Villanyszerelési probléma?

Indította Jacsi, 2013. május 20., 19:21:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Jacsi

Sziasztok!
A következő problémám lenne.  A konyha a fürdőszoba mellett van. Egy villanybojlerből megy a melegvíz a konyhába és a fürdőszobába is. Három napig a fürdőszoba zuhanyzó csapja és a fürdőszobai mosdó csapja - meleg vize rázott. A konyhai csap illetve az azon jövő  melegvíz viszont nem. Három nap után a fürdőszobában már nem rázott egyik csaptelep sem. A villanybojlert villanyszerelő kötötte be, illetve a csövek földelve vannak. A bojler azóta is működik. Mi volt, illetve mi lehet a probléma? Kérném a segítségeteket!

JUVILL


Védővezető kötéshiba, nem megfelelően kiépített EPH hálózat.
De ezek szerint hiányzik egy 30 mA-os áram-védőkapcsoló is.

Novill

Javaslom, hogy műszeresen az ellenőrzést elvégezni. Ennek keretén belül a bejövő kiindulási pontnál a földelési ellenállás értéke meghatározandó, az EPH csatlakozásnál mérni a hurokellenállás értéket, az elosztónál a szakszerű érintésvédelmi mód ( alap és hiba védelem) kialakításának  az ellenőrzése. Ezen kívül a lakásban a védővezetők folytonossági vizsgálata és hurokellenállás mérése. Az előzőek elvégzése fényt fog deríteni a hiányosságra valószínűleg. Sajnos a gyakorlatban sok hiányosság fordul elő amiről nincs tudomása a felhasználónak.

faxelektro

Sziasztok!

Egy épületben van három garázs, amely a lakásból, egy elosztó dobozból  van betáplálva egy 3x4 föld kábellel. A garázsban lévő biztosíték táblában van 3 drb
C 16 A biztosíték egy-egy mindhárom garázsnak. Nincs külön világítás-konektor áramkör. A lakásban az  elosztódobozban csak a fekete-fázis, kék-null van bekötve, a zöld-sárga nincs bekötve. A garázsban lévő biztosíték táblában a fekete-fázis van biztosítva, a  kék-null sínről, a zöld-sárga földelés sínről megy a garázs dugaljaiba és a világításhoz. Bármely dugaljba fázis-null 232 V
                                                                          fázis-földelés 107 V
                                                                          null-földelés 17 V - mértem.
Amikor bedugtam a garázskapu motrát a dugaljba működik normálisan és minden dugaljba az értékek szabványnak megfelelőek lettek.   

Mi okozhatja ezt a jelenséget, mivel megfogtam a földelést (kézzel) nem ráz egyik állapotban sem.


Wolfmaster

Helló!

Jól értem a leírásod? A garázsokhoz lemenő kábel zöld-sárga ere lebeg (nincs bekötve)?

Szelei

Szerintem jól érteted. :'(

AZONNAL BEKÖTTETNI!!!!


Hívj szerelőt és bekötés után ellenőriztesd az össze dug-aljzatot. :)

JUVILL


Van egy - két probléma ezzel.
Az, hogy a táblán garázsonként van egy - egy 16A-os biztosíték az nem biztos, hogy jelent valamit. Kérdés, a 3 x4 mm2-es kábel hány amperrel van biztosítva a lakás elosztóban. Csak akkor lehet ellenőrizni a kábel túlterhelés védelmét.
A kábel zöld/sárga ere lenne a védővezető. Ez nincs bekötve a lakás elosztóban, az már egy nagy hiba. De az is kérdés - ilyen szerelés esetén - van egy egyáltalán a lakáselosztóban védővezető létesítve? ;)
Itt azért elkelne legalább egy folytonossági mérés.
Hogy a garázsokban a védővető a PE sínről megy, az ok, de mi adja ennek a sínnek a védővezető folytonosságot?
De nem ártana ezt a sín egy potenciál rögzítő földeléssel is ellátni.
Ha bekötöd a védővezetőt - nullázott sínre a lakásban - a garázsban szerintem eltűnik a nulla - és "földelés" közötti potenciál különbség, és fázis földelés között is feltételezhetően 230V feszültség lesz mérhető, mivel így lesz egy TN-S hálózat.


Wolfmaster

Nem tudjuk, mikori létesítésű házról, hálózatról beszélünk. A lakásban talált elosztó már lehet egy TN-C-S része is, akkor meg hiba lenne azt a nullát szétválasztani amit az elosztóban talált.
Mindenképpen érdemes lenne átnézni a rendszert, hogy egyáltalán hogyan van kiépítve, milyen védelmet tartalmaz. Van-e például a lakásban áramvédő kapcsoló? Lehet, hogy a tapasztalatlanságom miatt, de nekem a fenti leírás viszonylag kevés olyan információt adott, melyre egyértelmű választ tudnék adni. Azért is kérdeztem vissza, hogy jól értem-e a zöld-sárga bekötés hiányát. Ha valóban nincs bekötve és csak később válik szét a nullvezető és a védővezető, akkor elégséges lehet a garázsok elosztódobozában szétosztani a nullát két felé. (bár mintha rémlene, hogy a közös vezető minimális keresztmetszete 10 mm2, akkor meg nem, ennek utána kellene néznem... :-[) Ekkor valóban egy TN-C  (azt hiszem Juvill is erre gondolt, csak elírta) rendszer fog működni.

JUVILL


Lehet, hogy rosszul értelmeztem valamit, de nem írtam el. :)
Nem véletlenül írtam TN-S rendszer. Ebben a rendszerben már szét van választva a PEN vezető PE és N vezetőre.
A lakásból a garázsokhoz érkező 3x4 eres kábelen egy fázisú betáplálást lehet érteni.
Ez fázis - nulla - védővezető. Ez esetben ha nincs bekötve a betápoldalon a PE (zöld/sárga) vezető, akkor eleve szabványtalan a szerelés, mert az érkező oldalon a 4 mm2-es vezető keresztmetszete kicsi - mint ahogy írtad is - ez PEN vezetőnek nem alkalmazható, és a garázsok érkező oldalán ez már nem választható szét.
Az viszont elképzelhető, hogy a lakáselosztóba PEN vezető érkezik, ott (addig) lehet TN-C hálózat, vagy ott még lehet az általad írt TN-C-S hálózat is,de a garázsokhoz már -a 3x4 mm2-es kábelen TN-S hálózatnak kell leágazni, a védővezető keresztmetszete miatt.
Ezért kell bekötni a lakáselosztóban a 3x4 mm2-es kábel zöld/sárga erét.
Az általad leírtakkal ettől függetlenül egyetértek, mely a több információra, és a lakáselosztó ellenőrzésére vonatkozik. Az ÁVK sem haszontalan.


Wolfmaster

Ez esetben könnyen lehet, hogy én rosszul tudok valamit. A TN-S jelölés eddigi ismereteim szerint azt a hálózatot jelöli, ahol a védővezető már a trafótól külön szálon (Separated) megy a nulla vezetőhöz képest. Ezt úgy tudtam nem igen alkalmazzák. Az általános a TN-C hálózat, ahol a PE és az N vezető egy közös (Common) szálat képez, majd ezt szétosztják a lakásoknál üzemi nulla (N) és védő (PE) vezetőkre. Ekkor a TN-C hálózatból TN-C-S lesz. Ma már kicsit későn van hozzá, de holnap mindenképpen utána nézek, hogy mi is az igazság. (nem tartom kizártnak, hogy én tanultam rosszul már annak idején, azóta meg viszonylag keveset foglalkoztam vele)