Kombinált tűzhely bekötése

Indította fulton, 2014. január 09., 22:08:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

vadito

Kedves fórumozók,
hasonló kérdésem lenne mint a téma nyitójának. Kombinált tűzhely vásárlás előtt állok, egy Electrolux EKK54550OX a kinézett modell. A gondom, hogy a leírásából számomra még az sem derül ki, hogy egyfázisú készülék-e ez vagy sem(a házban - panel - nem tudok róla, hogy elérhető-e 3fázisra bővítés). A gyártó a honlapján '2x16A' kismegszakítót kér, de a sütő teljesítménye 3000W(+gáz főzőlap). A leírás szerint "Ez a készülék dugasszal és csatlakozókábellel kerül szállításra.", ez alapján én nem fix bekötésű, egyfázisú eszközre gondolnék, de ezesetben mi a második 16A? Találkozott már valaki ezzel a típussal, esetleg tud róla infókat? Ügyfélszolgálat egyelőre nem válaszolt az érdeklődésre.

Simon Endre

Üdvözöllek új fórumtárs
Ha az a 2x16 A valóban kellene hozzá akkor az nem kombi, hanem egy teljes elektromos tűzhely, mert annak kell a kb.7,5 kW. Javaslom, mivel volt néhány hasonló ügyfelem szerényebb kombi beépítésével  (ha még nem vetted meg) válaszd a 2,2-2,3 kW-os változatot az is garantáltan elég még nagyobb családnál is és akkor nem kell bővítés. Már eredetileg  a kispanel lakások mért betápjai is 6-os aluval szereltek ezért csak a mért főelosztótól szoktam ennek külön kiépíteni 3x1,5 réz kábelt és nem dugaszolóval hanem kapcsolóval és fix bekötéssel. A csatlakozókábelt garancia okok miatt eltetetem a tulajdonossal, mivell ennek kiváltása (ha már más kifogást nem találnak) garanciavesztéssel jár. Ha majd teszel fel fotókat, vagy vázlatot a lakásról megadom az új nyovonalnak hol kell futnia.

vadito

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2015. július 26., 16:01:25 DÉLUTÁN
Üdvözöllek új fórumtárs
Ha az a 2x16 A valóban kellene hozzá akkor az nem kombi, hanem egy teljes elektromos tűzhely, mert annak kell a kb.7,5 kW. Javaslom, mivel volt néhány hasonló ügyfelem szerényebb kombi beépítésével  (ha még nem vetted meg) válaszd a 2,2-2,3 kW-os változatot az is garantáltan elég még nagyobb családnál is és akkor nem kell bővítés. Már eredetileg  a kispanel lakások mért betápjai is 6-os aluval szereltek ezért csak a mért főelosztótól szoktam ennek külön kiépíteni 3x1,5 réz kábelt és nem dugaszolóval hanem kapcsolóval és fix bekötéssel. A csatlakozókábelt garancia okok miatt eltetetem a tulajdonossal, mivell ennek kiváltása (ha már más kifogást nem találnak) garanciavesztéssel jár. Ha majd teszel fel fotókat, vagy vázlatot a lakásról megadom az új nyovonalnak hol kell futnia.
Köszönöm a választ, hasonló gondolatmenet miatt nem világos nekem a feltüntetett 2x16A, 3kW-os sütőhöz soknak tűnik. 1 hete a bekötés szabványosítását végző villanyász a mért fővezetékre MKH 6-ot írt a munkalapra, a falakban(talán csatornában, még nem bontottam meg a plafon alatti kábelcsatornának tűnű dolgot) 4-es alu van. Azt nem tudom ez gyárilag is így készült-e vagy valaki az idők folyamán szerelte. A tűzhely mellett van egy konnektor, ami elhelyezkedése miatt semmi másra nem jó, ezért jó lenne kikerülni a külön vezetékezést/innen vinni a tűzhelyet, konnektort megszüntetni(persze ha máshogy nem megy, akkor lesz új vezeték). A konyhába 2 kör megy az elosztódobozból, tippre az egyik a világítás másik pedig ez a konnektor. Egyelőre semmit sem vettem, amíg nem tudom biztosan, hogy megy a fél lakás szétverése nélkül, addig nem is veszek. Meglátom mit válaszol az ügyfélszolgálat, addig utánanézek a kisebb verzióknak, köszönöm a tippet!

Simon Endre

Szó sincs bármiféle rombolásról a takarítás mindössze (táblacserével egyutt) seprű-lapát-felmosó. A lakás egyéb fogyasztóit hagyom a korábbi rendszerben, ha csak nem kér "komlett műszaki kozmetikát" a megrendelő. Ha "szájhagyomány" útján terjedek akkor bíztosan kér teljes szemlét és szabványosítást is. Az ÁVK szinte 100%-ban bekerül a táblába, még 60-70 éves ügyfeleknél  is. Valahogy most divatja lett.

vadito

Idézetet írta: vadito Dátum 2015. július 26., 13:05:58 DÉLUTÁN
Kedves fórumozók,
hasonló kérdésem lenne mint a téma nyitójának. Kombinált tűzhely vásárlás előtt állok, egy Electrolux EKK54550OX a kinézett modell. A gondom, hogy a leírásából számomra még az sem derül ki, hogy egyfázisú készülék-e ez vagy sem(a házban - panel - nem tudok róla, hogy elérhető-e 3fázisra bővítés). A gyártó a honlapján '2x16A' kismegszakítót kér, de a sütő teljesítménye 3000W(+gáz főzőlap). A leírás szerint "Ez a készülék dugasszal és csatlakozókábellel kerül szállításra.", ez alapján én nem fix bekötésű, egyfázisú eszközre gondolnék, de ezesetben mi a második 16A? Találkozott már valaki ezzel a típussal, esetleg tud róla infókat? Ügyfélszolgálat egyelőre nem válaszolt az érdeklődésre.
Érkezett válasz az ügyfélszolgálattól, megosztom a lényeget, hátha másnak is hasznos lesz: "1fázis 16A biztosítás megfelelő, és elegendő"

eriktruffaz

Sziasztok, kedves fórumozók! Segítséget kérek. Van egy Teka HI-605 beépített elektromos sütő, és a programkapcsoló 1-2 évente szétolvad, mert a betáp kábel programkapcsoló felőli végének 20-30 centimétere melegszik, így a csatlakozás is, tehát olvad a műanyag. Első tippem a kapcsoló volt, csere után másfél évvel megint cserélhetem. Közben volt egy másik tippem, mégpedig a hálózat elégtelen tervezése, de elég vastag a bejövő vezeték, 16 A kismegszakító, dedikálva a tűzhelynek; illetve ahol vékonynak találtam, ott kicseréltem a tűzhelyig menő kb. 3 méteres szakaszt nagyobbra (3x2.5 mm2 fali Cu), de ez sem segített. Már csak 2 tippem van: vagy gyárilag alultervezett a tűzhelyben lévő (hátulról a kacsoló felé futó) betáp kábel (elég vékony szerintem) és a saruját is rézre kellene cserélni, vagy valamire nem gondoltam, mert nem vagyok szakember. 2675 max. névleges teljesítmény, 230V, 50Hz, egy fázis. Köszönöm, ha van tippetek.

Marton

Szia!
Az elmondottak alapján ajánlott a belső bekötő vezeték vastagabb, hőálló vezetékre cserélni. Itt 2,5mm2 keresztmetszetűre gondolok. Eleve a környezeti hőmérséklet is magas lehet a tűzhelyben, ezért is kell a vastagabb, meg a szoros jó bekötés. A saru biztosan nem alumenium, hanem valamilyen ónozot sárgaréz alapú lehet. Fontos, hogy a saru jó minőséggel legyen a vezetékre préselve!

nyaki

Létezik rozsdamentes acél kivitelű rátolható saru is, de hogy ezt hol lehetne beszerezni földi halandónak, azt sajnos még nem sikerült kiderítenem, pedig a neves gyártók majd mindegyike ilyet használ.
Ennek hiányában sima saruval szoktam helyettesíteni, odafigyelve a tökéletes préselésre. Sajnos ezek a sárgarézből készült saruk a hőterhelést nem nagyon tűrik, de egy kapcsolóhoz elfogadható, ha a vezeték keresztmetszete is megfelelő és az nem melegíti pluszban az amúgy is zárt helyen nagyobb hőterhelést kapó sarut. A szilikonos 2,5mm2-es vezeték több mint elegendő ilyen helyekre.

Simon Endre

Egyértemű, hogy a programkapcsoló az elsőrendű gyanusított, gomdolom  a kontaktusok anyaga vagy kivitele nem megfelelő, Én a 2,2 kW-os kombi sütöket 1,5-es kábellel kötöm be (kb. 5 éve ) ezekkel semmi gond. Idén alakítottam át egy 10 évesnél régebbi EGYFÁZISÚ ! sütös grillezős indesit tűzhelyet háromfázisura. A huzalozás eredetileg 0,75-ös uveg-szilikon szigetelésü  volt de hőártalomnak nyoma sincs, mendenhol sima sárgaréz csúszósarus szerelés. A kaszni agyon volt használva, de hiba sehol semmi, igaz programkapcsoló nem volt benne csak hangjezős idözítő az is tropa, meg a sütővilágítás kiiktatva , mert eredetileg folyton világított amíg ment a sütő (vagy a grillező.)

eriktruffaz

Köszönöm a tanácsokat. Épp most fejeztem be a szerelést. Kicseréltem a sütőn belüli gyári fő betáp kábelt (amely melegedett, és amely szétégette 2 alkalommal a gyári és az eredeti cserekapcsolót is) egy sokkal vastagabbra (kb. 1,5-öst egy kb. 2,5-ösre), és akkor már természetesen a gyári rozsdamentes acél sarukat is sárgarézre. Jelentem, a hipotézisem helytálló volt: most a kapcsoló felőli 20 centi nincs kézmeleg sem, míg előtte az alig tapintható sacc 70-90 fok volt (ez égette mindig szét átlagos használat mellett 1-1,5 év alatt a programkacsolót). Úgyhogy alultervezett volt a Teka 2006-os kábelezése. Ez nekem kb. 16 ezer forintomba került, és a qrva anyjukat érte. Szerencsém, hogy ezzel vettem a lakást, és nem kellett 60-80 ezret új beépített sütőre költeni, illetve nem kellett a méregdrága márkaszervizt kihívni, akik nem cserélték volna a kábelt, csak (20 ezerért + kiszállási díj + szerelés) újra kapcsolót. Köszönöm a segítséget, mert habár új információt nem adott, PONT EZÁLTAL megerősítette a naiv hipotézisemet. Köszönöm mégegyszer a proaktív hozzászólásokat!