Villanytűzhely bekötése - probléma

Indította troszti, 2015. december 31., 09:34:18 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

troszti

Sziasztok!

Új vagyok még, így ha rossz helyen kérdezek, nézzétek nekem el :-)


Segítséget szeretnék kérni villanytűzhely bekötésében. Adott egy panellakás, egy régi, kb. 30 éves, 3 főzőlapos villanytűzhely. Mikor beköltöztünk, a villanytűzhely sűtő része nem működött. Próbáltunk keresni szakembert, aki megnézné, és esetleg megjavítaná, de a környéken senkit nem találtunk. Vettünk egy szintén három főzőlapos, hagyományos villanytűzhelyet. Tegnap este kötöttem be, azonban a sűtő része ennek se működik. A bekötés az előző mintájára, és az új tűzhely kézikönyve alapján történt. A falból 3 fázisú vezeték jön (csodás módon mind az 5 vezeték fehér).

Van valami ötletetek, hogy mi lehet a gond?

Előre is köszönöm,
Troszti

Tret

Egyértelműen azonosítani kell,hogy az egyforma színű vezetékek közül melyik micsoda.Vagyis meg kell állapítani melyek a fázis vezetők
(és hogy aktívak-e)illetve hogy melyik vezeték a nulla és melyik a védővezető.Ezek után ajánlatos csak bekötni valamit.Esetleg ha egy képet felraksz a készülék kapocspontjáról lehet hogy látunk rajta valamit. :)

Marton

IdézVan valami ötletetek, hogy mi lehet a gond?
Ha az újabb tűzhelynél is ugyan az a jelenség, akkor a betáplálással lehet a gond és nem pedig a készülékkel. Valószínűen az egyik fázis hiányzik a tűzhely betáplálásánál (már ha tényleg három fázisú a betáplálás). Ezt szakember egyszerű "lámpázásos" feszültség vizsgálattal el tudja dönteni.  Felfele álló kisautomata biztosíték ellenére az mégis lehet hibás, nem ad át.
Ha Diazed olvadó biztosítékkal van biztosítva, a helyén lévő kiolvadást jelző színes jelzőtárcsa ellenére az kiolvadt lehet, tehát szintén nem ad át, meg kellene csere-belélni őket ha egyforma értékűek.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ti értitek ezt a "mind az 5 vezeték fehér" című megállapítást?? Nem véletlen MM Fal vezetékekről beszélünk, melyek kívülről -legábbis a Cu vezetősek- mind fehérek, de a belbecs más színes?? Ha nem, akkor sorry a kérdezőtől és részvétem a fullos villanyászati melóért, mely a kecójában található! Mindenképp javallok egy "lázmérőzést", azaz egy digitális fáziskeresőzést, hogy tényleg megvan-é az a 3 fázis,sőt akár piros Led-es feszmérőzés sem ártana, hogy valóban de facto 3 fázis-e az a 3 db fázis, tehát van-é 400V az egyes L-ek közt... A hurokimpi mérést már nem is említem, de lehet, hogy azt is célszerű lenne nézni, nehogy a csak de jure ott lévő PE vezető egy éles helyzetben de facto lókukit érjen, szalmaegérrel megbolondítva, oszt "anya" eljárja a kánkánt, vagy épp te, kedves troszti... :'(
Hajrá, csak okosan, ügyesen!!!  ;) ;D 

980POWER

Nahát pont ezen gondolkodtam honnét vették ezt a nem túl gyakori színű vezetéket, de kábelként már értem, Gyurmaúr(fi-relé) a fején találttá a szeget.
A kérdező elég laikus, amit nem sértésnek szánom de ha nem lenne az biztosan megnézte volna egy fázisceruzával hogy az 5 vezetékből hánynál jelez a fázisceruza (tájékoztató jellegű) lehet, hogy mind a 3-nál jelez aminél kellene, de attól még nem biztos, hogy megfelelő feszültség van benne. Csak óvatosan, nehogy baj legyen, a működés másodlagos dolog ezt megelőzi a biztonság!

troszti

Jól látjátok, laikus vagyok, ezért is kértem egy kis segítséget. Megnéztem, a 3 fázisból 1 hiányzik. Így már eldőlt, hogy jobb ha szakembert hívok :)

Egyébként megpucoltam kicsit a kábeleket, hogy majd a külső fehér borítás alatt "más lesz a belbecs", csak hogy Gyurmaúr(fi-relé)-t idézzem.

Simon Endre

Györi (Kievi) panelnél a garzonok "gáztilalom" miatt 3f villnytűzhelyekkel lettel ellátva. Nem túl gyakran előfordul hogy lakásfelújítás után ezeknek a lakásoknak eltűnik egyik-másik fázisa, igy a villanytűzhely is érzékenyen érintett lehet ebben. A jellemző hiba a nappali parkettázása miatt a nem ragasztott vagy nem a parketthez kötődő szegélylécezésnél a szegélytartó műanyag tiplizésénél "elfúródik" a fal tövében vezetett tápkábel. Erről a szerelésmódról álltalában nincs tudomása sem a tulajnak sem a parkettázó mesternek és még akkor sem esik le' ha a fúrás közben tűnik el a "villany" és pattogás szikrázás közben műanyag és alumínium darabokat hoz ki a fúró. Ha leleményes a mester (elkövető) csak be-visszaköltözésnél válik ismerté a hiba. Szerencsétlen esetben, nulla vagy PE szakadásnál károk bekövetkezte és életveszély is fennállhat. Az a baj, hogy ez a nyomvonal más lakásán is átvezetve és ehhez néha a "Bőmbácsi" is kell, no és a házisárkányok átkai és szövege is jár, ugyanis a villanyos szaki -Megint szétveri a lakást.....- mert ugye a falat ki kell vésni.