A meglévő lakások villamos hálózatának biztonsági szintje, ÉV és tűzvédelmi.

Indította Novill, 2013. június 08., 21:36:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szerinted van-e értelme egy ilyen jellegű kezdeményezésnek?

Semmi értelme, mert ez csak kiadással jár. Nem valószínű, hogy ez változtat az emberek gondolkodásmódján.
5 (8.1%)
Van értelme, mert munkát is hozhat és talán pár embernek változik a hozzáállása a villamos hálózat biztonságáról.
57 (91.9%)

Összes szavazó: 62

Wolfmaster

Sziasztok!

Mivel jelenleg még nem végzek semmilyen felülvizsgálatot, vagy villanyszerelést ezért úgy érzem ebben a kérdéskörben (is ;D) kicsit kibic vagyok, de azt gondolom, hogy az ingyenes felmérés és tájékoztatás nem feltétlenül jelenti azt, hogy a vizsgáló ne kérhetne a kiszállásért valamilyen pénzbeli kompenzációt. Természetesen ez alatt nem azt értem, hogy erre alapozva horror kiszállási díjat kellene megállapítani, hanem azt, hogy mindenki tisztába van a saját gépjárművének a fogyasztásával és ezt, vagy ennek egy részét (akár jelképes összegként) átháríthat a "megrendelőre". Ettől a végzett fél, vagy akár egy órás munka ugyanúgy ingyenes marad, ami mindenképpen közös érdeke a vizsgálónak és a megrendelőnek egyaránt. Talán szeptember környékén el tudom én is kezdeni a vizsgálatokat, ekkor szívesen csatlakoznék a kezdeményezéshez! Még egy javaslat! Kellene egy kiadványt szerkeszteni, mely a tulajdonosok törvényi kötelezettségein át a különböző villamos veszélyekre is felhívja a figyelmet. Erről kellene a tájékoztatást megtartani a felmérés után, majd a kiadványt átadni a megrendelőnek. Eszméletlen, hogy milyen sok embernek fogalma nincs a "kötelező" felülvizsgálatokról! Arról inkább nem is igen beszélek, hogy az is aggasztó, hogy nincs olyan szerv, aki legalább néha-néha megpiszkálná a "darázsfészkeket". A katasztrófások tudnak büntetni a lépcsőházban elhelyezett útban lévő növények miatt, de egy teljesen korszerűtlen, tűzveszélyes rendszerrel nem is foglalkoznak? Na ez az igazi gáz!

aggregator52

Nagyon jónak találom az ötletet ,és nagyon valószínű hogy munkát hozhat,ismervén a lakások villanyszerelési problémáit.

by_ron

Sziasztok,

A pozitív hozzáállásotok tetszik és megértem a kiszállással kapcsolatos felvetéseket. Ez egy befektetés, ami nem garantálható, hogy megtérül, de ha jól csinálja az ember profitálhat az ügyfélkör szélesedéséből. Ha az ügyfél éppen messze van tőlünk és nem tudunk arra fordulni "kis" ráfordítással, igenis fel lehet vetni, hogy döntsön a kedves ügyfél! "Nem megoldható sajnos ingyenes kiszállással, de ha tényleg fontosnak érzi, akkor X jelképes kiszállási összegért kimegyek Önhöz és megnézzük biztonságos-e a hálózata". Szerintem ezzel nincs semmi baj, lényeg, hogy előre legyen tájékoztatva és ne utólag.

nova

Az akció célja az életveszélyes állapotokra történő felhívás. Sajnos amint az előző hozzászólások között is olvastam, néha tényleg olyanok is foglalkoznak épületvillamossági villanyszereléssel, akik sokszor a legalapvetőbb szabályokat sem tartják be.
A kiszállási költség tekintetében tényleg érdemes úgy kalkulálni, hogy ami a közvetlen közelünkbe esik. Vagy by_ron által említett megoldás. Ami számomra kicsit lehangoló, hogy eddig csak 4 kolléga csatlakozott a kezdeményezéshez. A fórumon jelenlévő felülvizsgálók közül csupán ennyien hisznek ebben a kezdeményezésben?  :-[
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Könyves Kálmán

Idézetet írta: nova Dátum 2013. június 18., 00:13:14 DÉLELŐTT
Ami számomra kicsit lehangoló, hogy eddig csak 4 kolléga csatlakozott a kezdeményezéshez. A fórumon jelenlévő felülvizsgálók közül csupán ennyien hisznek ebben a kezdeményezésben?  :-[
Részemröl jónak tartom az ötletet, de sem épületvillanyszereléssel, sem felülvizsgálattal nem foglalkozom a munkahelyemen kívül. Ha ez lenne a fö tevékenységem, biztosan csatlakoznék! Szerintem ilyen rövid idö alatt a 4 fö sem kevés! Ha lesz már némi tapasztalat, biztos lesz még jelentkezö!

nova

Még egy kolléga jelezte részvételi szándékát. :) Alakul a dolog.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Szerintem többen hiszünk a munka jelentőségével, csak azok a kollégák vannak kevesen akik ezzel foglalkoznak élet szerűen.

És itt a fórumon azok vannak többen akik munkahelyükön kívül nem tudnak, akarna vállalni ilyen munkát, illetve ezért már nem tudnak plusz költséggel járó regisztrációt, vállalkozás alakítani, indítani.

Viszont én is hasonló helyzetben vagyok. Soha nem dolgoztam mint vállalkozó csak alkalmazotti munkában.

Segítve tanáccsal a most induló kezdeményezéshez, társasházaknál érdemes a kapcsolatot felvenni a közös képviselőkkel és velük közösen szervezve az egész épületre kiterjeszthető vizsgálatot lehet kezdeményezni ami mind lakásokra, közös helységekre ki terjeszthető és a kiszállási részét akár a társasház közös költsége terhére is kivitelezhető.

Sok sikert kívánok a kezdeményezéshez! :)

Novill

Örömmel számolhatok be, hogy három  megkeresésem volt az akcióban. Egyik helyen sehol nem volt védővezető elvezetve a konnektorokhoz, de még fi relé sem volt beépítve.  Itt a tulajdonos abban a tudatban volt,hogy ki van építve a védővezető, mivel földelt dugaszoló aljzatok voltak kiépítve. A mérőlévő elosztónál ott volt védővezető,földelő szonda is volt. A tájékoztatás utána tulajdonos maga szorgalmazta a védővezető után húzását a konnektorokhoz. Ebből lett üzlet.
A másik háznál ki volt építve a védővezető csak a folytonossággal és a földelési ellenállással voltak gondok. Itt a tulajdonos későbbre ütemezte az elvégzendő munkát  anyagiak miatt. Úgy vélte két hónap múlva első ütemben rendbe teteti az elosztót, fi relé beépítését is elvégezteti. A harmadik helyre a jövő hétre egyeztettem időpontot.

Szerintem az akcióban több kolléga is részt vehetne. Természetesen a célműszerrel pontosabb és hatékonyabb vizsgálatokat lehet elvégezni. De ettől függetlenül egy kellő szakmai rutinnal rendelkező villanyszerelő már célműszer nélkül is tud  bizonyos szintű biztonságtechnikai vizsgálatot végezni.Mert a cél csökkenteni tudjuk a problémás esetek számát,melyről  a tulajdonosok tudomást szerezhetnek általunk.

Így továbbra is biztatom a kollégákat,hogy az akcióban mindenki a saját belátása szerint működjön közre. Ezen térképen való ingyenes szereplés reklámnak sem rossz. A környező országok magyar lakta települései is részt vehetnek az akcíóban, jól mutatna a térképen  :)

Villanyreszelő

Sajnos én is alkalmazott vagyok,de hirdetem az igét az emberek biztonsága érdekében,eddig is adtam tanácsokat másoknak.
Viszont nem hiszem hogy megérné vállalkozásba tömörülni ez miatt.
Sok sikert kívánok én is azoknak,akik segítenek ezt a szakmát életben tartani,és a jó ügy érdekét szolgálni.

Novill

Örömmel számolhatok be ma is kint voltam egy helyszínen vizsgálatot végeztem.  Leírom a tényeket a helyszínen tapasztaltakról , nem írom le a megoldásokat. Ami lehetőséget ad arra,hogy mások is el mondják a véleményüket szakmailag. Ezzel lehetőséget biztosítva a fiatal tanulni vágyó kollégáknak.

A részleges vizsgálat leírása: egy fázisú becsatlakozás 32 A. A mérő alatt található 100x100-as dobozba csatlakozik 5,5mm átmérőjű vas ( nem tűzi horganyzott), a dobozban réz egycsavaros  ( a szorító körbe forgatható)szorítóval van rákötve Mkh 6-os zöld/sárga vezeték. Ez a vezeték a mérő szekrény méretlen részén van keresztül vezetve.  A mérő mögötti belső falon található az első fogyasztói elosztó tábla.Az elosztó táblában 3 db fi relé van beépítve 30 mA-sak. EPH hálózat nincs kialakítva. A tető síkjától kb. 2m-re kiáll a gázkazánhoz tartozó fémkémény. Külső villámvédelem és túlfeszültség védelem  nincs kialakítva.  Többször történt túlfeszültség miatt kár az utóbbiakban. A mért értékek: bejövő PE vezető földelési ellenállás értéke 50 ohm felett volt,  a nulla vezető és fázis vezető közötti hurokellenállás érték 0,35 ohm. Az elosztó szekrény PE sínje és a fázis vezető közötti hurok ellenállás értéke 80 ohm, az elosztó melletti gázcsőnél 45 ohm hurokellenállás érték volt mérhető. A védő vezetőfolytonossága szúrópróba szerű vizsgálatnál folytonos volt. A próbalámpa PE és a fázis vezető között világított rendesen  :). A villamos hálózat 2005-ben készült újonnan.

Továbbra is várjuk az akcióhoz csatlakozó kollégákat és szakmai véleményeket.