Lakáselosztó és áramkörök kiosztása

Indította Krapulax, 2017. szeptember 04., 22:13:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Üdv!
A 4x4mm2 elég sovány lesz a szabványos PEN bontás szempontjából. Ez most társasházi lakás vagy önálló épület?

Krapulax

Köszönöm, de közben már be is kötöttem, valóban az a) módon, és működik.
Bontottam a gyűjtőről a bejövő nullát, majd multiméterrel rámértem és a védővezető és a bejövő nulla között rövidzár volt, azaz valahol a lakáselosztó előtt közösítve vannak. Így az a) változat mellett döntöttem: fi relére rákötöttem a bejövő fázist és nullát, fáziskimenetre a régi 4-es átkötőlemez sorolósínként, az utolsó kismegszakítóba meg 2x2.5-es réz áthidalás (kellett volna venni egy rendes sorolósínt, szebb is, jobb  is, szopástól is megkíméltem volna magam), a nulla kimenetet meg 16-os MCU-val rákötöttem a nulla gyűjtőre.
Végül B10-et tettem a 2.5-es alu elmenőkhöz (eredetileg is mind b10 volt) és B16 maradt a mosógép 1.5-es réz áramkörén+riasztó. (gondolom azért tette erre a szerelő anno, mert a többi alu)

Fényképet elfelejtettem csinálni :(

De a 3 B10-es bakony már meg volt sárgulva, barnulva, egyiknek a tetején nyílt seb, és belül is már feketés volt.

Kérdés: most az óránál 20A van. 40A-s fi relét vettem gondolva a 32A-s bővítésre. Ha kérek, akkor az órától behúz az elmű nekem 10-es rezet a lakáselosztóig? Vagy ő csak a óráig felel a dolgokért, és az órától nekem (szerelő által) kell gondoskodnom, hogy megfelelő vezetékezés legyen a lakáselosztóig?

Krapulax

Nyaki: Erzsébet, 70-es években épült panel. Vagy 4-es, vagy 6-os alu a bejövő fázis és nulla, a piros védővezető az tuti 2.5-es. Nem tudom, hogy a képekről esetleg meg tudod állapítani, pl a többi vezetékhez viszonyítva.

nyaki

"...ő csak a óráig felel a dolgokért, és az órától nekem (szerelő által) kell gondoskodnom, hogy megfelelő vezetékezés legyen a lakáselosztóig."

nyaki

Ha mégsem lesz szabványosítás a mérőnél és teljesítmény bővítés sem, akkor a piros 2,5mm2-es alu vezeték még mindig jobb, mintha nem lenne semmilyen. Az ÁVK ilyen PE mellett különösen javallott.
Az alu vezetékekre feltétlen tegyél érvéghüvelyt, így később sem fog a kötés fellazulni!

faxelektro


faxelektro

Egy háromfázisos motor bekötéséhez elégséges-e a négy eres kábel ha nem hová kell kötni az ötödik vezetéket?

faxelektro