Túlfeszültség védelem

Indította lackó, 2011. november 14., 23:02:13 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

istvan01

Idézetet írta: toma3757 Dátum 2020. január 29., 11:00:12 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Megtaláltam ezt a régi témát és pont ide illő kérdésem lenne.
Jelenleg,otthon (családi ház) nincs semmilyen túlfeszültség védelem, se villámhárító. Szeretném valamilyen módon megvalósítani/megvalósítattatni és ehhez szeretnék előzetes információt gyűjteni. A ház egy előszó szekrénnyel rendelkezik, nincs több kialakitott alelosztó. Émász területén helyezkedik el, sajnos nem tudom milyen villamos rendszerrel. T1+T2 kombinált megoldásokat nézegettem de az lenne a kérdésem igazából, hogy önállóan a T2 elég lenne e. Aljzatokba ahova kritikus eszköz van bedugva menne még T3 védelem is. Illetve azt, hogy milyen márkát ajánlanátok? Mi az ami "elég", hiszen az árak a csillagos égig terjednek.
Én konkrétan ezt néztem ki Legrand 412253 T1+T2 védelemnek.
Válaszokat előre is köszönöm.
elsőnek, ha még ezt nem tanulmányoztad.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwiz7fnJjKnnAhWDlIsKHRERApkQFjAAegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fobo.hu%2Fmedia%2FTBS_hu.pdf&usg=AOvVaw1DaNaIZpkIgTYxeCb6_d_6

Érdemes a Dehn, OBO elérhető túlfeszültség kialakítási ajánlásait átnyálazni.
A Dehn és Pröpster szinte csak villám és túlfeszültségben utazik, az OBOnak is teljes a kínálata ebben, de OBO egyéb villamosság téren is széles a spektrumú. Persze van még Schneider, Legrand, mixvillnél megjelent a Raycap túlfeszvédő családja. De ha nem kell nagyon speciális akkor a Tracon-nak is vannak kellemes áron túlfesz levezetői. Nekem valahogy a Weidmüller és Phönix nem szimpatikus ezen a területen.

Aztán röviden, amit én ehhez:
Árammérő szekrénybe mért ágon jó amit megjelöltél Legrand háromfázisú, aminek van 8kA (10/350us) villám impulzus képessége is. Valójában a villám impulzus levezetés akkor indokolt inkább, ha van az épületeden külső villám védelem, de akkor viszont ennél egy mérettel nagyobb, fázisonként 12,5kA-es.
Az árammérő szekrénytől 5m vagy nagyobb vezeték távolságban ha van lakáselosztó, akkor oda T2-est kell berakni, a T3-asok értelem szerűen a konnektorokba a kényesebb elektronikás készülékek elé.
Fontos, a levezetőknél be kell tartani a koordinációt, ami a ménkű megjelenésekor feszültségben, időben és áramban elosztja a feladatot úgy hogy az vigye a nagyobb energiát, ami erre van felkészülve, a maradékból kapnak kisebb löketet a belső T2, T3 levezetők is. Egy gyártótól sorba szedni a T1, T2, T3 fokozatokat a koordináció biztosabb. Aztán érdemes a TV-koax, telefon, kapucsengő, házi router-ethernet kábelekre is gondolni akkor ha ezek 5m-nél hosszabban futnak, mert itt is tud ám pusztítani a nem direkt, 500m-es körzetben megjelenő villám.
Még egy nagyon fontos ehhez, védővezetők, földelés jó állapota és esetleg szabályos EPH, központi földelősínnel.

toma3757

Idézetet írta: istvan01 Dátum 2020. január 29., 16:49:02 DÉLUTÁN
Idézetet írta: toma3757 Dátum 2020. január 29., 11:00:12 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Megtaláltam ezt a régi témát és pont ide illő kérdésem lenne.
Jelenleg,otthon (családi ház) nincs semmilyen túlfeszültség védelem, se villámhárító. Szeretném valamilyen módon megvalósítani/megvalósítattatni és ehhez szeretnék előzetes információt gyűjteni. A ház egy előszó szekrénnyel rendelkezik, nincs több kialakitott alelosztó. Émász területén helyezkedik el, sajnos nem tudom milyen villamos rendszerrel. T1+T2 kombinált megoldásokat nézegettem de az lenne a kérdésem igazából, hogy önállóan a T2 elég lenne e. Aljzatokba ahova kritikus eszköz van bedugva menne még T3 védelem is. Illetve azt, hogy milyen márkát ajánlanátok? Mi az ami "elég", hiszen az árak a csillagos égig terjednek.
Én konkrétan ezt néztem ki Legrand 412253 T1+T2 védelemnek.
Válaszokat előre is köszönöm.
elsőnek, ha még ezt nem tanulmányoztad.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwiz7fnJjKnnAhWDlIsKHRERApkQFjAAegQIARAB&url=https%3A%2F%2Fobo.hu%2Fmedia%2FTBS_hu.pdf&usg=AOvVaw1DaNaIZpkIgTYxeCb6_d_6

Érdemes a Dehn, OBO elérhető túlfeszültség kialakítási ajánlásait átnyálazni.
A Dehn és Pröpster szinte csak villám és túlfeszültségben utazik, az OBOnak is teljes a kínálata ebben, de OBO egyéb villamosság téren is széles a spektrumú. Persze van még Schneider, Legrand, mixvillnél megjelent a Raycap túlfeszvédő családja. De ha nem kell nagyon speciális akkor a Tracon-nak is vannak kellemes áron túlfesz levezetői. Nekem valahogy a Weidmüller és Phönix nem szimpatikus ezen a területen.

Aztán röviden, amit én ehhez:
Árammérő szekrénybe mért ágon jó amit megjelöltél Legrand háromfázisú, aminek van 8kA (10/350us) villám impulzus képessége is. Valójában a villám impulzus levezetés akkor indokolt inkább, ha van az épületeden külső villám védelem, de akkor viszont ennél egy mérettel nagyobb, fázisonként 12,5kA-es.
Az árammérő szekrénytől 5m vagy nagyobb vezeték távolságban ha van lakáselosztó, akkor oda T2-est kell berakni, a T3-asok értelem szerűen a konnektorokba a kényesebb elektronikás készülékek elé.
Fontos, a levezetőknél be kell tartani a koordinációt, ami a ménkű megjelenésekor feszültségben, időben és áramban elosztja a feladatot úgy hogy az vigye a nagyobb energiát, ami erre van felkészülve, a maradékból kapnak kisebb löketet a belső T2, T3 levezetők is. Egy gyártótól sorba szedni a T1, T2, T3 fokozatokat a koordináció biztosabb. Aztán érdemes a TV-koax, telefon, kapucsengő, házi router-ethernet kábelekre is gondolni akkor ha ezek 5m-nél hosszabban futnak, mert itt is tud ám pusztítani a nem direkt, 500m-es körzetben megjelenő villám.
Még egy nagyon fontos ehhez, védővezetők, földelés jó állapota és esetleg szabályos EPH, központi földelősínnel.

Köszi a válaszod!
Találkoztam a linken szereplő segédlettel - számomra az F melléklet lenne az érdekes viszont nincsenek kiépítve a 3. beépítési pontnak megfelelő elosztók szóval az egyetlen beépítési hely a fogyasztásmérő óra szekrényében van.
Ergó ha jól értelmezem, számomra mindenképpen a T1+T2 kell? Elég a fogyasztásmérő óra szekrényében egyet elhelyezni T1+T2-ből és utána már csak a T3-at a konnektorokba(ahova szükséges)?
Nincs az épületen külső villámvédelem, szóval ez a 8kA nagyságrend megfelelő lenne?
Telefon,TV,internet optikán jön be, szóval elméletileg az számomra nem mérvadó egyenlőre. Bár van egy powerline adapter párom, ami már okozhat gondot ezen a területen.

Sztrogoff

Az elfogadott elmélet szerint ez a három úgy működik, hogy az utolsó indítja a középsőt, az meg az elsőt.
Így aztán T1-T2 jelentős túlfeszültséget enged be a házba.

toma3757

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. január 30., 21:26:03 DÉLUTÁN
Az elfogadott elmélet szerint ez a három úgy működik, hogy az utolsó indítja a középsőt, az meg az elsőt.
Így aztán T1-T2 jelentős túlfeszültséget enged be a házba.

Azaz, ha jól választok T3-at, akkor igazából jól tud működni a T1+T2 egybeépített változat is, jól értem?

Sztrogoff

Még sosem voltam nyári zivataros időszakban védett készülék, meg villámcsapás sem, villamos laborvezető sem, de alighanem azért az egy gyár termékei jobban ki vannak próbálva, mint rendszer, mint bármi más, ami a boltban kapható.

istvan01

Idézetet írta: toma3757 Dátum 2020. január 30., 22:15:06 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2020. január 30., 21:26:03 DÉLUTÁN
Az elfogadott elmélet szerint ez a három úgy működik, hogy az utolsó indítja a középsőt, az meg az elsőt.
Így aztán T1-T2 jelentős túlfeszültséget enged be a házba.

Azaz, ha jól választok T3-at, akkor igazából jól tud működni a T1+T2 egybeépített változat is, jól értem?
"A jól tud működni" meghatározás a túlfesz védelemben sem alkalmas jellemzés. Sokkal inkább ahogy a villámvédelemnél már megszokott, egy kockázati szinten a kár bekövetkezési valószínűség csökken.
A T1+T2 kombinált levezető után elhanyagolható a T2 levezető, ami  lakáselosztó dobozokba, kalapsínesen szerelhető változat szokott lenn, akkor ha 5m max 10m vezeték távolságban ott a T3-as finom védő eszköz. Ebben az esetben viszont mégis csak számítani kell arra, hogy ami energiát a T2 vitt volna le, az megoszlik a T1+T2 kombi és T3 finom védő között. Az arány a kettő között mi lesz, az kiszámíthatatlan.
A gyakori szerelés szerinti felfűzött egymás utáni schuko aljazatokba az 5-10m ismétlődik, ezért akkor is érdemes a dugaljakba bedugni egy T3-ast, ha éppen arra nincs rádugva egyetlen fogyasztó sem. Azt nem tudom, ha a T1+T2 és az első schuko aljzat között 10m-nél nagyobb a vezeték hossz, ekkor mit és hogyan kellene építeni? Következő kényes pont, a lakás elosztó nélküli világítási áramkör, mert ott nehezebb oda barkácsolni csilláronként egy-egy T3-as eszközt.

Érdemes a Dehn kiválasztási segédjét is módszertani szempontból átnézni, a családi és társasházra vonatkozót főleg.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwjQnby-pa3nAhXl0aYKHZj7Cl4QFjAAegQIAxAB&url=https%3A%2F%2Fwww.dehn.hu%2Fsites%2Fdefault%2Ffiles%2Fmedia%2Ffiles%2Fds649_d_1113-hu-web.pdf&usg=AOvVaw3M89BVMRJJT6bWqJrxta34

Zotyazotya

Sziasztok!  Lenne egy olyan kérdésem hogy van egy túlfeszültség levezetőm ( cpt psc-25/230)T1+T2-es   amin két darab fázis  es egy nulla bekotési lehetőség van  és így nem vagyok biztos a bekötessel, mert eddig csak olyat kötöttem be amin 1 fázis  1 nulla es 1 főld  bekötési lehetőség volt. Nekem csak a földelés hianya zavar, vagy a nullat a penre kellene Esetleg rákötni?  Válaszokat elöre is köszönöm.  Ha  valamit rosszul irtam elnézest kérek elöre is, szép napot.

nyaki

Üdv!
Mivel 25kA/230V van ráírva, így biztos vagyok abban, hogy a két külön fázisnak vélt bemenet ugyanazon potenciálon van és műszerrel mérve összecsengenek, azaz 1 fázisú tápláláshoz való.

nyaki

Up-nél milyen érték van? Ha 1,2-1,5kV közötti, akkor nagy eséllyel VDR-es típus és tényleg az L-N közé kötendő.

Zotyazotya

Szia. Igen az up 1.5 kv és műszerrel mérve összecsengenek, köszönöm a gyors válaszod .