Földelés

Indította Ricsi, 2017. október 02., 21:23:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Ricsi

Sziasztok! Olyan problémám lenne,hogy szeretnék egy régi lakást újra vezetékelni! A lakásban sehol nincs földelés egyenlőre! A villanyóra alól 3 vezeték jön ki. egy fekete kék és egy zöld sárga! A zöld sárga összesípol a kék vezetékkel! Gondolom akkor az óra alatt össze van kötve a nullával és ez lenne egyben a földelés is! A kérdésem az lenne hogy ezt a zöld sárga kábelt fölhasználhatom-e földelésként a lakásban?

Fecó

Csak szín alapján nem tenném. Ez családi ház, vagy társasházi lakás? Mindenképp ellenőrízném honnan indul a vezeték, milyen módon van kialakítva az a PEN szétválasztás (már ha valóban az) megfelelő-e a ketesztmetszete, illetve családi ház esetében fontos lenne megkeresni a tényleges földelőt.

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


Ricsi

szia! Ez egy családi ház és elég régi építésű. Én kizártnak tartom hogy földelő szonda van itt bárhol is telepítve! Sima 1 fázis van benn. a Villanyoszlopról ha jól láttam 3 szál kábel jön be a tetőtartóba! Mivel a villanyóra mögé nem tudok benézni mert az plombázva van gondolom hogy az áramszolgáltató alakította ki így a kábeleket. Tanácstalan vagyok teljesen ebben a dologban.

Fecó

A földelés nem az oszlopról jön! Onnan fázis és a régebbi szabványnak megfelelő (vagy még annak sem) PEN vezető érkezik. Telepítened kellene egy új földelést mindenképp, szabályos PEN szétválasztással egyetemben. Régebben NEFH volt, azt tudom elképzelni hogy ennek az összekötendő dolognak az egyik felét találtad meg, de földelés már akkor is kellett volna hozzá. Ezt így ne használd védővezető céljára, egy esetleges hálózati hiba esetén minden földelt berendezésed irgalmatlanul rázni fog...

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


Ricsi

Akkor telepítenem kell egy szondàt,onnan becsatlakozok a lakàselosztóba. Aztàn a nullàval összekötöm a szondàrol jovo kàbelt és azt 2darab sínen elvàlasztom. Így lesz akkor az egyik a nulla a màsik pedig a földelés. Plusz fi relé majd az àramkörbe. Gondolom így màr biztonsàgos lenne a dolog.

Fecó

Ilyesmi lenne, esetleg jó lenne látni milyen állapotban van a csatlakozó vezeték, illetve a méretlen és mért áramú fővezeték, és ezek milyen keresztmetszetűek. Minden villamos berendezés annyira biztonságos, mint amilyen a leggyengébb láncszeme. Ha a tetőtartó csőről, egy rossz kötés után egy 4-es aluvezeték tart a mérőhöz PEN gyanánt, akkor sajnos ezzel is foglalkozni kellene. Az ilyen régi házak esetében az lenne a legjobb, ha a csatlakozóvezetéktől haladva, módszeresen felújításra kerülhetne a dolog.

sámli

Hát én ezt csak akkor csinálnám így, ha a mérő alól az elosztóhoz jövő kék vezeték keresztmetszete 10-nél nagyobb. Valószínűleg a PEN szétválasztást valaki valamikor a mérő alatt már megcsinálta (mondjuk jó lenne egy hurokellenállás mérés a bejövő zöld-sárga vezetéken).

Ricsi

Sikerült beszélnem egy olyan villanyszerelővel aki regisztrálva van az áramszolgáltatónál,és kijön megnézni! Nagyon bízom benne hogy megoldást talál erre a dologra! Köszönöm a hozzászólásokat! Üdv!