Fi relé nélkül

Indította mda871, 2017. november 22., 14:15:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


OK. Nem értetlenkedem tovább. Megnyugtatásképpen közlöm, azért indítottam itt a PEN vezetőről (meg másról is) évekkel ez előtt témát, hogy alapjaiban megértsem a villamos biztonságtechnikát. ;)
De már megtanultam, hogy ha nincs védővezető, az ÁVK-t nem lehet létesíteni. Meg azt is, hogy az áram-védőkapcsolás nem önálló érintésvédelmi mód. Nagyjából tudom mi a leválasztó és a biztonsági transzformátor...  ;) Megtanultam, hogy melyik vezetőnek milyen a szabványos színe, és azt is, hol kell szétválasztani a PEN vezetőt, milyen lehet annak a minimális keresztmetszete réz és alumínium esetén, valamint azt, hogy mitől függ a megengedett hurokellenállás értéke. Ezen kívül nagyon sok mást.
És nem utolsó sorban tisztelni a kollégákat, akik hozzászólásaiból nem szégyen tanulni. :)

mda871

Ne haragudj de itt amiket ti szabványokat leírtok meg hogy mit hogy kellene és lehet ezért is nem értem mert ezekből egy dolgot nem találni ami úgy lenne.Ezek 40 éve szerelt dolgok.

JUVILL


Hát én sajnos sokkal több vagyok mint 40. És mivel igaz csak 39 éve foglalkozom a villamos biztonságtechnikával, azért ilyen kijelentést nem tennék, mert ez idő alatt láttam már igen sok 40 éves szerelést. Akkor is volt érintésvédelem, ismerték a vezetékek színeit, és képzed, a védővezető szabványos színe is piros volt, és nem zöld/sárga. :)
Nem szabványokat írtunk, csak alapvető szerelési elvárásokat, és fogalmakat.
Ha valaki nem tud arabosul, az ne beszéljen arabosul.
De ezzel én lezárom ezt a témát részemről. :)

pgz

T. kollégák!

Kicsit elvesztem ebben a témában de, hogy meg is bonyolítsam  azt megjegyezném, hogy a még mindig hatályos, nagyon friss 8/1981 rendelet egyszerűbben KLÉSZ 6§ alapján " Áram védőkapcsolást kell a védővezetőt igénylő érintésvédelmi módként alkalmazni, ha a kizárólag nullázásos , vagy védőföldeléses érintésvédelem nem valósítható meg műszaki, illetve gazdasági okokból, illetve a korábban létesített nullázásos  vagy védőföldeléses érintésvédelem a hálózati illetve a fogyasztói követelményeknek már nem felel meg és gazdaságos módon nem állítható helyre "

A KLÉSZ 6§ (10) b szerint 30-300 mA érzékenységet ír.


Ehhez kapcsolódik az  MSZ 172/1-72M  14.231 " A padló anyagától függetlenül érintésvédelmet kell alkalmazni szabadban, továbbá, ha a helyiség szén vagy fémporos, időszakosan nedves, nedves, marópárás, meleg, ha a helyiségben földeltnek minősíthető fémtárgy vagy más, egyidejűleg érinthető vezetékes érintésvédelemmel ellátott villamos készüléke van a géptől vagy készüléktől elérhető távolságban, Ez utóbbi előírás alól kivételt képeznek - még bővítés esetén is - az 1980.január 1. előtt épült lakások fa vagy villamos szigetelő padlójú helyiségei e lakások villamos vezetékezéseinek felújításáig."


Utána az  MSZ 172/1-86M  3.1.7. pontja is , " A korábban épület olyan lakásokban , amelyekben nincs kiépítve védővezető, átmenetileg ( villamos berendezéseik felújításáig ) , a szigetelőpadlós helyiségekben , átmenetileg ( villamos berendezéseinek felújításáig ) a szigetelőpadlós helyiségekben levő fogyasztóberendezések érintésvédelmére megengedhető 30mA, vagy enneél érzékenyebb áram-védőkapcsoló beépítése a tápláló vezetékrendszerbe, a védővezető kiépítése nélkül is.

Üdv


JUVILL


A KLÉSZ-ből idézetteken nincs mit vitatkozni.
De az ÁVK bépítését a tápláló vezetékrendszerbe írja , mivel a berendezésekhez nincs védővezető kiépítve.

mda871

Nincs védőföldelés behúzva de ahol a lakáson belül ki lett építve pl tűzhely mosógép lámpák  ezeknél most működik a fi relé mert pl felcserélték a nulla földet és leoldott.Ahova az elosztó táblától nem lett lehúzva föld azoknál nem fog működni.Tehát valamennyi védelemre így is szolgál.

Simon Endre

Ami nem lett "behúzva" az nem föld hanem érintésvédelem (PE). Ettől függetlenül az ÁVK-nak mideggy, hogy szigeteléshibán, fogyasztón, élőlényem vagy elkötésen(!) megy átt hibaáram, ha a kritikus értéket eléri akkor leold.

Sztrogoff

Idézetet írta: pgz Dátum 2017. november 23., 21:17:17 DÉLUTÁN
...KLÉSZ 6 § alapján " Áram-védőkapcsolást...
Pontosan! És nem áram-védőkapcsolót. :) Az áram-védőkapcsolás a korabeli szabványok szerint egy érintésvédelmi mód volt, amelyhez védővezető járt:
Az akkori MSZ 172/1-ből: 9.2 Az áram-védőkapcsolással védett testet földelni kell... ...A nullavezetőt ilyen célra felhasználni csak akkor szabad, ha a fogyasztó az áramszolgáltatói szerződés szerint nullázható.

tothgyula

Üdvözletem!
A kérdésem nekem is az, hogy melyik szabvány írja elő, hogy az áram-védőkapcsolást önálló védelemként tilos alkalmazni?
Az MSz EN 61140:2003 6.1 pontja ír a "Védelem a táplálás önműködő lekapcsolásával"védelmi módról.Megjegyzésben írja:
A táplálás önműködő lekapcsolásához az 5.22 szakaszban meghatározott védő egyenpotenciálú összekötési rendszer alkalmazására van szükség.
Én az áram-védőkapcsolást mindíg is kiegészítő védelemnek tekintettem,mértem, jegyzőkönyveztem.
Van-e valakinek ellenvéleménye, vagy kiegészítése? Elnézést, hogy pont szilveszter este jut eszembe, de véletlenül ide kattintottam.
Mindenkinek Boldog Új Évet kívánok.
TothGyula.

JUVILL



Az MSZ 172/1-1986. számú szabvány az áram-védőkapcsolást - mint önálló érintésvédelmi módot - megszüntette.
Ez a szabvány mondta ki, hogy az áramvédő-kapcsolás a nullázásos érintésvédelem lekapcsoló szerve.