
Mégis mi a francért kellene közgyűlésekre járogatni ahhoz, hogy a szakma képviselőinek véleményét megismerjék? Kb. 5 perc egy olyan online kérdőívet összedobni, aminek a kitöltésére csak regisztrált tagokat hívsz meg például, és nagyon gyorsan fogsz segítséget kapni a döntéshozatalhoz. Ha most a kamarákra gondolsz, pont nem nagyon érdeklik őket ezek a vélemények, mert központi utasításokat követnek, és ehhez a te meg az én véleményem egyáltalán nem hiányzik. Az érdekképviselet meg amúgy is csak egy ismeretlen jelentésű idegen szó a szótárukban...
Hallottál már olyanról, hogy egy ilyen szakképzési központ egy elismert mesternek, vállalkozónak, szakmabelinek egy olyan, anyagilag elfogadható ajánlatot tett volna: vegyen részt a szakképzésben, hogy legyenek értékelhető, használható tudású szakemberek?? Most 160-180 ezer nettóért ki fog elmenni oktatni, milyen használható, naprakész tudást fog átadni egy oktató?
Azt, hogy ki a jó szakember, nem tudom, kinek kellene megmondani.

Novill

Közgyűlésnél a szakmai érdek-képviseletekre gondoltam, bele értve a kamarákat is.  Mivel ezen szervezeteknek némi szakmai véleményezési joga a jogszabály alkotás előtt, ha megkérdezik őket.

Gyurmaúr(fi-relé)

Sajnos a villamossági hálózat nincs úgymond "szem előtt", nem látszik, nem robban, nem önthet el semmi, ha mégis meghibásodik a számos felújítás, átépítés esetén mostohagyerekként kezelt vill szféra. Épp ezért nem tartanak, félnek tőle oly mértékben, mint a "csöves" hálózatoktól, ergo "a lényeg, hogy égjen a villany, legyen delej a konnektorokban, oszt jónapot" a mainstream gondolkodásmód,ami csak abban az esetben változik, de akkor is csak 1-1 júzer esetén, ha történik vmi baj, havária, minek következtében esetleg K.O. lesz valamelyik gép, berendezés, netán végigég a 1/2 hálózat, ezzel napokra out of operation állapotot előidézve. Na, ez esetben már jön az ajvék & picsogi; "hogy jajjjaj, mesterem, baj van, leégett, szikrázott, majdnem felgyúlt a ház, úristen most hogyan tovább??" Ekkor jövünk ugyebár mi és ilyenkor már lehet határozottan összeírni, presszionálni, konkrét felújítási terveket az asztalra csapni, mert már az egyszeri júzer is belátja, hogy igen, végső fokon sokkal többe fáj az egész, mintha anno, amikor folyt a felújítás, átépítés, nos akkor csapott volna a mondjuk 5 milliós felújítási költségvetéshez még 1 millát, minek eredményeként lett volna egy fullosan újjáépített, korszerűsített és nem mellesleg ÉV jegyzőkönyvvel is megbolondított hálózata, mely esetleg úgy került kialakításra, hogy az a későbbiekben bármikor bővíthető, mert pl. az álmenyó felett mondjuk egy 200-as, netán osztófallal ellátott 300-as tálca került felerősítésre, azaz nemcsak az erősáram kábelezése cserélhető, bővíthető könnyedén, de egy új KAT, 2x2x0.8-as, stb is gond nélkül, ohne zsanér feldobható a tálcára, stb. mivel még mindig ideiglenesen az NSZK-ban élek, melózom, ezért az otthon valóban havonta megkereshető nettó összegek tekintetében nem tudok autentikusan nyilatkozni, épp ezért ezen témát rátok, stabilan otthon melózó fórumtársakra hagyom... ::)

nyaki