Lakáselosztó vezetékezés

Indította Laikus73, 2013. április 06., 18:05:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Krapulax

Üdv

Ez a lakáselosztó vezetékezés/bekötés így rendben van?



A fi relé sémája


Egy Leipold HLAK-ra megy rá a bejövő 10mm2-es nulla, innen kék 10-es MCU megy a fi relé felső N pólusára és 10-es Z/S MCU a PE gyűjtőre.
Fi relé alsó N pontjáról kék 10-es MCU megy a nulla gyűjtőre.
Alulra került egy 3p villás fázissín, a betáp így felülről fog menni (mellékeltem képen a fi relé sémáját)

Köszönöm

980POWER

Ez így fogadhatónak mondható. A  Leipold HLAK-ra megy a földelő vezetéke is? Én ezt a részt máshogy oldottam volna meg:  bejövő 10mm2 alu vezetéket egyből a képen bal oldalon látható PE gyűjtőre, itt bontanék N -ra ami a Fi relére menne és PE -re ami a sin további része, illetve ide kötném a földelés vezetékét is szintén 10mm2 zöld/sárga rézvezetékét is. Természetesen a bejövő PEN, ha nem ér át a bal oldalra, mert ez is lehet, a sinet át tenném a  Leipold HLAK helyére. Földelést nem tudom lehet-e kialakítani, mert mondjuk ez esetleg egy emeleti lakás, akkor kicsi rá az esély.
Az elmenő vezetékek szép elrendezése és mondjuk egy szép feliratozás sokat emel a külcsínen és az alkotóját is jellemzi. Nem mondom, hogy nem így lett a kész állapot, csak javaslat. :)

Köszönjük kérdéseddel való hozzánk fordulást! :)

Üzenet összefûzve: 2017. szeptember 16., 01:30:48 DÉLELŐTT

Ez így fogadhatónak mondható. A  Leipold HLAK-ra megy a földelő vezetéke is? Én ezt a részt máshogy oldottam volna meg:  bejövő 10mm2 alu vezetéket egyből a képen bal oldalon látható PE gyűjtőre, itt bontanék N -ra ami a Fi relére menne és PE -re ami a sin további része, illetve ide kötném a földelés vezetékét is szintén 10mm2 zöld/sárga rézvezetékét is. Természetesen a bejövő PEN, ha nem ér át a bal oldalra, mert ez is lehet, a sinet át tenném a  Leipold HLAK helyére. Földelést nem tudom lehet-e kialakítani, mert mondjuk ez esetleg egy emeleti lakás, akkor kicsi rá az esély.
Az elmenő vezetékek szép elrendezése és mondjuk egy szép feliratozás sokat emel a külcsínen és az alkotóját is jellemzi. Nem mondom, hogy nem így lett a kész állapot, csak javaslat. :)

Köszönjük kérdéseddel való hozzánk fordulást! :)

Krapulax

980 Power - köszönöm a válaszod. Azóta már felszerelésre került így.

"A  Leipold HLAK-ra megy a földelő vezetéke is? "
Nincs külön bejövő földelő vezeték, ha erre gondolsz. Csak az L1,L2,L3,N jönnek be, a HLAK-n választom szét őket, innen megy az ÁVK-ba egy 16-os kék, és a baloldali PE gyűjtőre egy 16-os Z/S.

" bejövő 10mm2 alu vezetéket egyből a képen bal oldalon látható PE gyűjtőre, itt bontanék N -ra ami a Fi relére menne és PE -re ami a sin további része"
igen, ha úgy nézzük a HLAK ilyen szempontból 'felsleges', a PE gyűjtőre is mehetne a bejövő nulla.

" Földelést nem tudom lehet-e kialakítani, mert mondjuk ez esetleg egy emeleti lakás, akkor kicsi rá az esély."
Földszint, de panel

"Az elmenő vezetékek szép elrendezése és mondjuk egy szép feliratozás sokat emel a külcsínen és az alkotóját is jellemzi. Nem mondom, hogy nem így lett a kész állapot, csak javaslat. :)"
Ööö igen, tervbe van véve ez is. Mondjuk az eredeti állapotnál azért sokkal különb :)


A színek nem látszanak rendesen, de jobboldalt jön be a 10-s N a fenti N gyűjtőre, és onnan van átkötve a lenti PE gyűjtőre. A bejövő N nem is érintkezett már rendesen, össze volt olvadva a réz Z/S átkötővel, a gyűjtőbe megy egy kis vörösréz 'belehegedve'. Kismegszakítókon kormosodás, összetekert/közös elmenő vezetékek stb stb.

980POWER

Csak a pontosítás kedvéért, és távol álljon a kötekedés tőlem, már csak azért is, mert mi akik végzett szakemberek vagyunk, sokszor nevezzük a köznyelven a dolgokat egymás közt, de tudjuk miről van szó, de igyekszem helyesen leírni őket csak azért is mert, sok laikust nem szeretnék megtéveszteni, inkább segíteni akarok nekik, ha elfogadják, illetve én is rengeteget tanultam itt a fórumon a többiektől.
IdézNincs külön bejövő földelő vezeték
a földelő vezető, vagy vezeték az ami a földelő szondát, vagy egyéb földelőt köti össze jelen esetben a PEN bontás pontjával, az az kötné.
IdézCsak az L1,L2,L3,N jönnek be
Az "N" valójában itt "PEN" (védővezetővel egyesített nullavezető) bár a mai feltételeknek nem felel meg, viszont a létesítés idején elfogadták. (Kicsi a keresztmetszet és nem szabadna átvezetni a fogyasztásmérőn, itt viszont nagy valószínűség szerint át van, látatlanban)
IdézA bejövő N nem is érintkezett már rendesen...
Ilyenekkel én is találkozom, amikor nincs már szigetelőszalag az összesodrott részen vagy csak olyan, hogy porlik a hőtől, a kötés már eloxidálva, a mozgatás hatására sercegni is szokott néha, tehát bizonytalan érintkezés volt.
Raktam már össze ilyen régi lakáselosztót régi bakonyi kismegszakítókkal saját részre melléképületbe, de az bontáskor is csilli-villi volt, így hazahoztam.

jattila48

Sziasztok!
Családi ház felújítása során a villanyóra szekrényben az 1. hozzászólás 2. ábrája szerint történt a vezetékezés. Vagyis a földelősínre rá lett kötve a földelő szonda, az EPH vezetékek, és a védő vezetékek, de az órától jövő PEN vezeték nem. Ez közvetlenül a fí relébe megy, onnan pedig a nulla sínre. Ilyen módon nincs a PEN és a földelés összekötve, mint az 1. ábra szerint. Kérdés, hogy jó-e ez így, vagy a PEN-t a földelő sínre kéne kötni, és onnan tovább vezetni a fí reléhez? Ez utóbbi esetben (1. ábra amit helyes bekötésnek minősítettetek), ha PEN vezeték szakadás van, akkor a földelő sínre áram kerülhet (ha nem tökéletes a földelőszonda), és a fí relé sem old, hiszen a fí relé visszamenő nulla vezetékén  a földelőszondába folyik vissza az áram (mivel a földelőszonda össze van kötve a  fí relé visszamenő nulla vezetékével). Vagy ezt rosszul gondolom?
Egyáltalán, ha a helyi földelés tökéletes, akkor nincs is szükség a PEN-nel való összekötésére. A PEN pontosan azért kell, mert a helyi földelés általában nem tökéletes. Igaz ez?

S/K

Az 1-es ábra a helyes. Azt írod ott nincs összekötve, pedig össze van kötve. Mindig a PE sínre érkezik a PEN vezető és innen válasszuk külön. Az épületeknél meg a földszonda potenciálrögzítő földelésnek szolgál.

Sztrogoff

"Azt írod ott nincs összekötve"
Szerintem nem azt írja, hanem azt, hogy a 2. ábránál nincs összekötve úgy, mint ahogyan az 1. ábránál össze van kötve.

Simon Endre

Személyes tapasztalatom, hogy még nagyon nagy keresztmetszetű földkábelnél (!) is történhet PEN szakadás az áramvezető ér emiatt inkább veszélyek forrása. A nyolcvanas évek szereléseit mostanság és utólag visszaalakítom szeparáltá, jellemzően ha 10-es sodrott aluval van szerelve, de nem is emiatt, hanem bíztosági okokbóll. A EPH kötéshely nálam a vizsgáló dobozban van, vagy a mért elosztó egy jól elkülönített sarkában természetesen jelölve. Amennyiben van pénz és lehetőség a minőségi földelésre azt fél ohm alatt igyekszem tartani. Meggyőződésem, hogy a hálózati PEN földelése a hálózati engedélyes feladata a salát rendszerében mert a fogyasztónál  az ilyen szondázgatások 10 ohm közelében csak kamu. A helyi főldelést csak akkor tekintem bevonhatónak a csatlakoztatott ellátás rendszerébe, ha PEN szakadás esetén még zárlati csúcsáramok sem okoznak életveszélyt. A fogyasztók érintésvédelme nem szolgáltatói feladat a PEN ezirányu használata pedig ezt sugalja.

Sztrogoff

Nem okoznak életveszélyt? Átlagos 1 ohmos hurokellenállás mellett a fél ohmos földelésen lesz a 230 V fele, az még nem garancia az életben maradásra... De szerintem fél ohmosat egyenként elérni csak igen kedvező talajviszonyok mellett lehet, az 54-es kötet szerint ehhez humusznál kedvező esetben 20 m-es rúdföldelő kellene.

jattila48

Simon Endrét kérdezem.
Ha jól értem, akkor szerinted is inkább veszélyforrás a helyi földelés és PEN összekötése PEN szakadás esetén, mivel nem old le a fí relé. Ellenben ha nincs a PEN összekötve a helyi földdel, akkor PEN szakadás esetén leold a fí relé. Másik szempont, hogy a helyi föld nem elég jó minőségű, ezért kellene a PEN-nel összekötni. De ha úgyis gyenge minőségű a helyi föld, akkor nincs is rá szükség, elég a PEN-t magában védővezetőnek használni. Igaz ez?