Hiba elhárítás erősáramú hálózat területén.

Indította Novill, 2018. január 03., 18:54:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Hiba elhárítás erősáramú hálózat területén. Látom a fórumot sokan olvassák. Ezért gyakorlottabb  kollégák megoszthatják itt a gyakorlati tapasztalataikat, amelyből tanulni lehet.
Ilyen hiba lehet például a kismegszakító hosszabb idő után lekapcsolni, amely teljesen kiszámíthatatlan.  Nem a nagyobb teljesítményű fogyasztók miatt áll fenn a hiba. Hogyan keressük ki a hibát?
Vagy a Fi relé időnként le kapcsolt teljesen eltérő időben és nem azonnal. Ez lehet több nap eltéréssel is. Hogyan keressük ki a hibát? Tehát ehhez hasonló kérdésekre lehetne a topikban ötleteket adni.

JUVILL


Nem igazán jönnek ebbe a témába a hozzászólások, pedig visszatérő a fórumon.
Ezeket a lekapcsolásokat okozhatja-e egyszerűen az anyagok elöregedése?
A kismegszakítók kilincsszerkezetének hibája?
Mennyi üzemórát bírnak ezek a védelmi készülékek?

S/K

Még az áram-védőkapcsolót érteném hogy időnként leold, de a kismegszakítók?

980POWER

Teljesen változó időben és terheléssel vagy anélkül is leoldhat mind a kismegszakító mind a fi relé, kiszerelt állapotban is, ezek biztosan hibásak. A leoldás oka nehezen deríthető ki, ha amúgy visszakapcsolva fent marad (és zárja is az áramkört) és mondjuk 2 hétig úgy marad, majd leold egymásután többször és megint úgy marad. Ha nem lehet visszakapcsolni úgyse, hogy a mérő előtt lekapcsoljuk őket, akkor valószínű mechanikai hibásak, a merő előttiekkel is előfordul, de annak az utána lévőket kell lekapcsolni. A tüllterhelést mérni lehet, de általában pont nem tudják mi megy róla, hogy mindet egy időben működtessem, 24 Ampert mérek 16 amperes kismegszakítónál az úgy utal rá, de ha csak mondjuk 1-2 A nem annyira utal rá.

JUVILL


Vannak tapasztalataim, ezért nyilatkoztam korábban anyagminőségre.
Ezeket a lekapcsolásokat előidézheti túlterhelés, de a lekapcsoláshoz idő kell.
Kereshetjük a hiba okát, de ahhoz is idő kell.
Jellemző, hogy minél gyakrabban kapcsolunk ki-be egy védelmi készüléket (kismegszakítót, ÁVK-t), ezzel azok mechanikai működését gyengítjük, és
minél gyakrabban fordulhatnak elő lekapcsolások.
Cserével sokszor megoldódik a probléma.
A kismegszakítókat olyan gyakran azért nem kell kapcsolgatni. Ha az áramkört hová tartozás szerint ellenőrizni kell, akkor viszont erre szükség van. Sajnos még mindig előfordul EB típus. Egy - egy felülvizsgálat alkalmával találkozom vele. Ezek mechanikus szerkezete már olyan gyenge, hogy a szkott szigetelő szalaggal van leragasztva. :) (Ez egy elég durva megoldás, és bizonytalan működést idéz elő. A védelmi célról nem is kell beszélni, hogy mi van akkor, ha a szigetelő szalag nem enged el.)
Az ÁVK-t viszont időszakosan, működéspróbával ellenőrizni kell. De ez sem használ a mechanikus szerkezetnek, mert idő után váratlan lekapcsolások léphetnek fel. Ezek hibaáramra működnek. Kérdés, fellépett-e hibaáram, vagy a mechanika gyengesége okozza a lekapcsolásokat.

Sztrogoff

Hmmm. Én úgy tudtam, ha a kioldó működni akar, a billentyűvel aztán csinálhat a kuncsaft, amit csak el tud képzelni, a kioldás mindenképpen megtörténik.

Novill

A topik indításánál említett kiszámíthatatlan késleltetéssel le kapcsoló kismegszakítónál valóban nehéz a hiba felderítése. Sok esetben szerencse is kell hozzá, hogy rövid idő alatt rájöjjünk a hiba okárára. Több olyan esettel találkoztam amikor a kiváltó okot a nedvesség jelenléte, kötés lazulása és a túlterhelés kis keresztmetszeten jött létre.  Egyik esetben külső falon egy lámpahelynél a falból kiálló vezetékek lentről látszott , hogy le van szigetelve. Amikor megnéztem jobban közelről már érezhető volt az amperszag. Vagyis a három vezetéket kívülről körbe volt szigetelték és a hosszú idő során a nedvesség hatására szép lassan elindult az átvezetés. Ilyenkor szép lassan feketedik a vezeték közötti rövid szakasz, a melegedés hatására egyre jobban vezetővé válik majd bekövetkezik a lekapcsolása a kis kismegszakítónak. Persze lehet ezt másként magyarázni elektrotechnikai szempontból. Ez a jelenség előfordulhat a dobozban lévő egymás fölött elhelyezett kötéseknél kötés lazulásnál. Vagy dugaszaszóló aljzatnál a dugónál lévő lazulás során elő álló melegedés hatására a műanyag kikeményedik , megfeketedik majd vezetővé válik és máris elő állhat a lekapcsolás. Egyszerűbb a hiba felderítése ha sercegő hangot hallunk. Ha ilyen nincs akkor jön a kötések megbontása, szakaszokra bontása megfelelő logikai sorrend kiválasztásával.

tothgyula

Jól tudod. A kilincsmű  akkor is működik, ha a billentyűt leragasztják!
TothGyula.

JUVILL


Igen, igazatok van. Működni kell a kilincsműnek. 
Amennyiben már nincs olyan állapotban műszakilag, mint az 50 éves EB típusok többsége.
Ezekről beszéltem. ;)