Szünetmentes hálózatok és berendezések felülvizsgálata

Indította nova, 2011. július 31., 16:36:19 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Gondoltam jó téma lehet, hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni a szünetmentes áramforrások és a szünetmentes hálózatok kialakításánál és felülvizsgálatánál. A szünetmenteseket szokták még ups-eknek is nevezni.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

A témaválasztás jó, errõl viszonylag keveset lehet a szakirodalomban olvasni. Döntõen a felülvizsgálók a villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat során a vizsgálatot szemrevételezéssel, hurok ellenállásméréssel, ÁVK ellenõrzéssel, stb., és megfelelõ dokumentálással végzik. Az UPS hálózat csatlakozik a villamos hálózatra, itt van eltérés a normál hálózathoz képest, így a vizsgálat értelmezése is más. A védõvezetõ a közös. De vajon mi az eltérés ezek felülvizsgálatánál?

nova

A vizsgálatnál a kérdés igazából az, hogy például az ups milyen üzemmódban van. Van az úgynevezett bypass (megkerülõ ág) mód amikor simán átengedi magán a villanyt, tehát a szünetmenetes fogyasztókon is a normál hálózat van. Ez a kapcsolás akár egy külsõ kapcsolószekrényen keresztül is megvalósulhat. Ha a szünetmenetesek normál üzemmódban üzemelnek akkor egyfajta galvanikus leválasztás valósul meg a normál és a szünetmenetes hálózat között.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Safety

Nekem is az a tapasztalatom, hogy az ilyen rendszerekkel óvatosan kell bánni. Fõleg a komoly rendszereknél alkalmazott több kW teljesítményû intelligens UPS-ek okozhatnak meglepetést egy érintésvédelmi felülvizsgálónak. A szünetmentes hálózatokon kerülni kell a hurokimpedancia méréseket, mert az UPS földzárlatként érzékeli a mérési áramot és jobb esetben csak jelzést ad, kedvezõtlen esetben leszabályoz vagy ha van egy kis szerencsénk átvált bypass üzemmódra. Ilyenkor mindenképpen készüljünk fel egy kis szóváltásra a rendszergazdával  :). Hogy ne kerüljünk ilyen helyzetbe célszerû sima folytonosságvizsgálatot, vagy idegenfeszültséggel történõ ellenõrzést végezni.
Ezzel a témával foglalkozott az MEE Érintésvédelmi Munkabizottság is 2004 június 2.-án, érdemes elolvasni az összefoglalót. (meter.hu)

Többek között azt írják, hogy idézem:"az UPS áramkörök érintésvédelme megfelelõ, ha az UPS-rõl kimenõ áramkör üzemi vezetõinek (tehát nem a védõvezetõn keresztüli) hurokellenállása szorozva a 10 ms-on túl felléphetõ legnagyobb zárlati árammal 50 V alatt marad. Ha a gyártól nem kapható meg a szorzó, akkor 5-ös szorzó alkalmazása mindenképpen biztonságos."   


nova

Hát igen a szünetmeneteseknél midig vigyázni kell, nehogy a mérések során olyan hiba álljon be ami bypass üzemmódba kapcsolja a szünetmenteseket. Igaz jobb esetben maguktól visszaállnak, legalábbis nem kell a teljes rendszert újraindítani. Rosszabb esetben pont akkor jön egy pillanatnyi áramszünet is és akkor megkeresnek minket a morcos rendszergazdák :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

Elvileg az MSZ HD 60364-4-41 alapján nem kifogásolható ha a védelmi kikapcsolás nem valósul meg az elõírt idõ alatt! Félvezetõs áramirányítókkal táplált rendszerben, kikapcsolás helyett leszabályozást is szabad alkalmazni. Ha a szünetmentes egység legfeljebb 5 s belül leszabályoz úgy, hogy a kimenõ feszültsége <50 V akkor az elõírt idõ betartása nem kötelezõ a kikapcsolásra vonatkozólag. Az áramvédõ-kapcsolóval biztosított áramkörök valószínûleg "megszólalnak", ez inkább a kismegszakítóval védett áramkörökre lehet érvényes. Itt megint "macerás" lehet az ellenõrzés, gondolom a készülék leírására, és gyártói adatokra lehet támaszkodni.

gyulagy

Azért a nagyobb teljesítményû szünetmentesek áramköreinél a rövidzárlat esetén (testzárlat) csak a kismegszakító kapcsolhat ki! Azt hiszem ez szerver- és géptermekben követelmény is. Most is van egy ilyen munkám és gondolkozom, hogy milyen módszert válasszak a felülvizsgálat elkészítésére (több száz áramkör, több mint ezer dugalj + berendezések). Folytonossági vizsgálat+ üzemi vezetõknél (L+N) hurokellenállás mérés.

nova

Idézetet írta: gyulagy Dátum 2011. november 15., 18:54:53 DÉLUTÁN
Azért a nagyobb teljesítményû szünetmentesek áramköreinél a rövidzárlat esetén (testzárlat) csak a kismegszakító kapcsolhat ki! Azt hiszem ez szerver- és géptermekben követelmény is.

Nagyobb szünetmeneteseknél ugyanúgy található mögöttük elosztó szekrények szelektív védelmi szerepekkel ellátott megszakítókkal. Igazából ilyenkor a zárlat nagysága a mérvadó szerintem inkább. Ha eléggé nagy a zárlati áram értéke akkor simán leveri akár a szünetmentes kimeneti megszakítóját is, vagy bypass üzemmódba kapcsol a berendezés. Na ilyenkor már nem nagyon örülnek, hiszen nem szünetmentes a szünetmentes. :) Már láttam olyat is, hogy a szünetmentes gyûjtõsín   és a föld között keletkezett zárlat a berendezések bypassoltak a zárlat megszûnte után visszatértek normál üzemmódba.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!