F7 Omron

Indította BB80, 2014. szeptember 01., 13:42:25 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

BB80

Sziasztok fórumozók.
Segítséget szeretnék kérni nem vagyok nagyon jártas a frekvenciaváltók terén.
Tegnap egy 4kw-os elszívó ventilátort keletvonal bekötnöm F7-es omron frekiváltóval úgy , hogy 30Hz-en forogjon.
Be is kötöttem mindent ahogy kell, a quick menüben beállítottam mindent amit jónak láttam fel-le futási időt a motor teljesítményt stb.
Megnyomtam a start gombon és szépen felfutott a frekiváltó 30Hz-re, de a frekiváltó azt írta áramfelvéterre, hogy 22,5 Amper, és valószínű, hogy annyi lehetett mert egy kicsit meleg is lett a motor.
Kikötöttem a motort és simán kapcsolóval kipróbáltam rámértem lakatfogóval 3,2 ampert vett fel.
Mit nem vagy nem jól állíthattam be a ferekiváltón ?

Üdv:BB80

Marton

BB80!

A F7 frekvenciaváltó túlzás egy ventilátor szabályozásához. Ez volt kéznél? Előzmények, előélet?
Mindenesetre sokkal több adatra volna szükség a segítéshez. Motor adatai (feszültség, Y/D, áram, fordulatszám, névl. frekvencia), frekiváltó pontos típusa. Frekiváltó megváltoztatott paraméter értékek a gyári értékhez képest?
Gyári alapparaméterek esetén mit csinál (50Hz-en)?
Bekötési rajz közlése sem volna hátrány. Motor Y vagy D kötésű?

BB80

Szia Marton.
Igen az volt csak kéznél, lett volna még egy danfoss de az csak 2,5 kw-os.
Mondjuk ez egy kicsit túlzás a frekiváltó, mert 15kw-os de nem volt más.
Csak egy pár napik szerettük volna használni tesztelés szempontjából, és ha megfelelne akkor lenne vásárolva megfelelő frekvenciaváltó.
Frekiváltó pontos típusa: CIMR-F7Z4015
A villanymotor: 400 voltos, 4kw-os, Y kapcsolású, adattáblája 7,5 ampert ír, 50Hz, fordulata 2870.

Marton

BB80!
Minden esetre érdekes a jelenség, ilyennel még nem találkoztam.
Van-e hozzá gépkönyved? Nálam angol nyelvű van. Olvasgattam, nem éppen ismerem az angol nyelvtant, talán az "A1-02" paraméter megváltoztatásával kellene próbálkozni. V/f szabályozás.
Előzőleg más célra volt már használva ez a frekiváltó, először is gyári alap beállítást kellene visszaállítani. Onnént elindulni a kívánt beállításokat elvégezni.
Anno amikor ezzel a típussal "problémánk" volt, az Omron munkatársát hívtuk fel.

Szirty

Üdv BB80!

Idézetet írta: BB80 Dátum 2014. szeptember 01., 13:42:25 DÉLUTÁN
Megnyomtam a start gombon és szépen felfutott a frekiváltó 30Hz-re, de a frekiváltó azt írta áramfelvéterre, hogy 22,5 Amper, és valószínű, hogy annyi lehetett mert egy kicsit meleg is lett a motor.

Én is csak azt tudom erre írni amit marton kolléga.
Kevés az információ.
Kellene a pontos motor adat és bekötés.
Ha nem új a készülék én is mindenképpen egy alapbeállítást javaslok, mindig abból érdemes kiindulni, mert használt készüléknél ki tudja mit hova állítottak.

A túl nagy áramfelvételt több dolog indokolhatja:
- A motornak nem megfelelő V/f pattern használata.
- Túl gyors rámpa, túl nagy terhelés, túl nagy lendítő tömeg

Az 1. esethez én megnézném hogy amikor 50Hz-re van állítva akkor a frekiváltó mit ír ki motorfeszültségnek.
Ventilátornak négyzetes nyomaték a nyerő egyébként, de a normál konstans nyomaték beállítással is mennie kellene.

BB80

Szia Marton,
Igen van gépkönyvem és sajnos nekem sem azaz erősségem az angol :-[ .
Holnap éjszakára megyek dolgozni és megnézem az a paramétert amit írtál, ha lesz rá időm.
A frekvenciaváltó itthon lett vásárolva, de egy amerikai keverőgépet működtetett, nem sokszor használták szinte tiszta új, és ezzel jól működött.Valahol itt lesz a bökkenő, hogy arra van beállítva és én nem mindet állítottam be erre a villanymotorra amit akarok vele üzemeltetni.

Szia Szirty,
A villanymotor: 400 voltos, 4kw-os, Y kapcsolású, adattáblája 7,5 ampert ír, 50Hz, fordulata 2870.
Feltudnál világosítani mi az a V/f pattern használata.
A ventilátor lapátok kicsik és alumíniumból vannak, nagyon könnyű megmozdítani.
 

Marton

BB80!
Próbálok most én válaszolni a Szirtynek címzett kérdésedre, ha nem jól írom, biztosan kijavít.
A V/f a frekvencia függvényében kijuttatott motor feszültség. Az átlagos hazai motorok 50Hz-en 400V-osak. Azaz ezen a frekvencián juthat a motorra a 400V, ennél kisebb kimeneti frekvenciákon a feszültségnek is kisebbnek kell lennie, arányosan, általában lineálisan. Különben túláram alakul ki a motoron mint jelenleg is.
Kicsit sántít a hasonlat, de ez olyan mint amikor a motor forgórésze áll, teljesen más a tekercs induktív ellenállása ekkor és a 400V miatt a motor le is ég. Ha ekkor egy jelentősen kisebb feszültséget kap akkor már nem alakul ki rajta túláram mely leégeti a tekercs lakkszigetelését.
A V/f érték (görbe, karakterisztika) általában egy frekiváltónál megváltoztatható. Tehát meg kell ezek után keresni azt a paramétert is mellyel ezt is be lehet állítani. Ott 50Hz-hez 400V-ot kell beállítani.

BB80

Szia Marton,
Az ember minden nap tanul valamit. :)
Utána fogok nézni, de valószínű ez lesz a  baj .

BB80

Sziasztok Marton, Szirty !

Igazatok volt a V/f pattern volt a ludas, átállítottam és most már jól működik a villanymotor.
30Hz most már csak 1,7 ampert vesz fel nem 22,5 ampert  :)

Köszönöm a segítséget !!!

Üdv:BB80

Szirty

Ürülök hogy megoldódott és annak is, hogy ezt megtudtuk!