Alkonykapcsoló probléma

Indította Berescsaba, 2016. december 21., 19:10:19 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Berescsaba

Tisztelt Szakmabeliek!

A következő problémával szembesültem a napokban.Adott két kültéri lámpa, amit egy két vezetékes alkonykapcsoló vezérel.Eredetileg arra kértek fel hogy cseréljem ki a már nem működő kompakt fénycsöves lámpákat ledes izzókra.Mivel elég nagy épületről volt szó, rengeteg eldugott elosztó szekrénnyel, csere idejére kikötöttem az alkonykapcsolót, de ennek ellenére a lámpáknál fázis-nulla között 160 v feszültséget mértem.(Védővezetőt nem vittek a lámpákhoz).Ezután bekötöttem egy új, de ugyanolyan alkonykapcsolót, és megfelelő beállítás után a következőt tapasztaltam.Folyamatos világítás üzemmódban a lámpák világítottak.Automata üzemmódban a lámpák világítottak, de nem kapcsoltak ki.Majd kikapcsolt üzemmódban a lámpák sűrűn villogni kezdtek.

Milyen jelenség lehet a dolgok hátterében, hogy tudom kijavítani?

Előre is köszönök minden segítséget!

Marton

Szia!
Mit értesz azon, hogy két vezetékes alkony kapcsoló? Egy ilyen eszköz esetén minimum három vezetéknek kellene lennie, nulla, fázis, lámpaszál. (esetleg netalán tengeren túli készülék lehet?)
Típusát megtudnál adni, esetleg képek róla. Több információ kellene a segítséghez.

Simon Endre

Esetleg nem két kábeles, mert akkor a lámpák áramellátásában méred a kábelkapacitás álltal leosztott feszültségét. A LED-es fényforrások(!) csinálnak ilyen jelenséget, főleg akkor ha nem kapcsolóüzemű a táplálásuk . Ha az alkonykapcsolónak nem relés kimenetele van az is megviccelhet evvel a meglepivel. A teszt legalább egy párhuzamosan beiktatott hagyományos izzó és akkor mérj.

Marton

Rémlik, hogy találkoztam már ilyen eszközzel (kétvezetékessel). Ilyen jellegű pl. az iparban van közelítés kapcsolóként, hasonlóan kell bekötni mint egy kontaktust, kapcsolót. A fogyasztóval sorba kötve. Ebben nem relé a kapcsoló eszköz hanem egy félvezető, triac. Az elektronika az ezen eső maradék feszültségről működik.
A problémát a nagyon kis áramú LED terhelés okozhatja, tesztelni izzó terheléssel kellene, ekkor  hogyan működik?
Esetleg megoldás lehet egy izzót is alkalmazni a terhelések között.

Berescsaba

Nem, semmi más nincs ott, mint két szál vezeték...Egy kapcsoló direkt, és egy lámpaszál.A fényforrások eredetileg nem ledesek voltak, én telepítettem most olyanokat.A 160 volt feszültséget a lámpatesteknél mértem, izzó nélkül, fázis nulla között.

nyaki

Létezik két vezetékes alkonykapcsoló, de nagyon ritka. Úgy működik, mint az elektronikus gyújtókészülék (pl. EFS 120, EFS 600).  Működésének feltétele, hogy a fáziskörbe kötött, a kapcsoló számára megfelelő előtéten, kellően nagyságú feszültség essen, mintegy feszültségosztót képezve az elektronikával. Legtöbbjükben Greatz-hidat és az egyenirányított hídágba kötött tirisztoros elektronikát használnak.
Csaba problémájára visszatérve:
A 2 vezetékes alkonykapcsolót vagy a fázisba vagy nulla vezetőbe is be lehet építeni. A kérdéséből nem derült egyértelműen, hogy a 160V-ot hol és mely vezetékek között mérte. Annyi viszont biztos, hogy az ilyen alkonykapcsoló által átengedett maradék/ nyugalmi áram okozta feszültség esést mérhette.
Mivel ezen kapcsolófajtának mindenképpen jelentősebb feszültséget ejtő előtétre van szüksége a helyes működéshez és beállítási lehetőségek hiánya esetén pedig meghatározott előtétet kell használni, az alacsony áramú LED-es fényforrás nem lesz megfelelő. LED esetén a meglévő kapcsoló helyett ki kellene alakítani a hagyományosnak mondható 3 vezetékes megoldást, hogy az elektronika fix feszültséget kaphasson, függetlenül a terheléstől.

Berescsaba

Értem.Sajnos a mért 160 V feszültségnek nem lehet köze az alkonykapcsolóhoz.Ezt a feszültséget ugyanis a lámpáknál mértem kicsavart izzónál, úgy, hogy az alkonykapcsoló ki volt kötve, fázis és lámpaszál között nem lehetett kapcsolat.Vagyis a lámpáknál mindenhogy 0 voltot kellett volna mérnem.Egyébként a kapcsoló jelenleg is kapható boltban, Kopp gyártmány.

Marton

Multiméteres méréssel nem kapunk korrekt értéket a vezetékek kapacitív "áthallása" miatt, meg a műszer nagy, belső ellenállása miatt is. Meg kell terhelni valamivel, pl. egy izzóval, és akkor kell mérni multiméterrel.

Berescsaba

Vezetékek kapacitív áthallása alatt a más, párhuzamosan futó áram alatt lévő vezetékek által gerjesztett feszültséget érted?Lehetséges, hogy így 160 v alakul ki az adott vezetékekben?És végül okozhatja-e ez a jelenség az alkonykapcsoló hibás működését?

Simon Endre

A tárgyalt kétvezetékes eszköz nem "feszültséggel" működik hanem árammal, ami folyamatosan fennáll (figyelő állapotban is,) értéke a névleges terhelés áramának közelében sincs (szaturációs áram,) de a belső kapacitással rendelkező, és így gyűjtögető életmódot folytató soros fogyasztókban szakaszos üzemet idéz elő. Ha az eszközt párhuzamosan kötnéd a hálózatra és aktiválódna  tönkremenne, esetleg a belső védő bíztosíték kukába küldené, ha az beöntött és nem cserélhető. Nyaki javaslata esetén bekövetkezhet relés (kapcsolós) sorosításnál a megbízhatatlan üzem, amennyiben a mágnestekercs árama a szaturációs áram közelében van, mivel a 230 V AC tekercsek néhány mA-rel üzemelnek.