3 fázisú családi ház komplett villamos hálózat kiépítése

Indította Tanker, 2017. május 04., 22:15:23 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tanker

Sziasztok kollégák!

Hamarosan újraépül egy szintes 160nm2-es családi ház 3 fázisú villamos hálózata.
3x25A jön be. a földszinten 3 szoba, konyha(sütő, főzőlap) fürdő(mosógép), az emeleten, 2 szoba előtér, fürdő, + egy kisebb szauna. Ezen kívül a ház mellett műhely, garázs.
Kíváncsiságból ki hogy oldaná meg az elejétől a végéig? ÉV-k, megszakítók, keresztmetszetek  stbstb. Hely van mindenre, tehát egy több soros lakáselosztó is befér.
Jelenleg már megterveztem, mi hogy lesz, de mivel még van idő a kezdésig gondoltam, ha nem vagytok fáradtak irkálni, kérlek osszátok meg, hogy ti hogy csinálnátok, hátha tudok meríteni valami jobb verziót az egyes részekre! :)

köszi előre is!

tothgyula

Üdv!
Számítasz-e napkollektoros vagy egyéb alternatív betápra?
TóthGyula felülvizsgáló

Sztrogoff

Több soros? Most kimentem az előszobába, számolni. :) Nekem két sor, soronként 12 férőhely, ebből egy csengő, 5 a két áram-védőkapcsoló, a többi kismegszakító - és én 54 négyzetmétert birtokolok.

S/K

Szerintem úgy kell kialakítani ahogy a tervező lerajzolta.
(gondolom van villamos terv  :) :) :))

"191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet
az építőipari kivitelezési tevékenységről
22§ (4) (c) pontja előírja:
Épületvillamossági kivitelezési dokumentációt kell készíteni,
ha a (3) bekezdés szerinti jellemzők teljesülése mellett 7 kW-nál nagyobb
az építmény elektromos áram teljesítményfelvétele"


De nézd meg ezt a témát: "7 Kw-os határ felett terveztetni kell? "

Fecó

Idéntől megszünt a 7 kW feletti tervezési kötelezettség. Már építészeti kritériumok határozzák meg a kiviteli dokumentációk tartalmát.

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


S/K

Igazad van. Januártól már a 7 kW alattira is kell terv.
Igaz csak rendszer terv. (ERT)
Szerintem.

Tanker

Tóth Gyula
Elvileg nem terveznek semmi ilyet. Általában minden felméréskor kifaggatom a tulaj, hogy mire lehet számítani. Mindig amikor sorolom fel, hogy z lesz-e, az lesz-e, akkor jön a "JA igen az is lesz" szöveg. Jelen esetben a szauna volt így. Nem is beszéltünk róla és a legvégén rákérdeztem és kiderült hogy tervben van! :D Mondtam nekik még jó hogy nem utána szóltak..!!
Sztrogoff
Felméréskor 2*18 modult terveztem, aztán amikor itthon nyugodtan leültem a kezdésnél már 3 sorra szökkent! :D Az a jó hogy pont az a megrendelő aki az igényességre hajt nem az olcsóságra!




Fecó

A 7 kW mint tervezési határ teljesen megszűnt! Már nem létezik. Az új kritériumok, ami alapján kell villamos kiviteli terv is:

a) az építésügyi hatósági engedélyhez kötött építési tevékenység,
b)199 az az építési tevékenység - ideértve az építési engedélyhez nem kötött építési tevékenységet -, amely esetében
ba) a tartószerkezet támaszköze 5,4 méter vagy azt meghaladja,
bb) az épület tartószerkezete vagy annak elemei monolit vasbetonból készülnek, kivéve az 5,4 méteres fal- vagy oszlopköznél kisebb előregyártott födémszerkezethez csatlakozó vasbeton koszorút,
bc) az épület a rendezett terepszint felett legalább két építményszintet tartalmaz, valamint pinceszint esetén a pince padlóvonala a rendezett tereptől számítva legfeljebb 1,5 méter mélyen van és a felszíni teher legfeljebb 2,0 kN/m2,
bd) a tartószerkezet 1,5 méternél hosszabban kinyúló konzolt tartalmaz,
be) a falszerkezet vagy pillér megtámasztatlan magassága 3,0 méter vagy azt meghaladja úgy, hogy a koszorú nem számít megtámasztásnak,
bf) 1,5 méternél magasabb földmegtámasztó szerkezet készül és legfeljebb 2,0 kN/m2 felszíni teherrel kell számolni,
bg) a hasznos terhelések szempontjából a helyiségek használati osztálya nem ,,A
bh) az építmény tűzvédelmi jellemzői változnak, valamint
c) az építmény bontása, ha
ca) az építmény terepszint feletti és belső térfogata meghaladja az 500 m3-t, valamint homlokzatmagassága az 5,0 métert, vagy
cb)200 a terepszint alatti bontás mélysége meghaladja az 1,5 métert.

Tehát kicsit nevetséges ugyan, de abban az esetben ha a fenti dolgok aktuálisak, a villanyszereléshez kiviteli tervet kell készíteni.
Akkor ha ezek nem állnak fenn, és csak egyszerű bejelentési kötelezettséggel bír a dolog, kell az "Épület műszaki berendezéseinek rendszerterve"

A rendszerterv az alábbiakat fogja tartalmazni:

"A leírás
a) ismerteti a tervezett építési tevékenységhez előírt és az építmény rendeltetésszerű és biztonságos használathoz szükséges közművesítettséget, az épület közműigény adatait;
b) tartalmazza az épület energetikai és hőtechnikai, valamint villamos méretezési adatait, hőszükségletét, hőterhelését, a túlmelegedés kockázatának ellenőrzését,
az épület fűtési és hűtési energiaigényét, friss-levegő igényét, továbbá villamos energiaigényét és a hőhasznosítás megoldását;
c) ismerteti az épületgépészeti, az erős és gyengeáramú berendezések épületen belüli elhelyezését, helyigényét, a műszaki berendezések működtetéséhez
szükséges telepítési feltételeket."

Látható hogy ezek elég általános dolgok, gyakorlatilag akár egy nem szakági tervező is elkészítheti. Abban az esetben ha ezt nem meri felvállalni mondjuk az építész-tervező:

"Amennyiben a tervező, a rendszerek egyértelmű értelmezése érdekében szükségesnek ítéli, a műszaki berendezések kialakítása, teljesítményadatai kapcsolási vázlat szinten ábrázolhatók. A szolgáltatói tervjóváhagyáshoz szükséges tervek (telekhatáron belüli vízellátási, szennyvíz és csapadékvíz elvezetési, gázellátási, égéstermék elvezetési, szolgáltatói villamos hálózati csatlakozási, elszámolási fogyasztásmérési) kidolgozását a rendszerterv"

Szóval bonyolultabb épületek esetében szintén "behívható" villamos tervező, de akkor is csak rendszertervet kell készíteni az egyszerű bejelentési kötelezettség esetén. Tehát az ilyen családi házaknál a villanyszerelőre marad a "tervezés". Ezt én sok esetben nem is bánom, most kaptam egy tervet, 1 szintes 120 m2-es családi ház, 72 modulosra tervezett fém elosztószekrény, 6 db Fi-relével. Értem én hogy szelektivitás, meg üzembiztonság, de a tervezőknek sok esetben semmi sem drága. Miért nem egyeztetnek a megrendelői igényekről, és választható legyen hogy egy "alap" tervet készítsenek, ami megfelel a szabványi minimum követelményeknek, vagy egy fullos tervet. Mikor már megvan a kiviteli terv, sajnos a villanyszerelő nem, sokat tehet, hiszen ez alapján lehet dolgozni. Vagy a megrendelő ismét zsebbe nyúl, és fizeti a következő, egyszerűbb tervet. Tanulópénz. Egy ekkora családi házon is, egyszerűsítéssel legalább fél milla spórolható. És nem úgy hogy nem építek be Fi-relét, vagy összetekerem a vezetékeket kötőelem helyett. Tisztelem a tervezőket, de sok esetben úgy érzem, általános-sablonos dolgok alapján rajzolgatnak, némelyik mintha még mindig az MSZ 172-ben élne... 


papo

54 modult keveslem. Pláne ha van egy földkábeles betáp, fővezetéki sorkapoccsal túlfeszvédő, főkapcsoló, firelék, kismegszakitók , tápegység stb...

Gyurmaúr(fi-relé)

Semmiképp nem egy elosztót terveznék, hanem -pláne, ha több melléképület,illetve több szint is van- lenne egy főelosztó és minden melléképület, ill szint esetén 1-1 alelosztó. Ezzel egyrészt rengeteg, kis +metszerű, ámde összességében brutál mennyiségű kábel spórolható meg, másrészt ha bármi grimbusz van, nem kell mondjuk a sötétben mindenen átesve, orra bukva lebaktatni a főelosztóig az érintett kismegszaki visszakapcsolása okán. Másrészt ha van egy főelosztó, ahonnét mondjuk -mert jóval olcsóbb, mint a szokásos Cu kábelek- 5x16mm2-es NAYY-J kábelek mennek az egyes alelosztókig, nos ezáltal kiküszöbölhető a hosszú, kis keresztmetszetű kábeleknél menetrend szerint érkező feszültségesés, ami ugye nem mellékes szempont. Itt az NSZK-ban,ahol eleve 3x63A-es a legtöbb classic emeletes családi kecó betápja, itt tehát így szokták kiépíteni az elosztást, mert ha pl. minden szinten van 1-1 combosabb -pl. hőtárolós villanykályha (min. 15kW), átfolyós villanybojler (21-27kW), mosó, szárító, mosogatógép, egyéb izgi cucc- berendezés, nos ott sokkal jobb, ha nagyobb (16, vagy 25mm2) +metszetű a szinti betáp kábel és az utolsó 10-15 méter, mely a szinti elosztó, illetve a fogyasztó közt van, nos az kap 2,5; 4, netán 6mm2-es keresztmetszetet. Itt egyébként a mérőknél ú.n. nagyteljesítményű kismegszakítók vannak, azaz az E jelűek, de van ahol késes -mondjuk NH 00-ás- a főbizti, sőt még Db, neozed is igen gyakran előfordul, ugyanis az az itteniek véleménye, hogy minél egyszerűbb egy zárlatvédelmi cucc -márpedig egy kiolvadó betétnél nincs egyszerűbb, ebben talán 1etérthetünk?!- ,nos annál biztosabban fogja végezni a dolgát, ha kell.