Helyes keresztmetszet választása

Indította nova, 2011. október 03., 21:19:47 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Tudom az "uniós szabványok"-at kell alkalmazni /akár milyen rosszak is ;)/, a véleményem korábban is az volt, most is az, hogy a Magyar Szabványok jobbak voltak.
Ha az MSZ 13207 szerint végzed a számítást, nem hiszem, hogy tévedsz. Ha az az NYY-J 4x95 mm2-es kábel (levegőben) "elbírt" 295 A x 0,8 = 236 A-t a "mi időnkben", akkor szerintem most is. :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Jó- jó, de azért vannak ottan szép számmal egyéb fontos tényezők is, mint pl a helyiség(ek) átlag hőmérséklete, melyeken a kábel (s az azt tartó tálca) keresztül halad, továbbá a tálcán még fellelhető egyéb kábelek száma, azon belül terhelt ereinek száma és persze a legfontosabb; az inkriminált kábel hossza!

JUVILL


OK! Ez igaz. De szerintem itt, és most az volt a kérdés, hogy terhelhetőség levegőben.
Nincs párhuzamosan futó kábel, érintkező kábel, távolság... ;)

BRUT

Üdv. mindenkinek !

A vezetékek keresztmetszetével kapcsolatos kérdés.
Adott egy eset ahol 2 darab 3 fázisu dugalj van telepitve. Egy elág dobozban történt a párhuzamos kötés. A vezetékek 5X2,5nmm keresztmetszetüek. Ez az áramkör 3X 16A B kismegszakitókkal van biztositva.
Tehát akkor ide max 3 Kw os terhelés megengedett dugaljanként? azaz 6kW öszesen.

Marton

A 3x16A 400V-on számításom szerint kb. 10kW a cos fi érték függvényében.
Ha csak az egyik dugalj van terhelve, akkor ott a számítások szerint tehát 10kW-os terhelés lehet rajta.
Amennyiben egyidejüleg mindkét (tehát párhuzamos) dugalj terhelve van, akkor 5-5kW-al terhelhető, vagy egyikben kevesebb miközben a másikban több lehet a terhelés.
Lényeg, a 2,5mm2 kábel 16A-el biztosítható.

BRUT

Köszönöm Márton !

Mind két dugaljba 3 kw os fütötest van elölátva. Tehát a terhelés rendben van. A kérdés,hogy az ,hogy milyen elág dobozt célszerü használni ilyen 3 fazisu terhelésnél? Itt a kötés tipusára gondolok,mert  jelenleg egy 100X100 as müanyag elág dobozban van az elkötés,a vezetékek összesodorásával,ráadásul még egy masik áramkör 1 fázisu dugalja is tt van leágaztatva,ebben a dobozban.

Szintén a fö biztositék szekrény megtáplálása egy toldott vezetéken keresztül történik. Ez már a mért vonal. 4X 4nmm es . Itt is a vezetékek egy 100X100 as dobozban  összesodorva,majd a végei leforrasztva,és minden kötés félbehajtva,majd szig szalaggal szigetelve. A vezetékek közé prespán van helyezve,hogy ne érintkézzenek.
Mi lenne a jobb megoldás,bár látszólag a kötés jo mert melegedés semmi nyoma nem látható.

Marton

Idézetet írta: BRUT Dátum 2015. július 30., 19:42:08 DÉLUTÁN
Itt a kötés tipusára gondolok,mert  jelenleg egy 100X100 as müanyag elág dobozban van az elkötés,a vezetékek összesodorásával,ráadásul még egy masik áramkör 1 fázisu dugalja is tt van leágaztatva,ebben a dobozban.
A sodrott forrasztott kötés nem szabványos, ez korábbi más fórumtémákban kitárgyalva lett.
Tehát valamilyen szabványos kötőelemet kellene használni. Sorkapcsot vagy ruggós (Wago) kötőelemet. Vezeték ér típusának megfelelőt, azaz tömör vagy sodrott vezetőről van-e szó.
A 100x100-as doboz elég lehet, attól függően is, hogy milyen ill. mekkora a kötőelem. De nem hátrány ha van a dobozban elegendő hely a hosszabb vezeték végekkel kötött kötésnek.

NagyPS

Brut most engem "felakasztanak", ha van infra hőmérőd és megnézed a kötéseket vele és a környezettel megegyezik akkor nincs gond.

BRUT

Tisztában vagyok az összesodrott vezetékek nem szabályosak.
Most csak az a kérdés,h megbontsam e vagy maradjon.
Tömör vezetékröl van szó. Masik kérdés,hogy a 3 fazisu vezetékeket lehet leágaztatni dobozban? Mit tegyek a mésik ármkör 1 fazisu dugalj leágazással,mert az is a 100X100 as dobozban van.Maradhat ott?
Az 5X 2,5 nmm es vezeték 16A kismegszakitóval védve van. De igazábol nem szoktunk 3 fázisu dugaljakat leágaztatni.
Nagyobb teljesitménynél nem használtam eddig Wago sorkapcsot.

A másik fontos kérdés a Betáp vezeték toldása. Ott mégis milyen kötést javasoltok? Mert gondolom ott a Wago biztosan nem elég. nekem valahogy oda már nem megy. Tehát egy komolyabb sorkapos megfelelö dobozban.
Mit ildomos kábel toldásnál használni?? Mit használnak a nagyok?
Köszönöm a válaszokat.

Gyurmaúr(fi-relé)

Tisztelettel kérdezném, hogy milyen hosszú zusammen az a 5X2.5-ös MT,vagy MBCu, mert az biza nagygyon nem mellékes kérdés!! Alapvetően jó a B16A-es biztosítás, feltéve, hogy nem hosszabb a kábel 15 méternél...