Panelházi lakás villamos hálózatának típusterve

Indította panellako, 2013. augusztus 09., 08:22:01 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

panellako

Sziasztok!
Szegedi 73 körül épült panel kockaházi
3 szobás erkélyes lakás villamos
kivitelezési típustervét honnan
lehet beszerezni?
Bár nem vagyok villanyszerelő
de érdekel a téma hogy a lakásunkba
milyen hálózati topológiát alkalmaztak.
Az elág. dobozokból mi hova megy.
A másik szempont hogy a hálózatot rendbe kellene
rakni, ami ha megvan az egykori kivitelezési terv,
akkor a villanyszerelőnek könnyebb dolga van.

Ami aggaszt hogy a biztosítéktábla mögött van egy kábelekkel
alaposan teletőmött 80-as elág doboz amiből ki van
vezetve egy áramkör,  doboz fedő rá sem megy
ezért lett úgy felszerelve a bizt. tábla hogy takarja.
Azt mondanom sem kell hogy a lakás gyári állapotában
dobozfedő takarja ezt, és nincs fölészerelve a az elosztótábla.
A kókányolás a 90-es években született valamikor,
talán amikor az olvadós helyett Bakony kismegszakítós
táblát szereltek fel, ezt tavaly lecseréltettük
egy korszerűbb BSKN táblára xbs megszakítókkal,
mert a PC nek kellett egy külön áramkör és földelés.
Ez az áramkör már szabályosan lett bekötve, fésűs
sínről kismegszakítón keresztül leágaztatva, föld, nulla
a megfelelő sínekre rákötve. Viszont a meg tömött
doboz és az onnan szabálytalanul ki vezetett kötés
kicsit aggaszt, ez a biztosíték doboz után a konyha ajtó
felől van, ha ismeri valaki ezeket a típus lakásokat.
Nincs pénzünk komolyabb hálózat felújításra,
a villany szerelő aki az elosztót cserélte nem volt
ideje kibogozni az ominózus doboz tartalmát.
De ha létezne villamos kivitelezési terv akkor
könnyebben látná mi az ami gyári és mi az amit
utólag mókoltak.

NagyPS

Az akkori kivitelező vállalat ma már sehol sincsen így a dokumentációs tárak is elkallódtak vagy megsemmisítették őket.

Amiből valamelyest kilehet sakkozni mikor volt hozzányúlva:
- meg kell nézni hogy a kapcsolókhoz, dugaljakhoz milyen vezetékek mennek általában mm fal alu vagy réz volt használva, vagy csövezett és sima vezeték al vagy réz
- a kötések szigszallagal vannak megtekerve vagy egy műanyag kupakkal a műanyag kupakos megoldás volt régen
- ha van vegyes vezetékezés az már valamikor átvariálták.

panellako

Sajnos az elkallódás a privatizáció velejárója és főleg az Antall/Horn érában jeleskedtek ebben, ami így útólag elég nagy felelőtlenség volt, ugyanis a dokumentációk megtartása akár életet is menthet, ill menthetett volna. Tehát házgyárak privatizációját megelőzően állami kezelésbe kellett volna venni a terv dokumentációkat, én azért még reménykedek hogy egy archívumban valahol fellelhetőek a villamos típustervek. Ezek elérhetőségével nagyban javulhatna a panellakások hálózatának állapota. Ill, a típuslakásonkénti tervdokumentáció megléte esetén az állam ezen lakások hálózatának felújítására indíthatna programot, és a felújításra típusterveket dolgozhatna ki a régiek alapján, ezzel sok pénzt megspórolva. A Közös/áramszolgáltatói/lépcsőházi részről biztosan megtartották a tervdokumentációt, elektromos felszálló, felcsengető kaputelefon kábelek, szintenkénti/alagsori villanyóra szekrények bekötése, felvonó, vészvilágítási rendszer stb.

Üzenet összefûzve: 2013. augusztus 09., 16:35:39 DÉLUTÁN

A biztosíték alatti elág. dobozban szürke kábelek vannak, amilyenek a konnektorokhoz is mennek, mm fal alu, ehhez hozzá van szigszalagozva egy fehér kábel ami ha jól láttam szintén alu.
Az elág dobozból kijövő fehér kábel két helyen is meg volt szigszalagozva az egyiket a villanyszerelő wago-ra cserélte, a másik helyen annyira benn van a dobozban a kötés hogy a wago nem biztos hogy elfért volna a biztosítékdoboz tartószerkezetétől. Mondjuk ezesetben talán nem akkora tragédia a szigszalagos kötés mert alu-alu kötésről van szó. Ami aggasztóbb hogy a doboz nagyon tele van kábelekkel és eléggé melegszik is, tehát ide be lett zsúfolva még egy áramkör ami gyárilag biztos nem volt itt. Ezt a kört ki kellene innen szedni és a dobozt hozzáférhetővé tenni, arrébfúrni a BSKN-t. Elég nagy meló lehet kibogarászni azt a dobozt az biztos, a cég villanyszerelője ahol dolgozom sajnos nem tud időt rászánni,(ipari árammal foglalkozik és cégeknek szerel elsősorban) csak a nagyon sürgős dolgok lettek kijavíttatva vele. Piaci áron meg horror összeget kérnek egy ilyen "mi hova megy" nyomozásért, pár órát biztos el lehet vele tölteni. Ezért kellene a terv dokumentáció, akkor töredék idő alatt meg lehetne csinálni.

nova

IdézAmi aggasztóbb hogy a doboz nagyon tele van kábelekkel és eléggé melegszik is, tehát ide be lett zsúfolva még egy áramkör ami gyárilag biztos nem volt itt.

Ha már módosítva lett az eredeti szerelés, akkor felesleges a rajz keresése, hiszen az úgysem lett valószínűleg módosítva.

A kötések viszont ha tényleg nagyon melegednek, akkor mindenképpen érdemes lenne valamit kezdeni vele. Egy lakástűz sokkal nagyobb bajok forrása lehet később.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Szóval MM-fal?! Elvileg az kicserélhető, hiszen anno az valószínűleg bevésték a panelba, tehát ha az kivésére -persze nem egy brutális vésőgéppel,ami esetleg átrobbantja a 10 cm vastag panelt, hanem vagy kézi vésővel, vagy horonymaróval- kerül, akkor helyette be lehet tenni Cu MM-fal vezetéket, vagy esetleg becsövezni és behúzni MCu, MKh-t. Persze, ez a panel megvésés meglehetősen körülményes, sőt némely helyeken egyenesen TILOS megvésni a panelt! Pl. ahol M-falra vezetékeket ragasztottak, tehát ott csak MCS II. csatornás megoldás jöhet szóba! Bevallom őszintén, én nem kísérleteznék 40 éves Alu vezetékekkel, mert azok már -többek közt panelek mozgásából, anyag elöregedésből,stb kifolyólag- olyan állapotban lehetnek, hogy hiába a csiri-biri mért főelosztó, okozhatnak azok giga galibát is!

nyaki

Én most fejeztem be egy immár 40.évét betöltött, 10 emeletes panelház egyik 70nm -es lakását. Az új tulaj úgy akarta megcsinálni, mint egy téglás családi házat, merthogy csak ezeket ismerte. 6 helyen internet, TV, telefon elérhetőség, mindent elektronikusan vezérelve és a legkorszerűbb villamos berendezésekkel és ami legfontosabb volt, láthatatlan vezetékezéssel, álmennyezet nélkül. Nos, sikerült.
A statikus megvizsgált, bólogatott, engedélyek kiadva, lakás bontókalapáccsal szétverve, egyik főtartófal nagy része kivágva, a falak és a padló hornyozva és süllyesztett dobozolva, indirekt világításozva, klímázva, teljes gépészetet cserélve jelentem sikerült és tényleg olyan lett, mint egy igényes családi ház, minden előnyével és persze hátrányával. Csak a vésések, hornyolások és falkivágások majd 5 hétig tartott egy 4 fős brigádnak, mert én nem vállaltam, de ezek elvetemültek voltak és a szomszédok legnagyobb bőszülése ellenére megcsinálták. Mondhatom, hogy tökéletes lett, de hát ez volt az igény. A lakás vételi árának majd 2x-esét dobta rá az új tulaj, persze a lakóközösségnek nem lett éppen a szeme-fénye. :)

nova

Ebben az esetben ha jól értem szűkösek az anyagi keretek, tehát nem fér bele a teljes felújítás. A legjobb tényleg az lenne, ha fel lenne újítva az egész villamos hálózat. Viszont az ismert melegedési pontokkal tényleg érdemes lenne kezdeni valamit. Mint már írtam a tűzveszély miatt sem elhanyagolható a téma.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!