Ajtózár vezérlés

Indította petike199600, 2013. november 15., 16:28:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Iskolába kaptam egy jelenleg nekem bonyolult feladatot. Ajtózár vezérlést kell csinálnom nyomógombokkal meg relékkel.
A hétvégén kell megcsinálnom a rajzot. 6 nyomógombbal kell csinálnom. Az ajtózár csak 1 HÁRMAS kombinációra nyílik ki.
Legyen ez a kombináció a 4-2-6. Ha ezt már felcserélik akkor szólaljon meg egy csengő. Ha meg az 1-3-5- öt nyomják meg bármilyen sorrendeben akkor is szólaljon meg a csengő.
Igazából  sorrend elkészítésével vagyok bajban. Már próbálkoztam egy csomót sikertelenül. Kidobtam egy csomó lapot. ( Irtom a fákat  ;D
Azt szeretném tőletek kérni, hogy segítsetek a sorrend rajzának az elkészítésében. Arra gondoltam, hogy könnyebb lenne először 2 nyomógombbal elkészíteni a sorrendet. Tehát itt a sorrend 2-1 legyen. Ha 1-2 sorrendben nyomom meg a gombokat akkor szóljon a csengő. Ez az elv a hármasnál is csak ott még van három felesleges nyomógomb amiknél szólnia kell a csengőnek.
Légyszíves segítsetek!
Megígértem hogy a hétvégén megcsinálom ezt a rajzot. A tanár nagyon örülne neki és én is.
Úgy érzem, hogy most nagy fába vágtam a fejszémet.
A segítségeteket előre is köszönöm szépen!

czapi

Üdv!

Javaslom az ilyen problémák megoldására valamelyik programozható relé programjának használatát.
Általában tartalmazzák a szimuláció lehetőségét.

Kell egy sorrendi hálózat ami a megfelelő sorrendbe megnyomott gombokat érzékeli, a harmadik után nyitja a zárat.
Kell egy hiba figyelő hálózat ami a hibás megnyomás után törli az előző hálózat állapotát, megszólaltatja a csengőt.
Azért egy időzítőt vagy egy plusz törlő nyomógombot tegyél be. :)

petike199600

Mágneskapcsolókkal kell megoldanom. Bocsi hogy relét írtam.
Programozható relére nem telik az iskolának.
Tudnál még egy kicsit segíteni ebben a sorrend kialakításban?
Köszönöm szépen!

Marton

Petike!
Mint Czapi is írta, kell egy sorrendi vezérlés. Olyasmi féle mint a szállító szalagok vezérlése (nem tudom ilyenről tanultatok-e már?), a szállító szagok csak a akkor kapcsolhatóak be ha az elöttük lévő jár. Össza-vissza nem kapcsolhatóak be mert akkor pl. álló szalagra hordanák az anyagot.
Jelen "számkombinációs" vezérlés is ilyesféle. Az első helyes gomb meghúzat egy mágneskapcsolót mely öntartásba kerül, ez biztosítja a következő helyes gombnak a feszültséget amely megnyomására szintén öntartásba kerül a hozzá tartozó mágneskapcsoló. És így a további kódgombok esetén is.
A nem érvényes gombok (párhuzamosan kötve) meghúzatnak egy törlő mágneskapcsolót mely a bontó érintkezőjével a már meghúzott mágneskapcsolókat elejteti, továbbá pl. csengő jelzést is kapcsolja. Ez utóbbi nem öntartós.

czapi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. november 15., 18:27:36 DÉLUTÁN
Mágneskapcsolókkal kell megoldanom. Bocsi hogy relét írtam.
Programozható relére nem telik az iskolának.
Tudnál még egy kicsit segíteni ebben a sorrend kialakításban?
Köszönöm szépen!
Petike!

Ezeknek a programozható reléknek a szoftverei általában ingyenesek.
Nem kell semmit vásárolni, viszont van egy csomó bemenet, kimenet és közte tetszőleges logika.
Gyakorolni kiváló.

petike199600

Köszönöm a segítségeket!
Úgy szeretném megcsinálni, hogy ha megnyomtak 3 HELYTELEN  nyomógombot csak akkor szólaljon meg a csengő. Tehát ne szólaljon meg minden helytelen gombnál, hanem csak akkor szólaljon meg ha nem sikerült eltalálni azt az egy db 3-as kombinációt. Tehát a harmadik nyomás után szóljon a csengő.
Ebben kérhetek egy kis segítséget?
Köszönöm szépen!

czapi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. november 16., 10:27:33 DÉLELŐTT
Köszönöm a segítségeket!
Úgy szeretném megcsinálni, hogy ha megnyomtak 3 HELYTELEN  nyomógombot csak akkor szólaljon meg a csengő. Tehát ne szólaljon meg minden helytelen gombnál, hanem csak akkor szólaljon meg ha nem sikerült eltalálni azt az egy db 3-as kombinációt. Tehát a harmadik nyomás után szóljon a csengő.
Ebben kérhetek egy kis segítséget?
Köszönöm szépen!
Üdv!

Létre kell hozni léptető áramkört, amely bármelyik nyomógomb(N1-N6) megnyomására tovább lép a következő fokozatra,
A lenyomott gombokat tárolni kell egy öntartó relével(SR1-SR6) a későbbi kiértékelés miatt,
ha a léptetés elérte a hármat akkor kell kiértékelni hogy jó gombokat és sorrendbe nyomták meg.
A kiértékelés után a léptető áramkört alaphelyzetbe kell állítani.

A léptetést két relével(K1, K2) a fokozatokat három relével(K4, K5, K6) meg lehet oldani. Például:

Szirty

Helló petike199600!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. november 16., 10:27:33 DÉLELŐTT
Úgy szeretném megcsinálni, hogy ha megnyomtak 3 HELYTELEN  nyomógombot csak akkor szólaljon meg a csengő.

És ha csak kettő helytelen gombot nyomtak meg és egy helyeset? Vagy egy helytelent és két helyest? :-)

IdézTehát ne szólaljon meg minden helytelen gombnál, hanem csak akkor szólaljon meg ha nem sikerült eltalálni azt az egy db 3-as kombinációt.

De ha az első gombnyomás már helytelen, akkor utána bármit nyom meg az eredmény nem lehet helyes. Tehát az első gombnyomásnál teljesen biztos hogy nem sikerül eltalálni :-)

De értem, a lényeg az, hogy mindig csak a harmadik gombra derüljön ki hogy helytelen, vagy helyes.

petike199600

Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat!
Sokat segítettek, a rajz halad is.
Most újból a segítségeteket kérném.
Ugye benne van a feladatban az hogy ha 3-szor elrontjuk a kombinációt akkor szóljon a csengő.
Hogy tudom azt elérni, hogy ha 3 szor elrontják a kombinációt akkor szóljon a csengő?
Már egy csomót rajzoltam de nem tudtam rájönni. Egyébként arra  hogy csak azt az egy kombinációt fogadja el a rendszer arra magamtól jöttem rá, és nem néztem meg Czapi rajzát amit utólag köszönök szépen!
Szóval légyszíves ebben is segítsetek!
A legjobb lenne ha rajzokat tennétek fel.
Köszönöm szépen!

czapi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. november 19., 15:00:12 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat!
Sokat segítettek, a rajz halad is.
Most újból a segítségeteket kérném.
Ugye benne van a feladatban az hogy ha 3-szor elrontjuk a kombinációt akkor szóljon a csengő.
Hogy tudom azt elérni, hogy ha 3 szor elrontják a kombinációt akkor szóljon a csengő?
Ez a rész nekem félreérhető. Hároszor kell megnyomni gombokat vagy kilencszer?
Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. november 19., 15:00:12 DÉLUTÁN
Már egy csomót rajzoltam de nem tudtam rájönni. Egyébként arra  hogy csak azt az egy kombinációt fogadja el a rendszer arra magamtól jöttem rá, és nem néztem meg Czapi rajzát amit utólag köszönök szépen!
Még jó hogy nem a példáról rajzoltad, mert az arról szólt hogy lehet eljutni három gombnyomásig.
Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. november 19., 15:00:12 DÉLUTÁN
Szóval légyszíves ebben is segítsetek!
A legjobb lenne ha rajzokat tennétek fel.
Köszönöm szépen!
Nem neked kell megoldani a feladatot?