Túlfesz levezető és két Fi relé

Indította mattty, 2017. augusztus 25., 18:31:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

mattty

Sziasztok,

Én egy olyan telken lakom ahol a hátsó (utcafrontól távolabbi) ház az enyém. A villanyóra és a főkapcsoló az utcához közelebb eső házon található. Onnan elágazik a vezeték, melyből a főkábel hátulra jön kb 30 métert hosszan a lakásomban lévő kismegszakító szekrényig egy másik vezeték pedig egy kismegszakítón keresztül (a főkapcsoló alatt) a kapumotorhoz. A kapumotor a főkapcsolóhoz van közel, nem a hátsó házhoz.

Szerettem volna túlfeszültség levezetőt használni. Számomra logikusnak tűnt volna hogy a főkapcsolóhoz rakjam a túlfesz levezetőt, mert ott védte volna a kapu motort is és a 30m-el hátrább lévő házat is. Az egyik ismerősöm azt javasolta, hogy inkább a házba rakjam, mert úgy nagyobb biztonságban lesznek a házban lévő értékesebb elektronikai termékek. Igaz, hogy a motor nem lesz védve.

A házban viszont van két fi relém, egy a belső dolgoknak, egy pedig egyetlen kültéri konnektornak (nyári medence vízforgatáshoz, karácsonyi fényeknek, stb). A túfesz védőt úgy kötöttem be, hogy minkét fi relé elé helyeztem.
(Tehát a házba bejövő fázis és null 3 fele van ágaztatva, egy megy a tulfesz levezetőbe, kettő pedig a két fi relébe).

De aztán arra gondoltam, hogyha a belső fi relé le lenne kapcsolva, akkor nem lenne összekötve a belső hálózat a túlfesz levezetővel. Hallottam hogy villámlás esetén úgy is indukálódhat feszültség a vezetékekben, hogy nem a szolgáltató felől jön a löket. Ez ellen akkor nem védene a túlfesz levezető.

Vajon jobb lenne-e ha a túlfesz levezető a belső fi relé után lenne kötve, ezáltal a fi relé lekapcsolása után is össze lenne kötve a beltéri tárgyakkal. Igaz hogy akkor már a kültéri fi relé felé lenne megszakítva.

Ti mit gondolotok, hogyan hogyan kellene a túlfesz levezetőt bekötni szakszerűen, hogy a lehető legtöbb kört védje?

Köszönöm a válaszokat előre!

mattty

Elfelejtettem leirni, hogy 1 fázisom van és a házon belül már csak 2 egység széles hely volt a kismegszakítós szekrényben.
Egy mabiszos leírás alapján:
http://obo.hu/downloads/MABISZ_OBO_V2.pdf
Az én házam "H" melléklet / kategóriába tartozik mert nincs villámhárítóm és kihelyezett a villanyóra.

Emiatt választottam egy OBO V50-B+C/1+NPE (5093522) túlfesz levezetőt. Ami a korábban említett módon lett beszerelve. Mit gondoltok arról, hogy jól lett-e, jó helyre beszerelve?

Válaszokat továbbra is köszönöm.