Lakáselosztó és áramkörök kiosztása

Indította Krapulax, 2017. szeptember 04., 22:13:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Krapulax

Üdv!

Szeretném lecserélni az előszobai csatornában futó alu 'gerinc'vezetékeket és kupolfixes csatlakozásokat, valamint a megszakítókat/lakáselosztót is. A falkábeleket perpill nem tudom sajnos. 80-as évek végén épült panelről van szó, adott 3x16A az óránál, ez jön be és az alábbi a felosztás:

1x16A szürke ezeréves bakony - L1 - fürdőszoba, 3 szoba világítása, 1.5szoba konnektorai
1x16A szürke ELCO - L1 - előszoba + 1 szoba világítása + 2.5 szoba konnektorai
A 2 16A-s megszakítóba 2-2 elmenő vezeték van bekötve (csavaros módszerrel), ezeket mindenképpen 2-2 külön megszakítóra tenném.

Konhyhába menő áramkörök: (Whirlpool sütő + 4 zónás kerámialap, konnektorokban hűtő,mikró,forraló)
1x10A szürke ELCO - L1 - konyhai konnektorok meg 2 zóna (2.2kw +1 .5kw)
1x10A szürke ELCO - L2 - másik 2 zóna (1.8+1.5KW)
1x10A piros ezeréves bakony - L3 - csak a sütő

Elosztótól a konyhába 6-os alu vezetékek mennek gégecsőben, itt van egy zárt fali elosztódoboz sorkapoccsal, ahonnan a sütö MTK-val van bekötve, de a konyhai konnektorok (mikró, hűtő, forraló) is ugyanezt az L1-et, N-t és földet használják. Ide mindenképpen húznék be +3 vezetéket külön megszakítóval a konnektoroknak.

Előszobai csatornában megy 2x3 merev alu vezeték (2.5-es vagy 4-es): egyiknek 2, másiknak 3 kupolfixes leágazása van a kötődobozoknál. Ezeket szeretném lecserélni 3db 3x2.5-es MBCU-ra és kicserélni a kötéseket. Az alu-réz összekötéseket vmilyen sárgaréz sorkapoccsal, vagy WAGO ALU PLUS-szal lenne jobb?

Amit nem értek:
- Miért a konyhai áramkörökön vannak 10A-s biztosítók, mikor oda 6-os vezetékek mennek?
- Miért csak a sütő, illetve 2 főzőlap van L2-n,L3-n, miközben minden más L1-en?
- Miért nem kapcsol le a megszakító, ha bekapcsolom mind a 4 zónát? A névleges teljesítmény mellett ilyenkor jóval 10A-nál többnek kéne mennie mindkét körön?

Változtatás után így szeretném:

L1: 1x16A - a 2 ritkábban használt főzőlap + 1x16A 2.5 szoba konnektorai + 1X16A világítás 1 része
L2: 1x16A - a 2 gyakrabban használt főzőlap + 1x16A fürdőszoba/WC (mosógép, hajszárító) + 1x16A 1.5 szoba konnektorai+világítás maradéka
L3: 1x16A - sütő + 1x16A C konyhai konnektorok (hűtő, mikró)

Ehhez tennék fel egy 18-as lakáselosztót a jelenlegi 8-as FKA helyére
1db 3p B16A a sütőnek
1db 1p C16A a konyhai konnektoroknak
4db 1p B16A a többinek
1db 4p ÁVK

Kérdéseim:
-Ez a felosztás így jó lehet?
-Schneider R9 megszakítókat 3fázisú sorolósínnel és mentavill 4p 25A 30mA ÁVK-t tennék fel (ezeket mennyire ajánlatos/nem ajánlatos?)
-Főzőlapoknak, sütőnek jó a B-s, vagy inkább C-st tegyek?
-Sütőnek 3pólusú megszakítót tegyek, vagy 3x1p-t inkább? Kell-e neki külön leválasztó kapcsoló a konyhába?

A válaszokat előre is köszönöm

UI: mellékelem az elosztó jelenlegi, öröklött állapotáról készült képet.

nyaki

Üdv!
Milyen anyagú és keresztmetszetű vezetőkkel van dolgunk mind a betáplálási és mind a lakáshálózati oldalon?
Hány vezetős a betáplálás? Milyen értékűek a fogyasztásmérő alatti kismegszakítók?

Krapulax

A "Lakáselosztó vezetékezés" topikba betettem képekkel. Azt hittem itt azért nem válaszol senki, mert már van témába illő topik.

Egyébként mint írtam, jelenleg szinte minden alu. 3x16A+nulla jön be 10-es alu vezetékeken a képen is látható 'gyönyörű' FKA elosztóba. Itt a nulla gyűjtőről(fenti) egy 10-es Z/S réz vezetékkel van átkötve a PE gyűjtőre(lenti).

Előszobában fut egy csatorna benne 2.5-es vagy 4-es alu, szobáknál kötődoboz/faláttörés, leágazás hupolfixes kötéssel. Innen vagy lámpának való konnektor+kapcsoló kombóhoz csatlakozik, vagy eltűnik a falban: van 2 külön kör falkábellel: egyiken 2 szoba világítása + 1.5 szoba konnektorai vannak felfűzve,  másikon 2.5 szoba konnektorai.

Fürdő/WC falkábellel (sztem 4es alu), konyhába 5x6-os alu megy gégecsőben majd csatornában, ott pedig egy falon kívüli elosztóban van egy sorkapocs, innen ágazik le a sütő (5 eres MTK-val), valamint a konyhai konnektorok (L1, PE és N közös)


Ez lenne helyette:



Egy Leipold HLAK-ra megy rá a bejövő 10mm2-es nulla, innen kék 10-es MCU megy a fi relé felső N pólusára és 10-es Z/S MCU a PE gyűjtőre.
Fi relé alsó N pontjáról kék 10-es MCU megy a nulla gyűjtőre. Alulra került egy 3p villás fázissín, a betáp így felülről fog menni a fi relébe.

Azóta annyi változott, hogy egyik 10-est és 16-ost megcseréltem.

L1: ritkábban használt főzőlap zóna (B16) + 2xB16-val a két konnektorfűzér
L2:gyakrabban használt főzőlap zóna (B16) + fürdőszoba (B16) + másik 2szoba világítása (B10)
L3:sütő(ez megy  leggyakrabban (B16) + konyhai konnektorok (C16) + előszoba világítása (B10)


nyaki

Nézd meg, hogy a dugaljakhoz és a lámpákhoz milyen keresztmetszetű alu vezetők mennek. Nem az elosztóba érkező keresztmetszet a fontos, hanem a végáramkörökhöz menő!
Amelyik meg van legalább 1,5mm2, akkor azt a kört max. B10A-re, ha 2,5mm2, akkor max. 13A-re, ha 4mm2-es, azt pedig akár már C16A-re is le lehet biztosítani.
A fogyasztásmérő alatti biztosítók határozzák meg az ÁVK értékét. Ha 25A vagy az alatti, akkor min. 32A/30mA-es ÁVK-t szükséges beépíteni, de javaslom a 40A/30mA-es beépítését, így teljesítménybővítés esetén sem kell cserélni.
A másik legfontosabb tényező, hogy csavaros bekötés előtt minden, megfolyásra hajlamos aluvéget érvéghüvellyel szükséges ellátni arra az esetre, hogy idővel ne tudjon a kötés fellazulni.

Krapulax

3xB16A van a lépcsőházi szekrényben az óránál.

4p 25A 30mA A typ Legrand RX ÁVK-t vettem. (bővítés nem lesz egyhamar)

Minden falkábel 4-es merev alu szerintem, de 2.5 tuti van. Én  B16-osakat vettem, egyedül a konyhai konnektorokhoz teszek C16-t, amin a mikró, hűtő, forraló van.

Nem lesz csavaros bekötés, pont azokat akarom megszüntetni. WAGO 221 + alu plus paszta lesz helyette mindenhol, ahol réz és alu találkozik.

A képen amúgy be is rajzoltam, hogy melyik megszakító mit lát el és milyen vezetékkel csatlakozik.

Úgy tudom amúgy, hogy a Leipold HLAK-ba mehet a bejövő 10-es alu is közvetlenül (azt írták katalógusban is, hogy ALU/CU, 2 csavar fogja) Vagy ide kell érvéghüvely?

sámli

Mivel itt a vezeték és a csavar között nincs lemez, én tennék rá érvég hüvelyt.

Krapulax

Felszereltem és bekötöttem az elosztót. A régi botrány állapotban volt: a bejövő nulla meg volt égve, és a szigetelése össze volt olvadva az Z/S átkötő vezetékével. A bakony művekes kismegszakítók bemenő csatlakozásain kormosodás. Egyik régi 10A-s le is esett, és darabokra tört, mintha üvegből lett volna nem műanyagból. 2-2 összetekert alu fázisvezetékek 2 kismegszakítóban (ezek most külön megszakítón lesznek)

Ma csak 3 kört kötöttem vissza, hogy legyen áram és világítás a lakószobákban és a fürdőben. Fi relé működik, teszt gomb megnyomására azonnal leold. Holnap jön a többi.

Amit szeretnék, de már nem magamtól - órától a bejövő 3 fázis és 1 nulla vezetékeket kicserélni rézre. Ehhez elmű kell, vagy bármelyik villanyszerelő megcsinálja? Kb 5 méter a vezetékhossz az órától a lakáselosztóig. Mi a reális ár ezért a munkáért?

Köszönöm

Üzenet összefûzve: 2017. szeptember 07., 22:23:44 DÉLUTÁN

Jah még1 dolog: Mivel az új elosztó a régitől jobbra van, így a sütő 5db 6-os alu vezetékei nem érnek el az elosztóig.
Toldás WAGO-val, vagy húzzak be a falban meglévő 32-es gégecsőbe nekik 5x4 MKH-t? A konyhai kötődobozba (ahol az 5 6os alu végződik) eleve 5x4-es MKH-val van kötve a Whirlpool sütő/főzőlap páros.
Eddig 3xB10-en volt a sütő, most 3p B16-on lesz. Az 5x4-es elég oda, igaz? (Eddig a többi konyhai cucc is ezt a nullát, földet és L1-et használta a konyhai kötődobozból, most külön C16 és 3x2.5MCU lesz nekik.)

Simon Endre

Nem kell a felesleges túlméretezett vezetékezés a kb. 10 méterre vezetett (duplán számolva,) 2,5-es rézzel  vezetékezve kb.1% feszültségesés keletkezik a 13,5 ampernél  ez egy modern villanytűzhely fázisonkénti árama. A kötések és az esetleges toldások (?) nagyon gondos kivitele a tartós terhelési jelleg miatt nagyobb jelentőséggel bír. A toldás helyett a vezetékcserét javaslom itt elég a réz 2,5-ös, hacsak nincs a tűzhely a kert végében. Az alumíniumot is megtoldhatod alumínium vagy szekual toldóval

Krapulax

Akkor rosszul gondolom, hogy a 3 fázisú sütőnél ha mondjuk sütő is megy, meg 1-1 főzőlap, és 10-10-10A-re terhelem a 3 fázist, akkor a közös nullán 30A megy?
Régen volt már az a villanytan szigorlat :), mondjátok ha rosszul gondolom.

Simon Endre

Jo helyen keresgélsz de rosszul tudod, háromfázisú rendszereknél azonos fázisáramok esetén a nullavezető gyakorlatilag árammentes, két azonosan terhelt fázis estén is csak a fáziáram kb. 80%-a folyik a nulla felé, ezér elég a nullának a fázisvezetőkkel azonos keresztmetszet, mitöbb vannak 4erű kábelek amelyekben a nullavezető (egyben vagy osztottan) egy keresztmetszet fokozattal kisebb.