40/2017.(XII.4.) NGM rendelet

Indította Novill, 2017. december 05., 17:35:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Idézetet írta: pkajos Dátum 2020. augusztus 27., 12:16:00 DÉLUTÁN
A 10/2016 NGM rendelet megszűnése -2020 dec 31-én- infó honnan származik?
Sajnos még mindig nem emléxem, hogy hol olvastam. >:(
...mindenesetre majd január 1.-én kiderül, hogy jól olvastam-e vagy sem.

pkajos

http://www.mee.hu/cikk/4889

Egyre zavarosabb.  Miért nem lehet egy normális jogszabályt létrehozni? 
DE hogy EZT a fenti linken lévő "MEE Érintésvédelmi Munkabizottság Operatív Csoportjának tájékoztatóját" az általam nagyon tisztelt szaktekintélyek írták-aláírták, és ahogy értelmezik, magyarázzák a "feladatokat", az megdöbbentő.

2 pont jár annak, aki EBBŐL kiolvassa, hogy ma egy (csak) ÉV felülvizsgáló - a VMBSZ szerint mit is vizsgálhat, egyáltalán mire jó a papírja?

2 pont jár annak, aki - az ÉV Mubi"  anyagából  megérti, hogy 
- egy  szeptember 10-én lejárt időszakos ÉV felülvizsgálat után már  "villamos biztonsági felülvizsgálat"-ot elvégzi (szigetelési ellenállás méréssel, "egyéb" tüzes vizsgálati tartalommal együtt )- a VMBSZ szerint (NGM), 

és utána 3 hónappal egy pl dec 5-én lejáró időszakos EBF vizsgálatot megrendelnek ugyanott. Elvégzi újra az OTSZ (BM) szerinti "tüzes" vizsgálatot- a szigetelési ellenállás méréssel együtt? Meg azt ellenőrizni, hogy a tűzjelző, v. hő- és füstelvezető karbantartást elvégezték-e -amiket MA elvárnak az EBF felülvizsgálóktól.       

EZ, - a fenti hülyeség- a módosított 40/2017 NGM rendeletből NEM olvasható ki!  Az ÉV Mubi EZT hogyan olvasta ki, jó lenne tudni.

Ami inkább értelmezhető lehet, hogy "villamos biztonsági felülvizsgálat"-ot-ot is  hasonlóan az ELSŐ Ellenőrzéshez - az időszakos vizsgálatot is az MSZ HD 60364-6:2017  6.5 pontját kell alapul venni (hiszen erre is kitér), amiben szintén előfordulnak "tűzvédelmi jellegű" szemrevételezések, és vizsgálatok. 

Persze  az időszakos  "villamos biztonsági felülvizsgálat"-nál (VMBSZ, NGM rendelet) és az amúgy időszakos EBF vizsgálatnál (TvMI, BM rendelet)  IS kell szigetelési ellenállás mérés.  Nyilván a T. Megrendelők még ennyire sem értik ezeket.  A villamos biztonsági felülvizsgálat "tartalma", a munka, a ráfordítás duplája (?) az áramütés elleni védelem vagy a tűzvédelmi felülvizsgálatnak? EZ 2x akkora idő és DÍJ? 
És akkor még itt van a 10/2016 NGM rendeletet (munkahelyek, munkaeszközök) is, azt nem is említettem, még van érintésvédelmi felülvizsgálat,  szerelői ellenőrzés is, ami "amott" már kimúlt.
Az Érintésvédelmi Munkabizottság lassan kiadhatná az Érintésvédelmi Munkabizottság Operatív csoportjának szeptember 29-i tájékoztatójáról az értelmező tájékoztatóját
 


nyaki

"A jelenlegi átmeneti időszakban a villamos biztonsági felülvizsgálatot az végezheti, akinek erősáramú alap szakképzettsége és Erősáramú berendezések felülvizsgálója és Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló szakképesítése van (mindkettő + a szükséges kiegészítő képesítések: tűzvédelmi szakvizsga, Robbanásbiztos berendezés kezelője és ötévenkénti ismeretfelújító tanfolyamon részt vett)."
Az általam vastagon szedettet nem tudom értelmezni, mert a zárójel előtt - és kapcsolattal - 3 egyidejű képesítést írnak elő, míg a zárójelben már csupán 2 van feltüntetve. ...akkor most 2 vagy 3 alapképesítés kell. ::)

Fecó

Gyárak, üzemek, üzletek, boltok, rendelők, irodák, műhelyek, iskolák és óvodák, milyen közös van bennük? Ezek munkahelyek, itt emberek dolgoznak, ők használják és kezelik a villamos berendezéseket. Mit mond a 40/2017?

"(5) Az e rendeletben foglaltakat a jogszabály alapján munkaeszköznek minősülő villamos berendezések időszakos ellenőrzésére jogszabály eltérő rendelkezése hiányában kell alkalmazni."

Én úgy olvasom, az itt leírt dolgokkal csak akkor kell foglalkozzam, ha nincs leírva a 10/2016-ban ezekre vonatkozólag más. Hiába is görcsöltek a szerzők pl. ezen:

d) legalább 3 évenként villamos biztonsági felülvizsgálat végzése

da) az épületnek nem minősülő műtárgy 50 kW-ot meghaladó csatlakozási teljesítményű villamos berendezésén,

db) a fázisonként 32 A-nél nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelemmel korlátozott villamos berendezésen,

dc) a Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat szerint lakóépület, kommunális épület, valamint egyéb épület villamos berendezésén, ha az munkahelynek minősül;)"

vagy felesleges ez is:

"6.1.3. A gazdasági célfelhasználású, professzionális alkalmazású villamos üzemű kéziszerszámokat és a SELV, PELV, villamos elválasztás védelmi módok hordozható tápforrásait erősáramú szakirányú végzettséggel rendelkező szakemberrel legalább évenként ellenőriztetni kell..."

Mindez azért érdekes, mert van nekünk egy 10/2016. (IV. 5.) NGM rendeletünk, ami bizony foglalkozik a munkaeszköznek minősülő villamos berendezések időszakos ellenőrzésével. És bizony meghatározza hogy hol, mit és milyen időközönként kell:

"(6) Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot szerelői ellenőrzéssel legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni: *

a) kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon évente;

b) *  az összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről szóló rendelet (a továbbiakban: Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat rendelet) szerinti lakóépület, kommunális épület és egyéb épület villamos berendezésein hatévente;"

Javaslom mindenki nézze át a definíciókat a lakó, kommunális és egyéb épületre vonatkozólag. Ezek egész szépen lefednek sok mindent. Itt nincs szó "biztonsági felülvizsgálatról", elég egy szerelői ellenőrzés is az alkotók szerint. Azt meg ki végezheti? Hát az egyszerű villanyszerelő is!

"j) szerelői ellenőrzés: villamos gépen, berendezésen az érintésvédelem alapvető hibáinak kimutatása céljából, erősáramú villamos szakember által végrehajtott, műszeres mérést nem igénylő ellenőrzés;"

Tehát én úgy értelmezem, csak abban az esetben kell munkahelyeken foglalkozzam a 40/2017 -el, ha időszakos ellenőrzések esetén, a 10/2016 véletlenül nem tér ki valamire, tehát nincs benne ettől eltérő rendelkezés. De sajnos vagy szerencsére van, tehát akkor ezekre nem vonatkozok a VMBSZ. Tehát egy orvosi rendelőben, ahol az orvos dolgozik, ez a munkahelye, ott elég ha Lajos bácsi végigsétál egy összeszigszalagozott próbalámpával, majd papírra veti a megállapításait, és 6 évente kell ezt megtegye. A társasházak szívnak, mert a közös részeken biztosan van 32 A-nél nagyobb késes olvadó, tehát jelentős a villamos berendezés, és a 40/2017 alá tartozik, jön a "biztonsági felülvizsgáló" és 3 évente alaposan átvilágítja a villamos berendezést. Vagy hogy is van ez, ha a közös képviselőnek ott van az irodája, akkor az munkahely és... :)


kakas

Sziasztok! E rendelet értelemező részében foglalt általánosságon kívül hol van leírva, hogy mit kell elvégezni egy szabványossági  felülvizsgálat során?

Fecó

Eddig az érintésvédelem tekintetében, a szemrevételezést és műszeres méréseket az MSZ HD 60364-6 szabványban leírtak szerint végeztük. Kicsit "sántított" a dolog az időszakos felülvizsgálat esetén, mert ez a szabvány csak az MSZ HD 60364 szabványsorozat szerint létesített berendezésekhez adja a "receptet":

"6.3.1.
ellenőrzés (verification)
Az összes intézkedés annak ellenőrzésére, hogy a villamos berendezés megfelel-e az IEC 60364 vonatkozó követelményeinek."

Még az MSZ 172 alatt létesített villamos berendezés vizsgálatához is ezt használtuk, úgy  mondanám, nem volt jobb ötlet.

Az EBF felülvizsgálat már másabb, itt a konkrét vizsgálatokat (és formanyomtatványra mintát) is a TvMI 12.3 sorozata adja, de ide is van szabvány, az MSZ 10900, ami szintén taglalja a részletes vizsgálatokat.

A műszeres vizsgálatokra, mérésekre vonatkozólag mindkét felülvizsgálatnál az MSZ EN 61557 sorozat adna segítséget (angolul), de ennek ellenére a régi MSZ 4851 és MSZ 4852 szabványt is életben hagyták.

nyaki

Ma hallgattam a villszer konferenciát, ahol is Horogh Gyula elmondta a tuttit(?). Jelenleg a villamos biztonsági felülvizsgálatot az végezheti, akinek van erősáramú végzettsége és ÉVF vagy EBF képesítése is. Ha valaki csak ÉVF-et ad ki, akkor kell mellé az EBF minősítő irat is. Jövőre már csak villamos biztonságtechnikai felülvizsgálói végzettséggel lehet ténykedni, de mindenkit arra sarkall, hogy még az idén legyen meg az ÉV+EBF+túzvédelmi szakvizsgája, mert törvényi változást javasoltak a meglévők összevonására. Hogy az érintettek ezt automatikusan megkapják vagy lesz valamilyen különbözeti tanfolyam/vizsga, azt még ő sem tudja, mert jelenleg a jogalkotóknál pattog a labda. Ő az első lehetőséget preferálja.
Állítólag valami EU jogharmonizációról van nagybaszó. :)

Sztrogoff

Különféle koncepciók létezhetnek, ami idáig volt, az sem volt rossz, hogy az ÉV azt vizsgálta, működni fog-e az elképzelés szerint, az EBF meg mást. De ezek eléggé összefüggenek, fura lenne egy olyan féllábú óriás szakember, aki el tudja bírálni az érintésvédelmet, de a túláramvédelmet nem. A vizsga viszont kétségtelenül másfélszer annyi lesz (nem kétszer annyi, mert azért vannak átfedések). És régen ezek egyenként is kemény vizsgák voltak, volt bukás bőven.

Sacc-placc

Megköszönve nyaki kolléga tájékoztatását, sokakban továbbra is elvetődött a kétely apró magva... (hol van ez gránit-jogszabályba faragva?)

Következő kérdés a ki végezheti után...
Mikor és HOL kell a "villamos biztonsági felülvizsgálat"-ot elkövetni???

::)

Sacc-placc

Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. október 07., 07:25:15 DÉLELŐTT

"j) szerelői ellenőrzés: villamos gépen, berendezésen az érintésvédelem alapvető hibáinak kimutatása céljából, erősáramú villamos szakember által végrehajtott, műszeres mérést nem igénylő ellenőrzés;"

Tehát én úgy értelmezem, csak abban az esetben kell munkahelyeken foglalkozzam a 40/2017-el, ha időszakos ellenőrzések esetén, a 10/2016 véletlenül nem tér ki valamire, tehát nincs benne ettől eltérő rendelkezés. De sajnos vagy szerencsére van, tehát akkor ezekre nem vonatkozok a VMBSZ. Tehát egy orvosi rendelőben, ahol az orvos dolgozik, ez a munkahelye, ott elég ha Lajos bácsi végigsétál egy összeszigszalagozott próbalámpával, majd papírra veti a megállapításait, és 6 évente kell ezt megtegye. A társasházak szívnak, mert a közös részeken biztosan van 32 A-nél nagyobb késes olvadó, tehát jelentős a villamos berendezés, és a 40/2017 alá tartozik, jön a "biztonsági felülvizsgáló" és 3 évente alaposan átvilágítja a villamos berendezést. Vagy hogy is van ez, ha a közös képviselőnek ott van az irodája, akkor az munkahely és... :)

A szerelői ellenőrzéskor Lajos bácsi papírján nem hivatkozhat a MSZ HD 60364-re.
Egy orvosi rendelőben, ha egyetlen EKG, (vagy bármilyen elektromos diagnosztikai és/vagy gyógyászati berendezés is van...vagy vizsgálat folyik) azonnal a MSZ HD 60364-7-710:2012  3.6 besorolása alapján 1 sz. gyógyászati helyiség... (kórtermek, vizsgáló és kezelő helyek, stb. kivéve műtők)!!!