Földelés panelban

Indította sadam89, 2015. augusztus 23., 20:41:52 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

sadam89

Sziasztok!

Egy 80-as évekbeli panellakást szeretnék felújítani, és mindenképp be szeretném tenni az EV-relét. Viszont nincs földelés felvezetve a lakáshoz, mindössze annyi, hogy a biztosítéktáblában a hálózat bejövői nullázva vannak. Bejövő föld tehát sehol.
Azt megtehetem, hogy a lakásban keresek egy fűtés csövet, és azon kialakítok EPH-t, majd bekötöm, és leválasztom a nulláról a földet, betéve egy EV relét??? A fűtéscsövet csak leföldelték az alagsorban, nem ? Vagy előbb azt is meg kellene nézni?

980POWER

A fűtéscső erre nem alkalmas sőt semmilyen közmű csőhálózata sem. Feljön egy fázis és egy PEN, a PEN-t kell szétt választani és a Nullát illetve a fázist átvezetni a EV relén. Persze alapja hogy a PEN vezető 10mm2 réz vagy 16mm2 alumínium legyen, ami szerintem nem áll fen, tehát akkor egy védővezetőt kell a fő elosztótól felvezetni, a fázis vezetővel megegyező keresztmetszetűt.

sadam89

felvezetném én a védővezetőt a főelosztóból, de sztem a lakás tulaj megőrülne ha azt is még ki kéne fizetni, közös képviselőt sem ismerjük, és másnak sincs felszálló védőföldje a folyosói kapcsolószekrényt látva. Akárhogy nézem akapcsolószekrényt nincs felszálló védőföld vezeték, amire rá lehetne kötni a lakást...

10.-re felvinni a védővezetőt 16-os rézből nem olcsó, más megoldás nincs ???

980POWER

Mekkorán jön a PEN vagy a fázis? Nem biztos, hogy fel kell vinni,  ha elég a PEN szétválasztása. (Hány amper van?)

sadam89

Ha jol láttam 10-es, vagy 16-os ALU jön be PEN-ként, meg egy 16A ó-es fázis, és semmi más, még a folyosói elosztóban is kerestem védőföldet, de sehol :(

mindenképp kellene Fi relé, de így nem tudom megoldani, van ötleted???

jelenlegi helyzet a képen


980POWER

Ezek szerint, ha így van bekötve  minden bizonnyal 16mm2 alu a bejövő, tehát megfelelő. A rajz egy picit hibádzik, a feljövő kék az nem N hanem PEN (védővezetővel egyesített nulla vezető) A PE a fontosabb védelem szempontjából, tehát a zöldell jelölt sínbe kellene becsatlakoznia és úgy át a kékkel jelölt nulla sínbe. Gondolom új elosztót is terveztek tenni, én most nem rajzolok, de van egy korábbi rajzom, amit feltöltök, remélem el igazodsz rajt. (van rajt egy földelő vezető és a szonda jele azt nem kell figyelembe venni)

Üzenet összefûzve: 2015. augusztus 23., 23:06:34 DÉLUTÁN

Bocs, rosszat töltöttem fel a második az igazi  :o

sadam89


980POWER

Nagyon szívesen, remélem ténylegesen is tudtam segítséget nyújtani. A rajzomon a "villanyóra" egyébként fogyasztásmérő névre hallgat (-na).  :P

sadam89

Megcsináltam, de a Fi-relé nem kapcsolódik le a Nulla és föld összeérintésénél.
Vki azt mondta nekem, nem is fog lekapcsolódni, ha nem kötök egy EPH-t valahova, amire csak a fütés cső jöhet szóba, mert máshol nincs csatlakozás a lakásban.

Fi előtt össze van kötve a föld és a nulla, utána már nincs. mivel ugye csak PEN jön be a lakásba (megéztem a fütéscső és a nulla között kontaktus van)

Fecó

A  nulla és föld összeérintésénél, terhelés nélkül nem is biztos hogy le fog kapcsolódni. Kell terhelőáram is, ami egy része a védővezetőn folyik majd vissza, így borítva fel az egyensúlyt a FI relében, előidézve a kioldást.