Villámhárító megszüntetése?

Indította J.K., 2023. május 01., 12:10:39 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

No de várjatok, létesítési kérdések tekintetében is vonatkozik a jelenlegi OTSZ az 1980-ban épült társasházra? Vagy csak a felülvizsgálat gyakoriságánál kell figyelembe venni az előírást? Ugye 1980-ban vagy a 4/1974. (VIII. 1.) OTSZ vagy már a 4/1980. (XI. 25.) OTSZ szerint kell számolgassunk, hiszen nem szerelgetjük át a házakat az OTSZ változásait követve. Márpedig a létesítés éveiben mindkét OTSZ az "A-B" tűzveszélyességi osztályú, és a nagyforgalmú helyeken, közműépületnél, stb. írta elő kötelezően a létesítést, a többit a szabványra bízta. És akkor az MSZ 274-72 szabvány volt érvényben. Tehát én továbbra is vallom, hogy ha nem változott az épület, akkor a létesítés idejében lévő dolgok alapján kell gondolkozni, nyilván a felülvizsgálatok gyakoriságát már a jelenlegi OTSZ szabályozza.

pkajos

A felülvizsgálónak - amikor "elkezdi" a munkáját-mit is tesz? 
Be kell sorolnia az épületet. Ezt megteheti a létesítéskori VAGY a felülvizsgálat megkezdésekor hatályos jogszabályoknak érvényes szabványoknak és Tűzvédelmi Műszaki Irányelveknek a figyelembevételével.
HA ezt holnap teszi meg, akkor eljárhat a TvMI7.5 2022.06.13. 10. pontja szerint is  (A nem norma szerinti villámvédelem egységesített létesítési feltételrendszere) szerint.

A több milliós villámvédelmi átalakítás, felújítás -alapvetően- ha nem indokolt ....mert haladunk a korral.. és ha nem indokolt ne legyen 50 cm-es kiemelés,  ha nem kell pl. 100mm2 rozsdás vezetőket cserélni 100mm2-re, vagy ha egy átm. 8mm-es vezető is elég? akár a hungarocellbe is miért ne tennénk stb. stb.-nyilván ahogy kell, teljes körű vizsgálatnál.

A kiindulás itt egy társasház volt - tetőfelújítás után... HA érvényesen a megengedett jelenlegi előírások szerint vizsgálva (TvMI 7.5  10 pont) NEM kell külső villámvédelem akkor NEM kell visszaépíteni, milliókat költeni -különösen a régi előírásokat választva és a sok - ma már- szükségtelen  100mm2-eket, 50 cm-es kiemeléseket, "S" besorolásokat, becsapási veszélyt növelő körülményeket alkalmazni.   
A 10. pontja -a nem norma szerinti villámvédelem egységesített létesítési feltételrendszere- szerint teszed a dolgod, minden jogszabálynak megfelelsz. Nem véletlenül törték a fejüket a hozzáértő szakemberek, hogy a kétféle VV olyan módon közelítsen az "élethez" amely kellő biztonságot ad, de indokolatlanul ne pazarolja senki el mások pénzét (rosszabb esetben, ha nem járja körül, nem ismeri pl. a felülvizsgáló a változásokat, és az azok által adott lehetőségeket).
És ez arra az esetre is igaz, ha a ház pl a 4/1974 BM rendelet érvényességi idejében épült, vagy 60-70 éve.   

pkajos

Fecó aggályát is megérthetjük..."Tehát én továbbra is vallom, hogy ha nem változott az épület, akkor a létesítés idejében lévő dolgok alapján kell gondolkozni, nyilván a felülvizsgálatok gyakoriságát már a jelenlegi OTSZ szabályozza."..

Azt, hogy "változott, vagy nem változott az épület" azt eddig és ezután is nyilván vizsgálni kell.. DE a TvMI 10. pontja az említett besorolások pontosan erről szólnak.

"az "A-B" tűzveszélyességi osztályú, és a nagyforgalmú helyeken, közműépületnél, stb. írta elő kötelezően a létesítést,"
Ez ma sincs másképpen.  Ezért kell továbbra is besorolni, és annak megfelelően eljárni.

Persze ismerjük, hogy amennyiben nem kell, de mégis létesül/megmarad a védelem akkor mi a teendő.. Meg azt is tudjuk, hogy a NV rendszer ( pl. felújításkor, áttérve a NNV-ről) bármikor létesíthető ..és a többi..
Ami nem lehet, az az, hogy "kicsipegetjük" az újabb, és a régebbi villámvédelmi előírások számunkra éppen kedvező részeit a nem norma szerinti villámvédelem "kezelésénél".
Ez egyéb "tűzvédelmi" alakítgatások, értelmezések esetén is igaz.